RTX 4070 Serisi Analizi

KaptaniDerya

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
İyi forumlar, bildiğiniz üzere 4070S geçen hafta çıktı ve MSRP fiyatının çok üzerinde satılmaya başlandı. Elle tutulur modeller 4070'e kıyasla %30-40 daha pahalı etiket aldı. Bu da getirdiği %20'lik performans artışını gölgede bıraktı.

Anlık olarak en ucuz 4070 ve S modelleri ele alındığında (21k ve 24k) %14'lük bir fark söz konusu. %20 performans içinde %14 daha pahalı bir kart seçmek ise eğer 1000 ya da 2000 serisinden geçiş yapılıyorsa kısmen mantıklı. 4070S'in RT tarafında büyük fark yaratmadığını hatırlatmakta yarar var.

Piyasada 29.5K'dan başlayan 4070Ti ise tamamen üvey evlat konumuna düştü. 4070S'e oranla %7 performans farkı vermesi ve TR pazarında min. %25 pahalı olması sebebiyle fazlalık statüsüne kavuştu. 4070Ti ancak 25-26k bandına inerse satın alınabilir. Ekstra 65W TDP gözardı edilirse tabi.

Önceki serilerden geçiş yapılacaksa f/p oranı 1'i geçmemeli. DLSS 3.5 destekleyen birkaç oyun için oran benim için 1.2'yi buluyor. Hesap yapmak isteyenler, kartının ikinci el fiyatını dolar cinsinden saptayıp yine alacağı kartın dolar fiyatı üzerinden bölebilir.

4070Ti S'in fiyatlandırmasına bakacak olursa MSRP 800 dolar yani en aşağı 1000 dolardan ülkemize girecek ve lansman fiyatı bu olacak. 4070Ti'a kıyasla getirdiği performansın %12 civarında olacağını hesapladım. Mimarinin, RT neslinin ve RAM cinsinin aynı olması hesaplamayı kolaylaştırdı. Diğer 4070'lerin sahip olduğu 12 GB VRAM handikapının burada yer almaması ve kartın tam potansiyeline ulaşabilmesi önemli.

F/P oranından ilerlersek Ti Super, Supere oranla ekstra %20 performans getirecek. 16 GB VRAM'in büyük bir artı olduğunu ve kartın kullanım süresini artıracağını göz önüne alırsak %25'lik bir fiyat farkının değeceğini söyleyebilirim. 4070S dual ekran kartının 27.5K civarında satıldığını düşünürsek 27.5 x 1.25 : 34.370 TL fiyatını ortalama alabiliriz. Referans olarak Asus Dual almamın sebebi lansmanda satılmasıdır.

1705866759020.png

Tabloda serinin teknik özellikleri kıyaslanarak ağırlıklı ortalama ile performans kazanımları hesaplanmıştır.

4070 Ti S kartı, 5000 serisi beklemek istemeyenler ve 1000 ve 2000 serisinden yükseltme yapmak isteyenler için büyük bir fırsat olarak görüyorum. 1440p oyunculuğun standartlaştığı bu zamanlarda DLSS 3.5 desteği ve 16 GB VRAM ile RT max ayarlarda uzun süre sağlam perf. vereceğini tahmin ediyorum. Lansman fiyatının 30k olması gayet uygun ancak sınırlı stokların usülsüz dağıtımı nedeniyle bu fiyattan çok az kişinin karta erişebilmesi büyük utanç.

Çarşamba günü kartı MSRP'den almaya çalışacağım. İsteyen olursa istediği uygulama veya oyun için test edip foruma ekleyebilirim. Lansmanı bekleyen başka arkadaş varsa yorum atarsa sevinirim. Okuduğunuz için teşekkürler.

4070Ti Super almak için lansmanı bekliyorum. 4070 Super'in lansman stokları ne kadar hızlı tükendi hatırlıyor musunuz? Yetişebilirim umarım.

İyi sosyaller, bildiğiniz üzere 4070s geçen hafta çıktı ve MSRP fiyatının çok üzerinde satılmaya başlandı. Elle tutulur modeller 4070'e kıyasla %30-40 daha pahalı etiket aldı. Bu da getirdiği %20'lik performans artışını gölgede bıraktı.

Anlık olarak en ucuz 4070 ve s modelleri ele alındığında (21k ve 24K) %14'lük bir fark söz konusu. %20 performans içinde %14 daha pahalı bir kart seçmek ise eğer 1000 ya da 2000 serisinden geçiş yapılıyorsa kısmen mantıklı. 4070S'in RT tarafında büyük fark yaratmadığını hatırlatmakta yarar var.

Piyasada 29.5K'den başlayan 4070 Ti ise tamamen üvey evlat konumuna düştü. 4070S'e oranla %7 performans farkı vermesi ve TR pazarında minimum %25 pahalı olması sebebiyle fazlalık statüsüne kavuştu. 4070 Ti ancak 25-26k bandına inerse satın alınabilir. Ekstra 65W TDP göz ardı edilirse tabii.

Önceki serilerden geçiş yapılacaksa F/P oranı 1'i geçmemeli. DLSS 3.5 destekleyen birkaç oyun için oran benim için 1.2'yi buluyor. Hesap yapmak isteyenler, kartının ikinci el fiyatını dolar cinsinden saptayıp yine alacağı kartın dolar fiyatı üzerinden bölebilir.

4070 Ti S'in fiyatlandırmasına bakacak olursa MSRP 800 dolar yani en aşağı 1000 dolardan ülkemize girecek ve lansman fiyatı bu olacak. 4070 Ti'a kıyasla getirdiği performansın %12 civarında olacağını hesapladım. Mimarinin, RT neslinin ve RAM cinsinin aynı olması hesaplamayı kolaylaştırdı. Diğer 4070'lerin sahip olduğu 12 GB VRAM handikapının burada yer almaması ve kartın tam potansiyeline ulaşabilmesi önemli.

F/P oranından ilerlersek Ti super, supere oranla ekstra %20 performans getirecek. 16 GB VRAM'in büyük bir artı olduğunu ve kartın kullanım süresini artıracağını göz önüne alırsak %25'lik bir fiyat farkının değeceğini söyleyebilirim. 4070s Dual ekran kartının 27.5k civarında satıldığını düşünürsek 27.5 X 1.25: 34.370 TL fiyatını ortalama alabiliriz. Referans olarak ASUS Dual almamın sebebi lansmanda satılmasıdır.

Eki Görüntüle 2092403
Tabloda serinin teknik özellikleri kıyaslanarak ağırlıklı ortalama ile performans kazanımları hesaplanmıştır.

4070 Ti s kartı, 5000 serisi beklemek istemeyenler ve 1000 ve 2000 serisinden yükseltme yapmak isteyenler için büyük bir fırsat olarak görüyorum. 1440p oyunculuğun standartlaştığı bu zamanlarda DLSS 3.5 desteği ve 16 GB VRAM ile RT Max ayarlarda uzun süre sağlam perf. Vereceğini tahmin ediyorum. Lansman fiyatının 30k olması gayet uygun ancak sınırlı stokların usülsüz dağıtımı nedeniyle bu fiyattan çok az kişinin karta erişebilmesi büyük utanç.

Çarşamba günü kartı MSRP'den almaya çalışacağım. İsteyen olursa istediği uygulama veya oyun için test edip foruma ekleyebilirim. Lansmanı bekleyen başka arkadaş varsa yorum atarsa sevinirim. Okuduğunuz için teşekkürler.

4070'in sadece CUDA çekirdeği artmamış o yüzden bu kadar performans artışı olduğunu düşünüyorum + 4070 Ti s bence aldığı hypeyi goturemeyecek şahsen VRAM'in 16 olması 4K harici fark etmeyecek bakalim goruzcez 24 Ocakta.

4070 Ti Super beklenen performans farkını yaratamadı. Teorik hesaplarımda %12 artış beklerken testlerde 2k'da %5 fark bile göremedik. Sadece 12GB VRAM kullanımının geçildiği senaryolarda Ti Super fark yarattı. Bu şartlar ya 4K'da ya da RT ultra, dlss kalite ve frame gen açıkken gerçekleşti.

2k oyunculuk için baktığımızda ekstra 200 dolara değmeyecek bir kart. 4070 Ti zaten ekarte durumda. Geriye tek mantıklı seçenek 4070 Super kalıyor. Henüz Ti Super'in fiyatı belirlenmemişken bile bu yorumu rahatça yapabilirim. -32k üstü fiyat israf-

Burada nvidia'nın yine VRAM kartını oynarak orta düzey kartları sınırlandırdığını görüyoruz. 5000 serisi 16GB 400-600 dolar kartları beklemek daha iyi karar gibi görünüyor. 27k altına bulunabilen 4070S öneririm kart arayanlara. Diğerleri tamamen, TR pazarını da hesaba katarsak, gereksiz gözüküyor.

4070 Ti Super beklenen performans farkını yaratamadı. Teorik hesaplarımda %12 artış beklerken testlerde 2k'da %5 fark bile göremedik. Sadece 12GB VRAM kullanımının geçildiği senaryolarda Ti Super fark yarattı. Bu şartlar ya 4K'da ya da RT ultra, dlss kalite ve frame gen açıkken gerçekleşti.

2k oyunculuk için baktığımızda ekstra 200 dolara değmeyecek bir kart. 4070 Ti zaten ekarte durumda. Geriye tek mantıklı seçenek 4070 Super kalıyor. Henüz Ti Super'in fiyatı belirlenmemişken bile bu yorumu rahatça yapabilirim. -32k üstü fiyat israf-

Burada nvidia'nın yine VRAM kartını oynarak orta düzey kartları sınırlandırdığını görüyoruz. 5000 serisi 16GB 400-600 dolar kartları beklemek daha iyi karar gibi görünüyor. 27k altına bulunabilen 4070S öneririm kart arayanlara. Diğerleri tamamen, TR pazarını da hesaba katarsak, gereksiz gözüküyor.
Tahminim tutmuş hocam :D

Yaşadığım rezilliği anlatıp konuyu kapatıyorum. Saat 17 itibariyle sitelere eklenen kartların fiyatları girildi. Sinerji, Vatan gibi siteler göstermelik 30.000 TL'den Asus kart koydular. İki siteden de online sipariş verilemedi. Aradığımda kartın stoğunun 1 (bir) adet olduğu ve tükendiği söylendi. 2 dakika sonra sayfayı yenilediğimde fiyat 40k küsürleri geçmişti.

Sinerji sitesinde ilk önce Asus tuf kartı 34k'dan açıldı. Tabii ki alınamadı. Sayfayı yenileyince 36k yine aynı durum. Tekrar yenileyince 38k gördüm. Yani 3 dk içerisinde kartın fiyatı katlandı. Şu an hala 38k ancak stok bitmiş gözüküyor.

İtopyada ise tüm kartlar hazır sistemlere eklenmiş olarak geldi. Normal satış fiyatları şu an fahiş düzeyde. Ülkemizde teknoloji mağazacılığını net şekilde görmüş olduk.

Anlık newegg'de kartlar 34-36k civarında. Gümrük nakliyat ile birlikte fiyatlar 2k artıyor. Sonuç olarak 30k fiyatıyla umutlandığımız kart bize 40k oldu. Geçmiş olsun.

Bence o 1 stoklar vs akraba eşe DOS'ta tanıdığa gidiyordur. Ben sanmıyorum normal biri alsın. Hikaye gibi geliyor bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı