RTX 4070 Ti PC oyunlar açılır açılmaz hata vermeden kapanıyor

UzRie

Hectopat
Merhaba, bilgisayarı aldığım günden beri aynı hata mevcut sadece ilk 3 gün sorunsuz düzenli olarak kullanabildim, sonrasında böyle bir sorunla karşı karşıya kaldım. Bilgisayarı yaklaşık 4 ay önce aldım ve 4 ayın 4 ayında da hatayı çözmek için internette araştırmış olup bulduğum çözümleri denedim fakat nafile, en sonunda sorunuma çözüm buldum fakat sorun hala çözülmüş değil. Çözümüm ise ASUS AI Suite 3 programı veya Intel XTU gibi programlarla işlemci GHz sabitleme yaparak bu sorunu ortadan kaldırdım. Bilgisayar boştakyen 5.2-5.5GHz arasında gidip geliyor. BIOS ayarlarıma baktığımda zaten varsayılan ayarlarda ekstra baktığımda overclock yapılmamış. Sizden ricam sorunumu çözmeme yardımcı olun.

Sistem bilgileri.
ASUS Z690-Plus anakart.
ASUS ROG RTX 4070 Ti ekran kartı.
Intel i9 13900K işlemci.
Corsair Vengeance 2x16 5200MHz DDR5 C40 RAM.
ASUS TUF Gaming LC 240 sıvı soğutucu.
Samsung 980Pro SSD.
ASUS ROG 850G PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka sadece merakımdan soruyorum. Format vs. Windows 10 veya Windows 11 denedin mi?

Format birçok kez attım, Windows 11 geçtim düzelmedi tekrar Windows 10 geri döndüm.

Yok mu yardım edebilecek kimse?

Merhaba.
ASUS TUF Gaming Z690-Plus DDR5 6000MHz(OC) RGB M.2 1700p ATX anakart.
CMH32GX5M2B5200C40 RAM.
Bu anakartı ve bu RAM'ı kullanıyorum siteden baktığımda desteklemediğini gördüm ve sorum şu olacak RAM frekansı Max 5200MHz çıkıyor ve işlemcim Turbo'dayken 5.8'i görüyor kullandığım işlemci i9 13900K bir uyuşmazlık söz konusu olup hata vermeden programların kapanmasını buna bağlayabilir miyiz?
Yardımlarınızı bekliyorum ilgilenirseniz çok sevinirim.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Sorunu çözdüm gerek kalmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format birçok kez attım, Windows 11 geçtim düzelmedi tekrar Windows 10 geri döndüm.

Yok mu yardım edebilecek kimse?

Merhaba.
ASUS TUF Gaming Z690-Plus DDR5 6000MHz(OC) RGB M.2 1700p ATX anakart.
CMH32GX5M2B5200C40 RAM.
Bu anakartı ve bu RAM'ı kullanıyorum siteden baktığımda desteklemediğini gördüm ve sorum şu olacak RAM frekansı Max 5200MHz çıkıyor ve işlemcim Turbo'dayken 5.8'i görüyor kullandığım işlemci i9 13900K bir uyuşmazlık söz konusu olup hata vermeden programların kapanmasını buna bağlayabilir miyiz?
Yardımlarınızı bekliyorum ilgilenirseniz çok sevinirim.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Sorunu çözdüm gerek kalmadı.
Hocam nasıl çözdünüz acaba?

Arkadaşlar sorun işlemcide bozukmuş yenisini göndermelerini bekliyorum.

Arkadaşlar güncelleme yapmak istiyorum. Sorunun asıl kaynağı anakart üzerindeki işlemci soketinin pinlerinin yamulması ve sonrasında işlemciye zarar vermesi 27.03.2023 tarihinde gamingen adlı siteden satın almış olduğum bilgisayar sisteminde kendileri nekadar kabul etmese de anakartın pinlerini yamultmuşlar nasıl başardılarsa bir fikrim yok asus ile görüştüğümde bunun kullanıcı hatası olduğunu söyleyip bir miktar para talep edip onarımına başlandı bunu buraya yazma amacım ise nereden ne almanız gerektiğini birkez daha iyi düşünün benim başıma gelmez demeyin bundan sonra gaminggen adlı siteden bir çivi dahi almam hakkım zaten hiç birine helal değil anlatacaklarım bukadar iyi günler dilerim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı