iShine

Kilopat
Yer
İstanbul / Bahçelievler
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Gaming.gen.tr adresinden henüz daha 1.5-2 aylık ekran kartımda bir takım görüntü bozulmalarıyla karşılaşıyorum. Her ne kadar çok fazla oyunda karşılaşmasam da özellikle Cyberpunk 2077'de karşılaştığım bu sorun beni ziyadesiyle sinirlendirdi. VRAM arızasından şüphelendim ancak emin olmak adına konu açma ihtiyacı hissettim. Her oyunda karşılaşmıyorum. Örneğin Last of Us part ı oynarken diğer insanların aksine neredeyse hiçbir grafik hatası ile karşılaşmadım. Gayet akıcı, bozulma olmadan temiz bir şekilde oyunu oynayıp bitirdim ki kaldı ki son derece hassasımdır. Ufacık texture flicking bile beni ziyadesiyle rahatsız eder. Ona rağmen bazı oyunlarda cam gibi, sorunsuz ve hatasız bir şekilde oyun oynarken zaman zaman ise bu tarz grafik bozulmaları ile karşılaşabiliyorum. Red Dead Redemption 2 oyununda ise oyunun kamera açısının neredeyse hiçbir yerinde problem ya da herhangi bir texture problemi yok iken oyunun kenarlarının olduğu bölümlerde gölgelerde veya kaplamalarda bu tarz(aşağıda videoda belirttim) problemler ile karşılaşabiliyorum. Ek olarak kullanmış olduğum ekran kartı modeli MSI Gaming X Trio RTX 4080.

• BIOS ayarlarım güncel.
  • Ekran kartı sürücülerim güncel.
  • Overclock gibi hız aşırtacak hiçbir işlem yapılmadı, ekran kartı üzerinde bulunan Switch Gaming modda.
  • FurMark testinde 30 dakika boyunca test ettim, hiçbir sorun ile karşılaşmadım.
  • Windows 11 Pro orijinal sürüm kullanıyorum ve o da güncel.
Aşağıya linkleri bırakıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Herkese iyi sosyaller <3 😊
- Cyberpunk 2077 görüntüleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-Red Dead Redemption 2 görüntüleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bana da VRAM arızası gibi geldi. Henüz erken aşamaları. Bu durumun azalma ihtimali de var fakat daha sonrasında daha kötü olma ihtimali de var. Şu anki kayıtlarınızla servise gitseniz muhtemelen oradaki insanlar bunu anlamayacaktır. Eğer böyle kullanmak rahatsız etmiyorsa sorunlar daha da belirginleşene kadar bekleyebilirsiniz. Daha belirgin şekilde kayıt alıp servise başvurursanız duruma göre ücret / ürün değişimi alabilirsiniz.

Furmark ile bu sorunu gözlemleyebilmeniz pek mümkün değil. Superposition, 3D Mark gibi programlarla test etmenizi öneririm.

Merhaba, bana da VRAM arızası gibi geldi. Henüz erken aşamaları. Bu durumun azalma ihtimali de var fakat daha sonrasında daha kötü olma ihtimali de var. Şu anki kayıtlarınızla servise gitseniz muhtemelen oradaki insanlar bunu anlamayacaktır. Eğer böyle kullanmak rahatsız etmiyorsa sorunlar daha da belirginleşene kadar bekleyebilirsiniz. Daha belirgin şekilde kayıt alıp servise başvurursanız duruma göre ücret / ürün değişimi alabilirsiniz.

Furmark ile bu sorunu gözlemleyebilmeniz pek mümkün değil. Superposition, 3D Mark gibi programlarla test etmenizi öneririm.

Bahsettiğiniz programları denemedim, bugün onlarıda denerim. Ek olarak OCCT ile hem Vram hem Gpu testlerini 30’ar dakika boyunca yaptım. En ufak bir hata kodu , görüntü bozulması vs ile karşılaşmadım. Her oyunda karşılaşmamak , Cyberpunk 2077’de de sadece yer yer karşıma çıkması sorunun VRAM olup olmadığı konusunda şüpheye sokuyor. Çünkü yabancı forumlarda da baktığımda benzer kartlarla bu oyunu oynayan arkadaşlar bu tarz grafik hataları ile karşılaşabiliyor. Sizin de dediğiniz gibi servisin bunu tespit etmesi , hatayı anlaması pek mümkün olmayabilir. Mail gönderirken bu konunun linkini de göndermeyi düşünüyorum zaten olası bir servis macerasında. Onlar içinde daha net bir fikir oluşur. CP2077’yi ilk sistemi toplayıp oynadığımda herhangi bir problem ile karşılaşmamıştım yani bunun gibi göze batacak. Son patch’ten sonra böyle olmaya başladı. Bu da maalesef emin olamama neden oluyor. Grafik kartları için bu tarz durumları net bir şekilde test edip gerçekten bir sorun var mıdır yok mudur anlayabileceğimiz bir yöntem var mıdır ?

Selam arkadaşlar,

Gaming.gen.tr adresinden henüz daha 1.5-2 aylık ekran kartımda bir takım görüntü bozulmalarıyla karşılaşıyorum. Her ne kadar çok fazla oyunda karşılaşmasam da özellikle Cyberpunk 2077'de karşılaştığım bu sorun beni ziyadesiyle sinirlendirdi. VRAM arızasından şüphelendim ancak emin olmak adına konu açma ihtiyacı hissettim. Her oyunda karşılaşmıyorum. Örneğin Last of Us part ı oynarken diğer insanların aksine neredeyse hiçbir grafik hatası ile karşılaşmadım. Gayet akıcı, bozulma olmadan temiz bir şekilde oyunu oynayıp bitirdim ki kaldı ki son derece hassasımdır. Ufacık texture flicking bile beni ziyadesiyle rahatsız eder. Ona rağmen bazı oyunlarda cam gibi, sorunsuz ve hatasız bir şekilde oyun oynarken zaman zaman ise bu tarz grafik bozulmaları ile karşılaşabiliyorum. Red Dead Redemption 2 oyununda ise oyunun kamera açısının neredeyse hiçbir yerinde problem ya da herhangi bir texture problemi yok iken oyunun kenarlarının olduğu bölümlerde gölgelerde veya kaplamalarda bu tarz(aşağıda videoda belirttim) problemler ile karşılaşabiliyorum. Ek olarak kullanmış olduğum ekran kartı modeli MSI Gaming X Trio RTX 4080.

• BIOS ayarlarım güncel.
  • Ekran kartı sürücülerim güncel.
  • Overclock gibi hız aşırtacak hiçbir işlem yapılmadı, ekran kartı üzerinde bulunan Switch Gaming modda.
  • FurMark testinde 30 dakika boyunca test ettim, hiçbir sorun ile karşılaşmadım.
  • Windows 11 Pro orijinal sürüm kullanıyorum ve o da güncel.
Aşağıya linkleri bırakıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Herkese iyi Sosyaller <3 😊
- Cyberpunk 2077 görüntüleri:

-Red Dead Redemption 2 görüntüleri:

VRAM arızasında çok net geometrik kırılmalar, belirgin noktalar olur burada gölge ve ışıklandırma ile alakalı bozulmalar görülüyor, sürücü veya yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Superposition'da benchmark denedim. Görüntüyü kayıt ettim. Videosunuda eklerim yükleme yaptıktan sonra. Herhangi bir görüntü bozulması , glitch veya artifact ile karşılaşmadım. 1440p Extreme , 4k Optimized ve 8K Optimized olmak üzere 3 kez benchmark yaptım ve hiçbirinde görüntü bozulması ya da herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Artık bana da herhangi bir donanım arızasından ziyade yazılım/sürücü hatasıymış gibi gelmeye başladı. Bilemiyorum.

Umarım yazılımsaldır diyelim o zaman. Nvidia sanırım 1-2 haftada bir sürücü yayınlıyor, geldikçe denersiniz.

Cyberpunk neyse de RDR2'deki olay bana biraz garip geldi. Eğer olayın üstüne düşmek istiyorsanız kartın saat hızlarını, özellikle memory clock'unu, düşürüp bu iki oyunda tekrar deneyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla VRAM hatasından oluşan hatalar VRAM'deki yükü hafifletince yok olmaya başlıyor.

Umarım yazılımsaldır diyelim o zaman. Nvidia sanırım 1-2 haftada bir sürücü yayınlıyor, geldikçe denersiniz.

Cyberpunk neyse de RDR2'deki olay bana biraz garip geldi. Eğer olayın üstüne düşmek istiyorsanız kartın saat hızlarını, özellikle memory clock'unu, düşürüp bu iki oyunda tekrar deneyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla VRAM hatasından oluşan hatalar VRAM'deki yükü hafifletince yok olmaya başlıyor.
Aslında bu benimde aklıma geldi. Memory clock indirmek yerine kart üzerinde bulunan Gaming ve Silent switchi Gaming moddan Silent moda çektim. Bu da aslında minimal de olsa sizin dediğinize benzer bir durum. Kartın hem core , hem de memory clock hızlarını sınırlandırarak kartı daha sessiz , serin ve optimum şekilde kullanmaya ön ayak oluyor. Kartı almadan önce yabancı forumlarda araştırdığım üzere bu kart modelinde ve benzer modellere sahip arkadaşlarda Gaming switch kullanılmaya başlandıktan sonra bir takım stabilizasyon problemleri olmaya başlamış. Bu iki switchin gözle görülür bir fps ya da performans etkisi/farkı zaten bana sorarsanız yok. Bir süre böyle deneyeceğim. Bu deneme sürecinde de aynı şekilde gelecek olan Nvidia sürücülerini de beklemiş olurum. Çünkü yazılımsal olma ihtimalini de yabana atamıyorum. Daha önce kullandığım GTX1080 kartımda da tam sürümü hatırlamamak ile beraber bir sürücü güncellemesi sonrasında buna benzer sorunlar yaşamış , bir sonraki güncelleme ile sorunlarım çözülmüştü. Bazı oyun , uygulamalarda bu sorunlarla karşılaşıp bazı uygulamalarda karşılaşmamak sorunun yazılım ile ilgili olduğu konusuna daha çok inanmama neden oluyor ki umarım öyledir. Çünkü garanti ve servis ile vakit kaybetmek istemiyorum. Sizin vermiş olduğunuz memory clock düşürme tavsiyesini de dikkate alıp deneyeceğim. Gelişme oldukça buraya yazarım. Aşağıya bakınmak isterseniz Superposition benchmark videosunu da ekleyeceğim. İlginiz için teşekkürler.

Merhaba, ne yaptınız merak ettim. Devam ediyor mu görüntü bozuklukları? Driver'ların faydası oldu mu?
Merhabalar. Bios güncellemesi gelmişti onu güncelledim. Bugün itibari ile yeni nvidia yeni güncelleme yayınladı onu da kurdum ama sanıyorum bu hatalar oyunlar ile ilgili sorunlar. 1080ti ile eski sistemimde de bu oyunlarda bazen benzer , bazen aynı grafik bozulmaları ile karşılaşıyorum. Farklı bir sistem ile de deneyimleme şansı buldum. Şuan ki kullandığım monitör 27 inç ve 1440p olduğu için sanırım bu tarz hatalar daha çok dikkatimi çekiyor. Özellikle gölgelerle ilgili gözüme çarpan bir problem var. RDR2'deki karşı karşıya kaldığım sorunu yabancı forumlarda da araştırdım. 3080 , 4080 , 4090 gibi kartlarla da bir çok kişide bu problemler var. RDR2'deki durum için Rockstar Games'e mail atanlar olmuş ve onlar da oyunun gölgelerinin çalışma mantığının bu olduğunu söylemiş. Oyunun her anında olmasa da zaman zaman oluyor ve kimisinin çok dikkatini çekerken kimisinin gözü bile görmüyor. Bazen bu oyunları oynayan yayıncıları izliyorum aynı şekilde onlarda da yer yer görüyorum bu hataları. Sanırım bu durum biraz psikolojik. Benim çok dikkatimi çekiyor , bazılarınınsa dikkatini çekmiyor. Artık reelde bile bazen glitchler gördüğümü zannediyorum 😁 CS GO oynarken de benzer bir durum oldu ve hemen sordum görüyor musunuz diye, oyun içerisinden takım arkadaşlarım beni izlediklerinde aynı grafik hatasının onlarda da olduğunu söylediler. Bu da durumun aslında sistemle ilgili bir problem olmadığının bir diğer göstergesi. Ben söyleyene kadar dikkatlerini çekmemişti örneğin. Bir çok oyunda benzer bir çalışma mantığı var anladığım kadarıyla. Özellikle gölgelerin işlenmesi konusunda. Donanımı bir çok test programı ile test ettim ancak gerçekten hiçbir problem göstermiyor test programları bana. Yani servise göndermem tamamen zaman kaybı olacak. Çünkü benim bile net olarak emin olamadığım sorunu onların anlaması epey bir zor olur. Şuan da görmezden gelmeye çalışıyorum her ne kadar oyun zevkimi baltalasa da. Kart henüz yeni garantisi devam ediyor , önümüzdeki süreçte gerçekten elde tutulur bir hata ile karşılaştığımda o zaman servisin yolunu tutacağım. Şimdilik kartla ilgili bir sorun olup olmadığından %100 emin olamadığım için bu şekilde kullanmaya devam.

Anladım hocam, oyundansa sorun yok. Değilse bile kartınız zaten yeni, garantisi bitene kadar illaki daha net kanılarınız olur durum hakkında. Oyunların tadını çıkarmaya bakın. Cevap için teşekkürler.
Keyifli oyunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı