Çözüldü RTX 4080 sistem 2 günde bir donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Osman Kalfa

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI PRO Z790-A WIFI DDR5 | MSI RTX 4080 Gaming X Trio | Intel i7-13700KF | Corsair H150 RGB 360 mm | Corsair VENGEANCE DDR5 32GB 6000MHz CL36 | Kingston KC3000 SKC3000S 1TB 7000/6000MB/s | Asus ROG-STRIX-1000G 1000W 80 Plus Gold | MSI MPG VELOX 100R
Meslek
Mekatronik Mezunu | Game&Level Designer
Merhaba.

Sebebini bilmediğim bir şekilde bilgisayarım donuyor. Halbuki tüm güncellemelerim tam. Bu durum çok yeni ve bu olayın tekrarından sonra bu konuyu oluşturmak istedim. Benim düşüncem yazılım çakışmasından kaynaklandığıdır. Son çözüm olarak Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum veya tekrardan temiz bir Windows 11.

Olay şöyle ki;

1. Önce Görüntü donuyor. (Monitörler açık ve görüntü yerinde)
2. Birkaç saniye sonra ses gidiyor.
Ek: Bu olay 2 3 günde veya 4 günde bir oluyor. Bunun sonrasında bilgisayarı resetleyerek düzeltiyorum. (3. kez oluyor.)

Sistemim:
İşletim Sistemi: Windows 11 64 Bit
Anakart: MSI Z790 DDR5
Ekran Kartı: MSI RTX 4080 X Trio
RAM: 32 GB Corsair Vengeance 6000MHz
İşlemci: Intel i7-13700KF

Sorunu bulmama yardımcı olabilir misiniz?
İlginize şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Merhaba.

Sebebini bilmediğim bir şekilde bilgisayarım donuyor. Halbuki tüm güncellemelerim tam. Bu durum çok yeni ve bu olayın tekrarından sonra bu konuyu oluşturmak istedim. Benim düşüncem yazılım çakışmasından kaynaklandığıdır. Son çözüm olarak Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum veya tekrardan temiz bir Windows 11.

Olay şöyle ki;

1. önce görüntü donuyor. (monitörler açık ve görüntü yerinde)
2. birkaç saniye sonra ses gidiyor.
Ek: Bu olay 2 3 günde veya 4 günde bir oluyor. Bunun sonrasında bilgisayarı resetleyerek düzeltiyorum. (3. kez oluyor.)

Sistemim:
İşletim sistemi: Windows 11 64 Bit.
Anakart: MSI Z790 DDR5.
Ekran kartı: MSI RTX 4080 X Trio.
RAM: 32 GB Corsair Vengeance 6000MHz.

Tekrardan merhaba;

Öncelikle verdiğiniz cevaplar ve ayırdığınız zaman için sizlere teşekkür ederim.

Tabii yaşadığım ve bir benzerlerinin de olduğu donma sorunu vs. artık nasıl tanımlayabilirsek. Geçtiğimiz Cumartesi'den bu yana donma sorunuyla karşılaşmadım. Geçen 3 gün boyunca eksik güncellemeleri yaptım ki, buna bilgisayarımda kullandığım aksesuarların yazılımına kadar güncelledim. (Razer vs.)

Alakalı veya alakasız araştırıp bulduğum ve uyguladığım çözümleri sizlere ve sonradan bu konuyu okuyan ve yaşamış arkadaşlara da çözüm olması açısından aşağıya yazacağım.

Çözüm(Geçici veya Kalıcı):

1.
RAM'lerin takılı olduğu konumların yerlerini değiştirdim.

• Eğer dört RAM girişine sahipseniz, ikinci ile dördüncü konumdaki RAM'lerin yerini değiştirdim. Sonra RAM'leri aynı sıra ile birinci ve üçüncü girişlere taktım.
• Eğer iki RAM girişine sahipseniz, bir ve ikinci RAM'lerin konumunu veya başka RAM'ler ile denemek.

2. Sahip olduğum tüm programları güncelledim.

3. CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp, "SFC /scannow" komutunu çalıştırdım.

• Komutu çalıştırdıktan sonra "Windows resource protection found corrupt files and repaired them" sunucunu aldım. Yani bazı sorunlar algılandı ve onarıldığı anlamına geliyor.

• Tekrardan komutu çalıştırdığımda "Windows did not find any integrity violations" sonucunu aldım. Buradan da herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını yazmaktadır.
Link: Scannow nedir?

4. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güvenlik ve bakım üzerinden bakım taraması yaptım. Baştan belirtmem gerek, biraz uzun sürüyor.

5. SSD'in program üzerinden sağlığını ve kasa içinden soketinin temizliğini kontrol ettim.

Son çözüm: sorun hala devam ederse uygulayacağım çözümler.
1. Temiz bir Windows 11 kuracağım.
2. Windows 11'den Windows 10'a geçiş yapacağım.
3. Anakart'ı güncelleyeceğim.
4. Tüm bilgisayar parçalarının ve bağlantılarının kontrolü.

İlerleyen zamanlarda bu konuyu güncelleyeceğim.
Merhaba, bu sorun gerçekleştikten sonra olay görüntüleyicisine girdiğinizde ne tarz bir hatadan bahsediyor?

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    239 KB · Görüntüleme: 17
İşlemci soğutucunuz nedir?

Oyun oynuyorsanız hangi oyunda yapıyor PC montajını kim yaptı
Corsair H150 RGB 360 mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Oyun açık olsun veya kapalı olsun, sorun her türlü tekrar ediyor. Ve bilgisayarı kendim topladım.

Corsair H150 RGB 360 mm Intel(1700p)-AMD uyumlu sıvı soğutucu.

Oyun açık olsun veya kapalı olsun, sorun her türlü tekrar ediyor. Ve bilgisayarı kendim topladım.

RAM testi yapın ilk olarak anakartınızın kendi BIOS'unda vardır ( RAM'leri tek tek test edin yoksa uzun sürebilir işlem )

İşlemciyi stres testine sokun sıcaklıkları ve frekansını takip edin.

Ekran kartınızı stres testine sokun.

Buna benzer bir sorunu bende yaşadım ekran kartım arızalı çıktı servis termal padleri değişti birkaç işlem daha yaptı düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM testi yapın ilk olarak anakartınızın kendi BIOS'unda vardır ( RAM'leri tek tek test edin yoksa uzun sürebilir işlem )

İşlemciyi stres testine sokun sıcaklıkları ve frekansını takip edin.

Ekran kartınızı stres testine sokun.

Buna benzer bir sorunu bende yaşadım ekran kartım arızalı çıktı servis termal padleri değişti birkaç işlem daha yaptı düzeldi.
Tüm sıcaklık değerleri normal. Ekran kartı boşta 39 derece ve işlemci boşta(tam olarak olmasa da) 47 derece.
Birazdan bellek tanılama işlemini gerçekleştireceğim.

Merhaba.

Olay şöyle ki;

1. önce görüntü donuyor. (monitörler açık ve görüntü yerinde)
2. birkaç saniye sonra ses gidiyor.

Sistemim:
İşletim sistemi: Windows 11 64 Bit.
Anakart: MSI Z790 DDR5.
Ekran kartı: MSI RTX 4080 X Trio.
RAM: 32 GB Corsair Vengeance 6000MHz.

Tekrardan merhaba;

Öncelikle verdiğiniz cevaplar ve ayırdığınız zaman için sizlere teşekkür ederim.

Tabii yaşadığım ve bir benzerlerinin de olduğu donma sorunu vs. artık nasıl tanımlayabilirsek. Geçtiğimiz Cumartesi'den bu yana donma sorunuyla karşılaşmadım. Geçen 3 gün boyunca eksik güncellemeleri yaptım ki, buna bilgisayarımda kullandığım aksesuarların yazılımına kadar güncelledim. (Razer vs.)

Alakalı veya alakasız araştırıp bulduğum ve uyguladığım çözümleri sizlere ve sonradan bu konuyu okuyan ve yaşamış arkadaşlara da çözüm olması açısından aşağıya yazacağım.

Çözüm(Geçici veya Kalıcı):

1.
RAM'lerin takılı olduğu konumların yerlerini değiştirdim.

• Eğer dört RAM girişine sahipseniz, ikinci ile dördüncü konumdaki RAM'lerin yerini değiştirdim. Sonra RAM'leri aynı sıra ile birinci ve üçüncü girişlere taktım.
• Eğer iki RAM girişine sahipseniz, bir ve ikinci RAM'lerin konumunu veya başka RAM'ler ile denemek.

2. Sahip olduğum tüm programları güncelledim.

3. CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp, "SFC /scannow" komutunu çalıştırdım.

• Komutu çalıştırdıktan sonra "Windows resource protection found corrupt files and repaired them" sunucunu aldım. Yani bazı sorunlar algılandı ve onarıldığı anlamına geliyor.

• Tekrardan komutu çalıştırdığımda "Windows did not find any integrity violations" sonucunu aldım. Buradan da herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını yazmaktadır.
Link: Scannow nedir?

4. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güvenlik ve bakım üzerinden bakım taraması yaptım. Baştan belirtmem gerek, biraz uzun sürüyor.

5. SSD'in program üzerinden sağlığını ve kasa içinden soketinin temizliğini kontrol ettim.

Son çözüm: sorun hala devam ederse uygulayacağım çözümler.
1. Temiz bir Windows 11 kuracağım.
2. Windows 11'den Windows 10'a geçiş yapacağım.
3. Anakart'ı güncelleyeceğim.
4. Tüm bilgisayar parçalarının ve bağlantılarının kontrolü.

İlerleyen zamanlarda bu konuyu güncelleyeceğim.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı