RTX 4070'li sistemde DLSS etki göstermiyor

İşletim sistemi
Windows 10

ExceptionalPath

Hectopat
RAM
Corsair CL16 3200mhz ddr4 Ram 16x2
SSD veya HDD modeli
Kingston fury renegade 1 TB
Ekran kartı
ASUS RTX 4070 dual 12gb
Anakart
ASUS B660-M-K
İşlemci
İ5 13400F
DLSS ayari olan herhangi bir oyunda DLSS açtığim zaman.
Hangi modda olursa olsun hiçbir şekilde etki etmiyor.

Zaten benim PC.
Performans testlerine baktığım zaman test edenlere kıyasla az FPS alıyor %20 civarı.
Ve GPU'm daha az kullanılıyor. Bir türlü ayarlayamadım.

DLSS açtığım zaman hiç fark yok nedendir bu.

Hangi oyunda deniyorsun? Bence okadar düşük fps almaman lazım o sistemle.
Mantıklı değil o sistemle düşük fps alman. DLSS konusunda ise aynı şeyi herkes hissediyor.
oyundan DLSS ayarını açtığımızda FPS artışını çok hissedemiyoruz. İşe yarıyordur herhalde diyerek açıyoruz bir çoğumuz.
Açıkçası bu systemle malesef ultra ayarlarda oynarken fps düşüşü yaşamamız çok normal.
inan bana çoğu oyunu Yüksek ayarlarda bile oynamaya korkuyorum.
40 Series malesef Yeni nesil oyunları ultrada oynatacak güçte değil. Sanırım 50 seriesi bekleyeceğiz :D

Forest 2 de olsun.
BF 2042 de.
Naraka da olsun durum aynı.
Arkadaşım 4060 ile DLSS açıp 180 görüyor
Ben normale göre zaten az alıyorum DLSS açıyorum hala 100 130 arası fark yok yani.

Bence oyun içi ayarlarla alakalı bu durum. Ayrıca 100 fps çok iyi değilmi ya? Ben mi yanlış biliyorum?
bana yüksek ayarlarda 50 fps yeterli geliyor hatta 40 bile yeterli geliyor. Akıcı bir şekilde Elden ring ve robocop oynayabildim. Tamam robocopu akıcı oynayamadım ama elden ring oynayabildim :D

Bence oyun içi ayarlarla alakalı bu durum. Ayrıca 100 FPS çok iyi değil mi ya? Ben mi yanlış biliyorum?
Bana yüksek ayarlarda 50 FPS yeterli geliyor hatta 40 bile yeterli geliyor. Akıcı bir şekilde Elden Ring ve robocop oynayabildim. Tamam robocopu akıcı oynayamadım ama Elden Ring oynayabildim :D

Dostum peformans testlerindeki aynı ayarlarla aynı CPU ve GPU ile benzer FPS bile alamıyorum %20-30 kaybım var.

BF de testlerde DLSS'siz 150 160'ı görüyor olmam lazım ama yok yani 😂
Forest'ta adam 150leri görüyor ben Max 130 belki avarage olarak 100-110 lardayım.
Sistem yeni bır sıkıntı var ama çözemedim.
GPU az kullanıyor kendini galiba.

Ben bahsettiğin oyunları oynamıyorum ama genel bilgi olarak söylüyorum. Bazı oyunlarda mesela örnek witcher 3 berbat fps sorunu yaşadım yer yer. Bunun benim sistemimle hiç bir alakası yoktu mesela. Az önce örnek verdiğim gibi robocop'ta da aynı şekilde yer yer fps çok fena sıkıntıya girdi.
Ama senin söylediğin gibi benim pcdeki cpu kendini az kullanıyor diye birşey yok :)

Belki kullandığı ram markası farklıdır belki kullandığı soğutucu çok daha kaliteli soğutuyordur. Bunlar değişiklik göstermiştir.

Hatta anakart'ın markası bile değişiklik gösterebilir. Bende Doğru düzgün ssd bile yok. PCI express kullanan oyunculardan çok daha hızlı bir performans alıyorum anakartım sayesinde. böyle düşün.

Mesela sen i5 işlemci kullanıyorsun 13. nesil. Diğer oyuncu i9 kullanıyordur. Yada i7 kullanıyordur. onun farkını atıyordur.
Hani bahsetmiş olduğun gibi bende 4070 var. 3060 ti nasıl daha yüksek fps alır?
Diye bir soru sorma şansımız yok bu tür durumlarda.

Son düzenleme:
Ben bahsettiğin oyunları oynamıyorum ama genel bilgi olarak söylüyorum. Bazı oyunlarda mesela örnek Witcher 3 berbat FPS sorunu yaşadım yer yer. Bunun benim sistemimle hiçbir alakası yoktu mesela. Az önce örnek verdiğim gibi Robocop'ta da aynı şekilde yer yer FPS çok fena sıkıntıya girdi.
Ama senin söylediğin gibi benim PC'deki CPU kendini az kullanıyor diye bir şey yok :)

Belki kullandığı RAM markası farklıdır belki kullandığı soğutucu çok daha kaliteli soğutuyordur. Bunlar değişiklik göstermiştir.

Hatta anakartın markası bile değişiklik gösterebilir. Bende doğru düzgün SSD bile yok. PCI Express kullanan oyunculardan çok daha hızlı bir performans alıyorum anakartım sayesinde. Böyle düşün.

Mesela sen i5 işlemci kullanıyorsun 13. nesil. Diğer oyuncu i9 kullanıyordur. Ya da i7 kullanıyordur. Onun farkını atıyordur.
Hani bahsetmiş olduğun gibi bende 4070 var. 3060 Ti nasıl daha yüksek FPS alır?
Diye bir soru sorma şansımız yok bu tür durumlarda.

Dostum performans testine bakarken neden benim gibi i5 13400F kullanan biri yerine i9 kullanan adamın testine bakayım :)
Adam H610 anakartla benden %30 fazla alıyor.

Dediğim arkadaşımın sistemi de benden iyi değil
Saçma şeyler dönüyor yani
1. Taksidi ödenmiş ürün iade olunca para dönüşü nasıl oluyor bilginiz var mı

Geri
Yukarı