RTX 4070 Ti Micro stuttering

Leon Kennedy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. 6 ay önce bir sistem topladım, ilk 1-2 ay boyunca hiçbir problem yoktu ya da ben fark etmedim fakat sonrasında Micro stuttering problemi yaşamaya başladım. %99 FPS olan kısım bir anda 60 ila 100 FPS arası aşağılara düşüyor, oyunlarda anlık olarak takılma meydana geliyor ve aşırı can sıkıyor. Anakartı idareten A620M Plus almıştım, ondan kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için X670e Plus aldım fakat problem hala devam ediyor. Sıcaklık değerleri normal sayılabilecek değerlerde geziyor, ekran kartı 67-73 derece arası, işlemci 70 derecelerde dolaşıyor, sistemin ilk kurulumunda işlemciyi soğutmaya yönelik bir şekilde dizmiştim 50-55 dereceyi geçmiyordu fakat yine aynı problemi yaşıyordum. Ne yaptıysam çözemedim, monitör, anakart ve kasayı değiştirdim fakat nafile. Windows 10-11 ikisini de denedim yine çözüm olmadı. İşin garip tarafı ise benim sistemden bir tık güçsüz halini arkadaşım topladı ama onda problem olmadığını söylüyor. BIOS üzerinden RAM frekanslarını ayarladım, XMP açtım, ReSize BAR açtım fakat çare olmadı.

Sistemim;

ASUS TUF Gaming X670e-Plus
PNY RTX 4070 Ti white Edition.
Ryzen 5 7600X.
Corsair RM750 80+Plus Gold.
Trident Z 2x16 GB 6000 MHz CL32.
Adata SSD.
Cooler Master ML240 V2 white Edition.
NZXT H9 Elite white Edition.
ASUS TUF Gaming VG27AQML1a 1ms 260Hz 2K monitör.

Yok dostum garip bir mevzu var ortada ama kimse cözemiyor. Forumda bilgisi olan hiç kimse kalmamış. Sana ancak dönüş yapabiliecek kitle, Ekran kartının Driver'ını DDU ile temizle ve tekrar yükle diyebilecek kişiler var :)

Bende farklı bir arıza var yanı sıra, bunun aynısı bende mevcut.

En ufak bir kaos ortamına girdiğim an mesela, 240 340 FPS'ler arasına gezerken 60 70'lere kadar düşüp sanki PC arka planda 1000 tane bir şey açmış öyle yoruluyormuş izlenimi yaratıp sanki birbirinden çeşit darboğazlar yaşıyormuş hallerine giriyor :D Alt tarafı oynattığı oyun ise, LoL :D

Yok dostum garip bir mevzu var ortada ama kimse cözemiyor. Forumda bilgisi olan hiç kimse kalmamış. Sana ancak dönüş yapabiliecek kitle, Ekran kartının Driver'ını DDU ile temizle ve tekrar yükle diyebilecek kişiler var :)

Bende farklı bir arıza var yanı sıra, bunun aynısı bende mevcut.

En ufak bir kaos ortamına girdiğim an mesela, 240 340 FPS'ler arasına gezerken 60 70'lere kadar düşüp sanki PC arka planda 1000 tane bir şey açmış öyle yoruluyormuş izlenimi yaratıp sanki birbirinden çeşit darboğazlar yaşıyormuş hallerine giriyor :D Alt tarafı oynattığı oyun ise, LoL :D
Ben AMD kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çeşitli konularda elektrik akımından bile kaynaklanabileceği söyleniyor. Hali hazırda Playstation 5’te vardı fakat hem fps oyunlarını daha yüksek fps ile oynarım diye hem de 3Ds Max, Blender tarzı programlar kullanırım diye sistemi topladım ama cidden keyif alamıyorum. Geçen gün The Finals oyununda denedim bu problemler gözüme hiç çarpmadı. 2-3 farklı sistem toplayıp hala aynı problemi yaşayanlar var, bunu göz önünde bulundurursak elektrik akımından kaynaklı olabileceği ihtimali yükseliyor. Soğudum artık en sonunda satıcam sistemi o olacak.

Hayır AMD'ya da Intel kaynaklı da değil emin ol :)

4X AMD işlemcili sağlam kasa.
7X Intel işlemcili sağlam kasalarla denendi tecrübe edildi. Yanı sıra.

Üst seviye birden fazla ekran kartları.
4K 2K montirler IPS, VA ve diğerleri TN vs. Hepsi ile denedim.

60/75/144/165/244/340 G-Sync / FreeSync kapalı ve açık olmak üzere :)

Modem değiştirdim.

Regülatör, UPS 2 farklı modüllü, elektrik sayacı değişti, prizime Saat'ten özel hat çekildi, otomasyon güç dengeleyici kullanıldı. Sadece UPS'ten elektrikten bağımsız çalıştırıldı. Nötr arıza taleplerinde bulunuldu kontroller sağlandı ve bir arıza bulunamadı. En iyi PC tamircilerinin önüne 100 bin TL para ile yanına kasa konulup cözün para sizin kasa benim denildi. :D

Bu işte çok farklı bir şey var her ne ise direkt olarak anakartın güney-kuzey köprüsüne ( bu köprü, anakarta entegreli olan tüm USB aracı kombinasyonlarını sağlayan bir köprü / modül ) müdahale eden bir dalga var. Onu cözdük mü her şey harikadan öte olacak. Kücüktüm 13 14 yaşlarında bir USB aygıtı bağlamıştım kasaya. Ve bağladıktan sonra buna benzer olaylarla karşılaşmıştım. Bu neden oldu yahu diye sorarken bağladığım USB'yi geri çıkardığımda anlık düzelmişti :)

Yani demem o ki, şu an anakart diyor ki bana arızalı bir aygıt bağladın onu çıkar düzeleyeceğim. Ama işte sorun da burada her şeyin sıfır olmasına rağmen ve teamw (uzaktan bağlantı) ile kasayı telefondan kontrol etmeme rağmen hiçbir düzelme yok. Var ama hayalet bir aygıt bağlı. Bilmem anlatabildimmi. Arıza bu. Bu bir anakart board arızası ama neden ve ne sebepten oluyor işte onu anlayamıyorum 6 yaşından beni PC ile uğraşırım dilinden çok iyi anlarım. Şu an 36 yaşındayım son 6 yıldır bu olay ile savaşmaktayım :) sizin de uzun yıllarınız var bol şans.

Geri
Yukarı