RTX 4090 düşük performans veriyor

dedem42

Femtopat
Daha fazla  
Eskı sıstemım.
R7 5800X.
RX 6800.
2x8 RAM.
B450 TOMA Hawk.
650 watt PSU.
Bu sıstemde elde ettıgım FPS Valorant 1080p Low ayarlarda 600 650 cıvarıydı.

Yayın yapmaya başladım. Bu yuzden 350 cıvarı bır FPS alıyorum yayın acıkken Valorant harıcı oyunlarda donma kasma oluyordu ufak tefek.
O yuzden sistemimi yuksettım:

R7 7800x3D.
RTX 4090.
2x16 RAM.
B650 MAG Tomahawk.
1000 wat PSU.

Bu sıstem ıle 1080p dusuk ayarlarda 650 750 FPS goruyorum. Yıne bır ıkı vıdeo ınceledım adam Ultra ayarlarda 650 FPS alırken ben Low ayarlarda bu FPS'lerı alıyorum.
Nedenı bılen yardımcı olabılecek fıkır verebilecek bır arkadas var mı acaba? Gerçekten bu ayarlarda bu FPS bence normal degıl neden kaynaklı olabılır arkadaşlar acıl yardım rıca edıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece valoranr oynuyorum diye monitörü daha yükseltmedim gerçi ona bütçe kalmadı malesef 1080 o ama bilmiyorum eski sistemle aldıgım aynı fps i almam canımı sıkan tek konu o

Ben yayın yaptığım için aldım 4090 ı

Hayır ben eskiden low oynadıgım için low ayarlarına bakıp karşılaştırıyorum
Geçici çözüm olarak sanal 2-4k yapabilirsiniz. Bir nebze de olsa rahatlatabilir. Paranız olduğu vakit 4k monitör alabilrisiniz

Grafik ayarlarını yükselttigin zaman yükü CPU'dan GPU'ya bindirmiş oluyorsun, ondan dolayı Ultra ile Low arasında FPS farkı olmuyor. Aynı degerleri alma sebebin de CPU tabanlı oyun Valorant, ekran kartına baglı degil.
Tamam işte cpu da yükselttim yine aynı fps bilşyorum cpu agırlıklı olduğunu

Grafik ayarlarını yükselttigin zaman yükü CPU'dan GPU'ya bindirmiş oluyorsun, ondan dolayı Ultra ile Low arasında FPS farkı olmuyor. Aynı degerleri alma sebebin de CPU tabanlı oyun Valorant, ekran kartına baglı degil.Fa
Geçici çözüm olarak sanal 2-4k yapabilirsiniz. Bir nebze de olsa rahatlatabilir. Paranız olduğu vakit 4k monitör alabilrisiniz
sanal 2k nasıl yapılıyorki hiç bilgim yok o konuda

Son düzenleme:
Tamam işte CPU da yükselttim yine aynı FPS bilşyorum CPU agırlıklı olduğunu.

Hocam aynı FPS'i alma sebebini herkes söylemiş zaten. Sistemini kullanmadığından ötürü alamıyorsun. Yayın yapsan dahi zorlanmaz o PC 1080p de 2K da zorlamaz yayın + Max grafikler oyna yine zorlanmaz 4K + Max grafik + yayın yap yine zorlanmaz Valorant'ta veya bir başka oyunda. Yani yaptığınız sistemin hiçbir anlamı yok boş yere yapmışsınız. Gidip 4K monitör alın sonra yine düşükte oynayın sizin tercihiniz ama şu anda kullandığınız sistemin Ryzen 5 5800x3D + 4060 Ti'dan pek bir farkı yok bilginiz olsun en az 40 bin TL zarardasınız monitör sorununu çözmediğiniz sürece. Şu anda CPU da GPU da kullanmıyorsunuz sadece yoruyorsunuz sistemi umarım çözersiniz sorununuzu iyi günler.

Monitörünüz kaç hz ? En üst düzey olanlar bile yeni yeni 540 Hz vermeye başladı. Evet eski sistem ile benzer bir FPS değerini almak ister istemez herkesin canını sıkan bir durum olacaktır ancak sizin o hayallerinizdeki değeri alamıyor oluşunuz sistemin hiçbir zaman onu artık veremeyeceği anlamına gelmez. 4090 orada hala duruyor, canınızı sıkmaya gerek yok. Sizin ki birazcık gönül eğlendirmeye kaymış gibi.

Ek olarak ilk sayfa da da denildiği gibi %1 vb. değerleriniz de artış olacağı için oyun daha akıcı hale gelmiştir. 1000-2000 FPS göremeseniz de akıcılığınız arttığına eminim.

Monitörünüz kaç hz ? En üst düzey olanlar bile yeni yeni 540 Hz vermeye başladı. Evet eski sistem ile benzer bir FPS değerini almak ister istemez herkesin canını sıkan bir durum olacaktır ancak sizin o hayallerinizdeki değeri alamıyor oluşunuz sistemin hiçbir zaman onu artık veremeyeceği anlamına gelmez. 4090 orada hala duruyor, canınızı sıkmaya gerek yok. Sizin ki birazcık gönül eğlendirmeye kaymış gibi.

Ek olarak ilk sayfa da da denildiği gibi %1 vb. değerleriniz de artış olacağı için oyun daha akıcı hale gelmiştir. 1000-2000 FPS göremeseniz de akıcılığınız arttığına eminim.
ya bende bır sorun var neden bılmıyorum yuzdelık bı artık yada akıcılık yok tam tersıne donmalar var yayın acıkken droplar var suanda ultra ayarlara cekdım ınanmazsınız 60 fps e dustu :D aklım almıyor dusuk sıstemde aldıgım fps ı bıle goremıyorum kı degılkı o kadar artıs oldu dıyeyeım tam tersıne hersey gerıledı

Hocam aynı FPS'i alma sebebini herkes söylemiş zaten. Sistemini kullanmadığından ötürü alamıyorsun. Yayın yapsan dahi zorlanmaz o PC 1080p de 2K da zorlamaz yayın + Max grafikler oyna yine zorlanmaz 4K + Max grafik + yayın yap yine zorlanmaz Valorant'ta veya bir başka oyunda. Yani yaptığınız sistemin hiçbir anlamı yok boş yere yapmışsınız. Gidip 4K monitör alın sonra yine düşükte oynayın sizin tercihiniz ama şu anda kullandığınız sistemin Ryzen 5 5800x3D + 4060 Ti'dan pek bir farkı yok bilginiz olsun en az 40 bin TL zarardasınız monitör sorununu çözmediğiniz sürece. Şu anda CPU da GPU da kullanmıyorsunuz sadece yoruyorsunuz sistemi umarım çözersiniz sorununuzu iyi günler.
kardesım yardım yorum ıcın tesekkur ederım ama benım fps de gerıleme var ultraya cekınce vıdeolarda adamlar 650 alırken benımkı denedım 60 a dusuyor eskı sıstemımde 600 fps gorurken bu yenı sıstemde 450- 500 e dustu hanı %1 lık artıs olur fark etmezsınız dıyor herkes ama tam tersıne dusus var bende ne yapsam olmuyor format ddu ıle drıver sıl yukle yok olmuor hele bı yayın acayım dedım :D sureklı yaptıgım yayınlar eskı sıstemımle akıcıyken sımdı oyle donuyor anlatamam w a s d tusları ıle karakterı yonlendırıyorum mesela elımı d den cektıkden 3- 5 salıse sonra gıdıyor karakter oraya ben cıkamadım bu ısın ıcınden

Low oynamanı anlarım ama 4K oynamıyorsunuz o kadar para vermişsiniz çöp olur.
ya ben low oynamak ıstemıyorum zaten 4 k bır sure olmayacak ama yuksek ayara cektım 60 fps e dustu ben buna kızıyorum hanı eskı sısteme gore artıs olacagına yada ne bıleyım akıcılık artacagına tam tersı droplar donmalar basladı akıl almaz seyler cıkamıyorum ısın ıcınden :(

Geri
Yukarı