RTX 4070 ekran kartı tam performans çalışmıyor

İşletim sistemi
Windows 11

yusufsrml

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32 GB
Ekran kartı
RTX 4070
Anakart
ASUS B650M Wi-Fi 2
İşlemci
R5 7600x
Arkadaşlar oyunlarda Ultra+ da CPU kullanımım %60 70'i geçmiyor Ryzen 5 7600X işlemci 32 GB RAM ile. Ortalama 110FPS alıyorum. (örnek oyun olarak Witcher 3) CPU kullanımı artırarak FPS artıramaz mıyım? Driverlar güncel V-Sync kapalı NVIDIA ayarları tam performansda. BIOS'da yaptığım değişiklikler ise şöyle EXPO 1 - TDP 65W- Curve Optimizer -20-cpo enabled bunları işlemci ısındığı için değiştirdim fakat default ayarlarda da yine ekran kartı tam performans çalışmıyor.

Çözünürlük yükseltmeyi dener misiniz? Sanırım FSR teknolojisiydi, monitörün çözünürlüğünden daha yükseğe çekme muhabbeti. Eğer kullanım artıyorsa belli ki darboğaz yiyorsunuz. 7600X'in darboğaz yapma ihtimali pek mantıklı gelmedi ama bilemedim...

Oyun optimizasyonu ile alakalı olmalı. Witcher 3 son güncelleme ile optimizasuonu kaydı biraz. Dlss kapatarak arttırabilirsiniz.

Çözünürlük 1080p ise eğer bu da alt çekirdek kaynaklı darboğaz yaratabilir.

Merhaba
Ekran kartı son güncellemesini indir.
Sonra DDU indir.

Hepsi inince internet bağlantını kes
Ve DDU'yu güvenli modda calistirip ekran kartı driverini kaldır.
Bilgisayar tekrar başlayınca C surucusu program files ve program files X86 klasorunde NVIDIA dosyasi varsa onu da sil.
Ondan sonra indirdiğin ekran kartının driverini özel kurulum ve Next dedikten sonra temiz kurulum seçeneğini seçip yükle.
Bilgisayari baştan başlatip internet bağlantıni kur.
Böyle dene bakalım çözüm olacak mı bize bildir.

Ekran çözünürlüğü nedir?

1080p.

Oyun optimizasyonu ile alakalı olmalı. Witcher 3 son güncelleme ile optimizasuonu kaydı biraz. DLSS kapatarak arttırabilirsiniz.

Çözünürlük 1080p ise eğer bu da alt çekirdek kaynaklı darboğaz yaratabilir.

1080p çözünürlük ama DLSS kapalı ya da açık çok FPS farkı olmadı bu işlemcide de darboğaz olacağını sanmıyorum.

Msı Afternurner ile çektiği w değerine bakabilirsin.Eğer maximum w değerinde çalışmıyorsa o zaman darboğaz vardır.
Yüzdelik kullanımına bakarak değerlendirme,çektiği w değeri darboğaz olup olmadığını gösterir.

1080p.

1080p çözünürlük ama DLSS kapalı ya da açık çok FPS farkı olmadı bu işlemcide de darboğaz olacağını sanmıyorum.
O kartı 1080p çözünürlükte islemci ile darboğazsız kullanamazsınız. Ya dsr açı, ya 2k ya geçin, ya da x3d işlemcilere bakın. Masrafsız olsun diyorsanız dsr açın derim.

Merhaba.
Ekran kartı son güncellemesini indir.
Sonra DDU indir.

Hepsi inince internet bağlantını kes.
Ve DDU'yu güvenli modda calistirip ekran kartı driverini kaldır.
Bilgisayar tekrar başlayınca C surucusu program files ve program files X86 klasorunde NVIDIA dosyasi varsa onu da sil.
Ondan sonra indirdiğin ekran kartının driverini özel kurulum ve Next dedikten sonra temiz kurulum seçeneğini seçip yükle.
Bilgisayari baştan başlatip internet bağlantıni kur.
Böyle dene bakalım çözüm olacak mı bize bildir.

Yaptım dediklerini maalesef değişmedi.

O kartı 1080p çözünürlükte islemci ile darboğazsız kullanamazsınız. Ya DSR açı, ya 2K ya geçin, ya da X3D işlemcilere bakın. Masrafsız olsun diyorsanız DSR açın derim.

Adsız.jpg

İşlemci kullanımı da düşük darboğaz yapası için.

Yaptım dediklerini maalesef değişmedi.

Adsız.jpg

İşlemci kullanımı da düşük darboğaz yapası için.

Resimde çıkmaış işlemci sıkcalığı 67 kullanımı %51

Son düzenleme:

Geri
Yukarı