R5 5600 RX 6700 shutter oluyor

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16 GB CL18
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria M2 SSD 500GB
Ekran kartı
Sapphire Pulse Radeon RX 6700
Anakart
Gigabyte B450M K
İşlemci
Ryzen 5 5600
RX 6700 ve Ryzen 5 5600 sisteme sahibim fakat oyunlarda anlık olarak FPS düşüşü görüyorum. Ekran kartına dönüştürücü aracılığıyla bağlıyorum monitörü, HDMI takarak başka bir monitörde de denedim fakat sonuç yine aynı. CL18 3600MHz RAM kullanıyorum, RAM'lerin gecikmesi normalde 77ns'ydi. Onları da 71'e düşürdüm yine kötü sonuç aldım ama sonuç olarak yine düzelmedi. Zen 3 sistemlerde gecikmenin 70'in altında olması gerektiği söylenir ama yine de düşüremedim. Neyse yine sorun çözülmedi haliyle. CPU tarafında PBO'yu kapatıp 4.4GHz verdim ve voltajı da 1.28 olarak ayarladım fayda etmedi. Dediler ki Sapphire Pulse Radeon RX 6700 ekran kartının stok voltaj değerleri çok yüksek kalıyor onu düşürün dediler, 1080'e kadar düşürdüm yine fayda etmedi. Hiçbir şekilde faydasını göremedim ve sorunum hala devam ediyor. Sistemi alalı üç hafta oldu, daha bir ayını bile doldurmadı fakat sonuç aynı. Bazı oyunlarda bu sorunu yaşıyorum, bazılarında yaşamıyorum. Resmen oyun seçiyor. Fortnite oynarken arada shutter yiyorum, RDR 2'de çok sık sık shutter yiyorum. Oyunları M2'ye kurarak denedim yine bir fayda etmedi. Nasıl çözeceğim ben bu sorunu?

Yük altında ekran kartı ses çıkarıyor ama bu ekran kartı modelinde CW sorunu olduğu söyleniyor, ben de coil whine sesi olduğunu düşünüyorum bu sesin. Coil whine'nin de sesten başka bir zararı olmadığına göre ekran kartında değil diye düşünüyorum sorunun.
@BilgisayarKurdu

Mpo Fix RAM miktarını düşürmüyor hocam yanlış anlıyorsun hepsi ayrı ayrı shutter azaltmak için farklı yöntemler, kayıt defterine bir kere kayıt ettiyseniz daha başka bir şey yapmanıza gerek yok. Herhangi bir değişiklik görmediysen restore.reg kullanabilirsin.
Kalsın, herhangi bir zararı yok. Belki yararı olur ileride. RAM önbelleğini azaltmak için ne yapılabilir?

Emptystandbylist kullanabilirsin.

Maalesef düzelmedi. Yine RDR'de FPS 80 iken bir anlığına 30'a düşüyor yine. Ayarlar ultrada.

Aralıkları beş dakika ve on dakika olmak üzere denedim fakat hiçbir faydası olmadı maalesef. Saatlerce yapmak daha kötü yapar bence durumu.

İki gündür kullanıyorum ve bir saatte bir çalışması için ayarladım ama bir anda CMD ekranı çıkıyor ve oyundayken falan oyunu alta atıyor, bunu bir anlığına yapsa da fight ortasında böyle bir şey olursa büyük ihtimalle ekipmanlardan bir tanesini kaybederim. Bunun bir anda ekrana fırlamasını nasıl kapatırız?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı