RTX 4090 görüntü problemi yazılımsal mı donanımsal mı?

KeljiX

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
6-7 ay önce yeni bir sistem toplamıştım.
PC'de hep bir tuhaf bir şekilde tarayıcı tarafında masaüstünde olsun dosya gezgininde gezerken olsun gecikme ve takılmalar yaşadım.
Birkaç dakika önce de aşağıdaki gibi tarayıcıdayken görüntü problemi yaşadım.

1713819654713.png

1713819683197.png

1713819694562.png

1713819712922.png

1713819726921.png

Hep işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyordum fakat galiba ekran kartında problem var.
2 hafta önce de ekran kartını çıkarıp işlemci entegre grafik kartıyla kullanım yaptım daha stabildi. Tarayıcı olsun gecikme tarafı olsun daha akıcıydı. Ekran kartını taktım gecikme ve tam kasma değil ama kasıyormuş gibi ekranda takılmalar tekrar olmaya başladı.
Ama hem işlemci olsun hem ekran kartı olsun tüm testlerden sorunsuz geçiyor. Hepsinde benchmark değerleri olması gerektiği gibi. Oyun tarafında da genel manada üzmüyor.
RAM'i OCCT, testmem5 ve Memtest86 testlerine soktum hepsinden sorunsuz çıktı. Her birinde en az 30 dakika ile 1 saat arasında kaldı. Memtest86 6 saat sürdü.
Güç kaynağını da OCCT'den test ettim. Saatlerce tüm sistemi stres testlerine soktum. Sistem çökmedi sorun yaşanmadı. Güç kaynağı bazlı olacağını da zannetmiyorum.
İşlemciyi de OCCT, Prime95, 3DMark testlerine soktum. Aynı şekilde ekran kartı da OCCT ve 3DMark testlerine girdi ve olması gereken benchmark değerlerine ulaştı. Aynı zamanda hiçbir şekilde ısınmıyor. Saatlerce oyun ve stres testlerinde bıraktım ekran kartı 61-63 dereceyi geçmedi.
SSD'yi de yarım saat önce test ettim sağlık durumu iyi görünüyor hatta buraya da ekleyeyim.

1713819337764.png

1713819398871.jpeg

1713819480455.png

Sorum şu sorunun hangi parçadan kaynaklandığını nasıl tespit ederim? Sadece bu tarayıcı görüntü sorunu için demiyordum genel gecikme ve kasıyormuş gibi his sorununu da kast ediyorum.

Ve şu anki bu görüntü bozulmasının ekran kartı yazılımıyla mı donanımın direkt kendisiyle mi alakalı olduğunu nasıl tespit ederim?

Sistem özellikleri.
------------------------------------
AMD Ryzen 7 7800x3D.
MSI B650 Tomahawk Wi-Fi
G.Skill flare X5 CL30 6000MHz DDR5 (2x16 GB) 32 GB RAM.
Zotac Trinity RTX 4090.
MSI A1000G PSU.
------------------------------------

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip, tekrar temiz kurulum yapın.

Benim geçen gün ekran kartım bozuldu, götürdüğüm adam FurMark ile tespit etti ama ben kendim kullanmadım hiç araştır istersen.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip, tekrar temiz kurulum yapın.

İşe yaramayacağını biliyordum ama yanıtlayacak birçok kişi de bu klişeyi devam ettireceği için denemek istedim. İşe yaramadı. Yorum yaparken teknik bilgisi olan arkadaşlar açıklayarak yorum yaparsa sevinirim. Sadece sil kur demek yerine sorduğum sorulara da yanıt verilirse çok iyi olur. Mesela sorun donanımsal mı yazılımsal mı? Bu sorunlara diğer parçalar da sebep olur mu? Oluyorsa tespiti nasıl yapılır? Lütfen yanıt verecek arkadaşlar format at, bios yükselt gibi öneriler yerine tespit yapabileceğimiz önerilere yoğunlaşırsa sevinirim.

Evet anakartınızın BIOS'u güncel değilse güncelleyebilirsiniz. TechPowerUp üzerinden ekran kartınıza uygun VBIOS sürümüne bakın ve karşılaştırın. Eğer yenisi varsa, official NVFlash kullanarak VBIOS'u güncelleyin. Herhangi bir güncelleme yoksa, MSI Afterburner kullanarak VRAM hızını -1000 MHz düşürün yine sorun devam ederse, Core Clock'u 500 MHz kadar düşürüp deneyin. Verdiğiniz bilgilere bakılırsa, ekran kartı üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı geliyor. Underclock yapmayı önermemin nedeni, stabilite sorunu varsa gidermek ve durumu anlamak. Ayrıca PSU testinde 12v kanalı voltajı ne kadar düşüyor onu da paylaşırsanız daha makbule geçer.

Evet anakartınızın BIOS'u güncel değilse güneclleyebilirsiniz. Techpowerup üzerinden ekran kartınıza uygun vBIOS sürümüne bakın ve karşılaştırın. Eğer yenisi varsa, official NVFlash kullanarak vBIOS'u güncelleyin. Hehangi bir güncelleme yoksa, MSI Afterburner kullanarak vRAM hızını -1000 MHz düşürün yine sorun devam ederse, Core Clock'u 500 MHz kadar düşürüp deneyin. Verdiğiniz bilgilere bakılırsa, ekran kartı üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı. Underclock yapmayı önermemin nedeni, stabilte sorunu varsa gidermek ve durumu anlamak. Ayrıca PSU testinde 12v kanalı voltajı ne kadar düşüyor onu da paylaşırsanız daha makbule geçer.
Yarın testleri yapıp paylaşacağım. Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

Evet anakartınızın BIOS'u güncel değilse güncelleyebilirsiniz. TechPowerUp üzerinden ekran kartınıza uygun VBIOS sürümüne bakın ve karşılaştırın. Eğer yenisi varsa, official NVFlash kullanarak VBIOS'u güncelleyin. Herhangi bir güncelleme yoksa, MSI Afterburner kullanarak VRAM hızını -1000 MHz düşürün yine sorun devam ederse, Core Clock'u 500 MHz kadar düşürüp deneyin. Verdiğiniz bilgilere bakılırsa, ekran kartı üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı geliyor. Underclock yapmayı önermemin nedeni, stabilite sorunu varsa gidermek ve durumu anlamak. Ayrıca PSU testinde 12v kanalı voltajı ne kadar düşüyor onu da paylaşırsanız daha makbule geçer.
Şu anda fark etmişken sorayım. Gsync açık olmasına rağmen ekranda yırtılmalar oluyor. Sebebini biliyor musunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı