RTX 4070 Ghosting test sırasında shutter oluyor

Shyankh

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Huawei Mateview GT 34
Intel Core i5 12400F
MSI RTX 4070 Gaming X Slim
Asus Prime H610M-A D4
Corsair Vengeance LPX 3200mhz CL16 (8x2)
WD Green 480 GB (SN350) M.2 SSD
Kioxia Exceria G2 1 TB M.2 SSD
ID-Cooling SE-214-XT
Corsair Carbide Series SPEC-Delta 650W 80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar, sistemim i5 12400F, RTX 4070, UFO ghosting testi sırasında sürekli shutter giriyor, Chrome'da oluyordu, Edge'de denedim, onda da aynı, donanım hızlandırmayı kapatınca biraz azaldı ama mesela açıkken 144 FPS'ten 100'lere düşüyorsa, kapatınca 144'ten 135'lere düşüyor, ama bu olay sürekli oluyor, arka plandaki bütün uygulamaları ve açık olan bütün uygulamaları kapatım. Ne yapmam lazım?

Merhaba arkadaşlar, sistemim i5 12400F, RTX 4070, UFO ghosting testi sırasında sürekli shutter giriyor, Chrome'da oluyordu, Edge'de denedim, onda da aynı, donanım hızlandırmayı kapatınca biraz azaldı ama mesela açıkken 144 FPS'ten 100'lere düşüyorsa, kapatınca 144'ten 135'lere düşüyor, ama bu olay sürekli oluyor, arka plandaki bütün uygulamaları ve açık olan bütün uygulamaları kapatım. Ne yapmam lazım?

Daha önce açılan benzer bir konu
Eğer sorun hala devam ediyorsa monitör ve ekran kartı ayarlarınızı kontrol edin.

Daha önce açılan benzer bir konu
Eğer sorun hala devam ediyorsa monitör ve ekran kartı ayarlarınızı kontrol edin.
Daha önceki konulara bakmıştım, zaten kendi sorduğum soruda da denediğim bazı şeyleri yazdım ve işe yaramadıklarını da belirttim. Monitörümü nasıl kontrol edebilirim ve monitör ile alakalı olmadığını düşünüyorum, shutter'ın ne gibi bir alakası olabilir monitörler, ekran kartı ayarlarını da hiç değiştirmedim, zaten gayet güçlü bir ekran kartı.

Daha önceki konulara bakmıştım, zaten kendi sorduğum soruda da denediğim bazı şeyleri yazdım ve işe yaramadıklarını da belirttim. Monitörümü nasıl kontrol edebilirim ve monitör ile alakalı olmadığını düşünüyorum, Shutter'ın ne gibi bir alakası olabilir monitörler, ekran kartı ayarlarını da hiç değiştirmedim, zaten gayet güçlü bir ekran kartı.

Kaç tane monitörün var? Varsa Hz değerleri farklı mı?
Bilgisayarınızda AI Suite 3 yüklü mü?

Yabancı bir reddit`te paylaşılan çözüm önerisi:

If you have that installed, uninstall it (if you want to be thorough then use Revo Uninstaller or something and clear any leftover files/registry stuff from the application), then open command prompt and run "bcdedit /deletevalue useplatformclock".

Kaç tane monitörün var? Varsa Hz değerleri farklı mı?
Bilgisayarınızda AI Suite 3 yüklü mü?

Yabancı bir reddit`te paylaşılan çözüm önerisi:

If you have that installed, uninstall it (if you want to be thorough then use Revo Uninstaller or something and clear any leftover files/registry stuff from the application), then open command prompt and run "bcdedit /deletevalue useplatformclock".
1 Tane monitörüm var 3440x1440 165 Hz ama ben 10 bit'te kullandığım için 144 Hz'de kullanmama izin veriyor ve evet, AI Suite 3 yüklü, çözüm önerisi AI Suite 3 için söylenmiş sanırım, şimdi deneyeceğim.

AI Suite 3'ü sildikten sonra donanım hızlandırma kapalıykenki çoğu shutter'lar gitti.
Donanım hızlandırma açıkken shutter'lar baya çoğalıyor.

"bcdedit /deletevalue useplatformclock" denediğim zaman eleman bulunamadı diyor.
An error occurred while attempting to delete the specified data element.
Eleman bulunamadı.

Son düzenleme:
1 tane monitörüm var 3440x1440 165 Hz ama ben 10 Bit'te kullandığım için 144 Hz'de kullanmama izin veriyor ve evet, AI Suite 3 yüklü, çözüm önerisi AI Suite 3 için söylenmiş sanırım, şimdi deneyeceğim.

AI Suite 3'ü sildikten sonra donanım hızlandırma kapalıykenki çoğu Shutter'lar gitti.
Donanım hızlandırma açıkken Shutter'lar bayağı çoğalıyor.

"BCDEdit /deletevalue useplatformclock" denediğim zaman eleman bulunamadı diyor.
An error occurred while attempting to delete the specified data element.
Eleman bulunamadı.

Önerim:
O zaman yazılımsal bir sorun var gibi görünüyor. (Buradaki bazı işlemleri yapmış olabilirsin ama yine de yazıyorum) Ekran kartı sürücün güncel mi diye kontrol et güncelse, DDU ile ekran kartı sürücünü temizleyip yeniden yükle. Güncel değilse güncelle.

BIOS sürümünü kontrol et.

Windows Update'i kontrol et.

Flicker-Free özelliğini açıp/kapatabilirsin ek olarak 10bit yerine 8Bit'de de testler yapabilirsin.

Monitördeki menu tuşundan monitöründe aktif yazılım var mı diye kontrol et ve deneme yanılma yolu ile testler gerçekleştir. Huawei'nin menüsüne hakim değilim ondan öneride bulunamam.

İhtimali olan bazı şeyler ve ek önerilerim:
Ufak da olsa bir ihtimal kablonda olan bir yıpranmadan dolayı veri kaybı yaşanıyor olabilir.
Yapabiliyorsan başka bir monitörde'de testi tekrarla.

Hocam benden bu kadar daha fazla yardımcı olamam. Yabancı forumlara bakmanızı öneririm.

Önerim:
O zaman yazılımsal bir sorun var gibi görünüyor. (Buradaki bazı işlemleri yapmış olabilirsin ama yine de yazıyorum) Ekran kartı sürücün güncel mi diye kontrol et güncelse, DDU ile ekran kartı sürücünü temizleyip yeniden yükle. Güncel değilse güncelle.

BIOS sürümünü kontrol et.

Windows Update'i kontrol et.

Flicker-Free özelliğini açıp/kapatabilirsin ek olarak 10bit yerine 8Bit'de de testler yapabilirsin.

Monitördeki menu tuşundan monitöründe aktif yazılım var mı diye kontrol et ve deneme yanılma yolu ile testler gerçekleştir. Huawei'nin menüsüne hakim değilim ondan öneride bulunamam.

İhtimali olan bazı şeyler ve ek önerilerim:
Ufak da olsa bir ihtimal kablonda olan bir yıpranmadan dolayı veri kaybı yaşanıyor olabilir.
Yapabiliyorsan başka bir monitörde'de testi tekrarla.

Hocam benden bu kadar daha fazla yardımcı olamam. Yabancı forumlara bakmanızı öneririm.
Desteğin için teşekkür ederim, şu an evde değilim, ilk fırsatta deneyeceğim.

Geri
Yukarı