RTX 4090 ve RTX 4080 Detayları Şekilleniyor: AD102 GPU

Güç tüketimi çok fazla, AMD buna sağlam bir karşılık verecek düşük güç tüketimi ile.
Yanlış görmediysem bu ekran kartları galiba çerisinde çift GPU bulunacaktı galiba. En düşük kayıplı performansı bu şekilde elde ediliyor diye bir şeyler duymuştum. Açıkçası AMD yüksek frekanslı az güç tüketen ama RTX 4090 kadar güçlü ekran kartı üretirse (ki RTX 4090 bir 70 80k civarı olur) RX 7900XT veya 8900XT artık hangisi olursa 20 30k civarı olursa off o zaman NVIDIA'nın içinden geçer.

Çevrecilik, küresel ısınma trendi bu hızla giderken NVIDIA gibi innovatif bir şirketin dayayım elektriği versin performansı tadında yürümesi kulağa saçma geliyor. Hani bu kartlardan nasıl bir performans bekliyoruz da böyle bir güç tüketimini bize getiriyor. AMD RDNA2 kartlarında çok iyi bir güç tüketimine ulaştı, NVIDIA ise uzun süreden sonra bu denli vasat bir watt başına performans oranı çıkardı şu giriş seviyesi RTX 3050'nin bile watt başına performans oranı içler acısı durumda.

Dönemine göre çok üstte özellikleri olan Titan X, 1080 Ti gibi kartlar dahi 250-300w civarında takılıyordu en fazla, 600w nedir öyle ufak çaplı trafo gibi.

Yanlış görmediysem bu ekran kartları galiba çerisinde çft GPU bulunacaktı galiba. En düşük kayıplı performansı bu şekilde elde ediliyor diye bir şeyler duymuştum. Açıkçası AMD yüksek frekanslı az güç tüketen ama RTX 4090 kadar güçlü ekran kartı üretirse (ki RTX 4090 bir 70 80k civarı olur) RX 7900XT veya 8900XT artık hangisi olursa 20 30k civarı olursa off o zaman NVIDIA'nın içinden geçer.
AMD, sadece donanım ürettiği sürece NVIDIA ‘ya yaklaşamaz. RX 6000 serisi için de öyle söylendi satış miktarlarında 10’a katlandı.

Çevrecilik, küresel ısınma trendi bu hızla giderken NVIDIA gibi innovatif bir şirketin dayayım elektriği versin performansı tadında yürümesi kulağa saçma geliyor. Hani bu kartlardan nasıl bir performans bekliyoruz da böyle bir güç tüketimini bize getiriyor. AMD RDNA2 kartlarında çok iyi bir güç tüketimine ulaştı, NVIDIA ise uzun süreden sonra bu denli vasat bir watt başına performans oranı çıkardı şu giriş seviyesi RTX 3050'nin bile watt başına performans oranı içler acısı durumda.

Dönemine göre çok üstte özellikleri olan titan X, 1080 Ti gibi kartlar dahi 250-300W civarında takılıyordu en fazla, 600W nedir öyle ufak çaplı trafo gibi.

Birkaç yerde gördüğüm kadarıyla RTX 4090 3090 modelinin 4K'da 100 FPS aldığı oyunda 200 FPS alacakmış yani %100 performans artışı gibi bir şey RTX 4090 o kadar güçlü olursa tüm oyunlarda 8K 60FPS deneyimi sunabilecek büyük ihtimal.

Birkaç yerde gördüğüm kadarıyla RTX 4090 3090 modelinin 4K'da 100 FPS aldığı oyunda 200 FPS alacakmış yani %100 performans artışı gibi bir şey RTX 4090 o kadar güçlü olursa tüm oyunlarda 8K 60FPS deneyimi sunabilecek büyük ihtimal.

NVIDIA'nın güç tüketimi toparlaması 5000 serisini bulacak sanıyorum bir de duyduğum kadarıyla Ray Tracing'de de ciddi anlamda zıplama kaydedecekmiş. Şu anda performansa odaklanmış durumdalar sonra adım adım güç tüketimini düşürüp hafif zıplamalar olacak performansta nesiller arası.

600W nedir öyle ufak çaplı trafo gibi.

Tek başına evin elektrik faturasını batırır.

NVIDIA'nın güç tüketimi toparlaması 5000 serisini bulacak sanıyorum bir de duyduğum kadarıyla Ray Tracing'de de ciddi anlamda zıplama kaydedecekmiş. Şu anda performansa odaklanmış durumdalar sonra adım adım güç tüketimini düşürüp hafif zıplamalar olacak performansta nesiller arası.

Bir de Intel'in üretim teknolojisi için içine girerse oof 600W'ı mumla ararız. Ben 1000W görürüz diyorum. Hani bir ara kocaman RTX 4090 diye bir şey çıktı ya. Hah gerçekten öyle bir şey çıkar mı acaba?

1648422604017.png

Rtx 4090 önceden zaten bizlere gösterilmiş (!)

Tek başına evin elektrik faturasını batırır.

Bir de Intel'in üretim teknolojisi için içine girerse oof 600W'ı mumla ararız. Ben 1000W görürüz diyorum. Hani bir ara kocaman RTX 4090 diye bir şey çıktı ya. Hah gerçekten öyle bir şey çıkar mı acaba?

Eki Görüntüle 1344311

Rtx 4090 önceden zaten bizlere gösterilmiş (!)

Bu nedir hocam o kadar büyük bir kart için kasa bulmak imkansız böyle bir şey çıkarsa bu boyutta gücü 6 tane 3090 falan olması lazım.(!)

Yeni konular

Geri
Yukarı