RTX 4080 ekran kartlı laptop almaya gerek var mıdır?

Rasal

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar, laptoplarda 4000 serisi ekran kartları hakkında bilgi almak istiyorum. İşlemcimizi en güncel değil de bir tık altı mesela AMD R9 7845HX olsun. Ekran kartımız 4060 70 ve 80 olan 3 tane oyuncu laptop şu an karşınızda olsun. Bunlardan tabii ki de 4080'li laptop daha iyi performans sergilemesi beklenir. Peki ya buna gerek var mı? Yani 4060 yeterli de değil mi? 4080-90'a para vericeğime işlemciyi daha güncel tutarım daha iyi değil mi? Güncel oyunlar için hangi kart daha işlevsel veyahut render işleri için? Bana göre 4060 üstü gereksiz para israfı. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Son düzenleme:
Merhaba, laptoplarda 4000 serisi ekran kartları hakkında bilgi almak istiyorum. İşlemcimizi en güncel değil de bir tık altı mesela AMD R9 7845hx olsun. Ekran kartımız 4060 70 ve 80 olan 3 tane oyuncu laptop şu an karşınızda olsun. Bunlardan tabii ki de 4080'li laptop daha iyi performans sergilemesi beklenir. Peki ya buna gerek var mı? Yani 4060 yeterli de değil mi? 4080-90'a para vericeğime işlemciyi daha güncel tutarım daha iyi değil mi? Güncel oyunlar için hangi kart daha işlevsel veyahut render işleri için? Bana göre 4060 üstü gereksiz para israfı. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Ona vereceğiniz parayla masaütü PC almanızı öneririm.

Merhaba, laptoplarda 4000 serisi ekran kartları hakkında bilgi almak istiyorum. İşlemcimizi en güncel değil de bir tık altı mesela AMD R9 7845hx olsun. Ekran kartımız 4060 70 ve 80 olan 3 tane oyuncu laptop şu an karşınızda olsun. Bunlardan tabii ki de 4080'li laptop daha iyi performans sergilemesi beklenir. Peki ya buna gerek var mı? Yani 4060 yeterli de değil mi? 4080-90'a para vericeğime işlemciyi daha güncel tutarım daha iyi değil mi? Güncel oyunlar için hangi kart daha işlevsel veyahut render işleri için? Bana göre 4060 üstü gereksiz para israfı. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Kanka yazılımcıysan bu 3 ekran kartıda güzeldir ama DLSS teknolojisiyle genelde tüm oyunlarda aynı FPS değerlerini yakalıyorlar (çözünürlük 1080p) benim bildiğim fark var mıdır tabiyki azıcık olsa bile vardır mesela Call of Duty de extrem ayarlarda DLSS açıkken 4060 Ti 150FPS işlemcisi iyiyse çok rahat alır ama 4080 ekran kartı DLSS kalitede 170 FPS alıyor 4090 ekran kartı ise 190-200 FPS alıyor tabiyki yineda azıcık desem bile fark var ve bu 80-90 ekran kartları 4K da bile rahatça oyun açabiliyor ama sen onlineciysen işlemcin iyi olursa FPS de daha fazla olur bunu yazarken hata yapmış olabilirim bilen arkadaşlar düzeltir.

Bu öznel bir şey. Nasıl masaüstünde 4090'a 100k para veriyorsan laptoplarda da durum aynıdır. Sana göre 4060 yeterlidir ama parası olan bir adam en ama en üst performansı almak ister ve 4090 alır. Size göre para israfı ama o adama göre değil. Oyunlar ve render dediğiniz zaman zaten tek bir seçenek var o da 4090. komik gelecek ama 4090 fiyat performans bir kart. Oyun performansı olarak görülür biçimde 4080 Super'den üstün ama bu kart render olarak da muazzam bir performans veriyor. Ağır işler 3D modelleme gibi şeyler için de birebir. Komik geliyor ama parasını hak eden bir kart.

Bu öznel bir şey. Nasıl masaüstünde 4090'a 100k para veriyorsan laptoplarda da durum aynıdır. Sana göre 4060 yeterlidir ama parası olan bir adam en ama en üst performansı almak ister ve 4090 alır. Size göre para israfı ama o adama göre değil. Oyunlar ve render dediğiniz zaman zaten tek bir seçenek var o da 4090. komik gelecek ama 4090 fiyat performans bir kart. Oyun performansı olarak görülür biçimde 4080 Super'den üstün ama bu kart render olarak da muazzam bir performans veriyor. Ağır işler 3D modelleme gibi şeyler için de birebir. Komik geliyor ama parasını hak eden bir kart.

PC ile dizüstü aynı performansı vermez tüm her şeyi aynı olsun gine vermez.

PC ile dizüstü aynı performansı vermez tüm her şeyi aynı olsun gine vermez.

Buna aksi bir şey söylemedim zaten ama laptopların performansı masaüstüne oranla daha düşük bunu herkes biliyor. Aslında bazı düşük-orta segment ekran kartlarında bu durum çok azaldı ama 4090 gibi kartlarda bu durum aşırı fazla.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela 4060'daki farkın bu kadar az olması bana şaşırtıcı gelmişti NVIDIA iyi iş çıkartmış burada ama 4090'a gelince 20-30 FPS fark görüyoruz. Bu durum söylediğim şeylere bir engel değil yine de.

"O paraya masaüstü al." geyiği bitmedi mi hâla gerçekten ya. Sınıfta, kafede veya yurtta laptop kullanılır tabii ki de. İnsanlar meraklı olduğu için laptop almıyor inan.

Yeni konular

Geri
Yukarı