RTX A2000 Arızası

er36po

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Kars/ Ordu
Daha fazla  
Meslek
İnşaat
Merhaba, bir kaç gün önce mining sistemi güncelleyip yeniden başlattım ancak kartlardan biri olan RTX A2000 arızaya düştü ve Hive Os'da bir türlü tekrar çalıştıramadım. En son bir de PC'ye takıp denedim ve düşük çözünürlükte de olsa ekrana görüntü verdi.
Kartın sürücüsünü kurmaya çalıştım, ancak sürücü kartı tanımadı, haliyle de kurulamadı. GPU-Z ve Afterburner gibi uygulamalarla baktığımda ise kartın bilgileri okunamıyordu.

BIOS'un yazılımında bir sıkıntı var düşüncesiyle, diğer A2000'lerin BIOS'unu komut istemiyle arızalı karta flaşladım. Yeniden başlat yaptıktan sonra sürücü de direk kartı algıladı ve nihayet kart normal bir şekilde çalıştı. PC'den çıkarıp tekrar mining sisteme taktım, mining'de de normal bir şekilde çalıştı. Bu sabah, arada bir yaptığım 'yeniden başlat' yaptım ve ne yazık ki aynı kart tekrar arızaya düştü. Kartı tekrar PC'ye takıp yeniden BIOS flaşladım ve yine normal bir şekilde çalıştı. Korkarım aynı arızayı tekrar verecek. Sizce bu garip sorunun sebebi ne olabilir? İlk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

@The Man From E.A.R.T.H. yanılmıyorsam 3, belki 4 ay oldu. Ve hayır, ilk aldığımdan beri değil, daha yeni bu arızaya düştü. Ama bu kart diğerlerinden düşük performanslı çalıştı hep ve halen de öyle. GPU mu yoksa RAM'ler mi, bir yerinde sorunlar var gibi. Çözebileceğimiz bir şeydir düşüncesiyle sirvise de yollamak istemedim doğrusu.

Dediklerinize bakılırsa servise yollamak en doğrusu gibi hocam, pek bizim düzeltebileceğimiz bir şey değil gibi. Hiç benchmark testlerine soktunuz mu kartları peki, bu performans düşüklüğünü tabiri yerindeyse "belgeleyecek" bir test yaptınız mı 3DMark falan?

@The Man From E.A.R.T.H. hayır, benchmark testine sokmadım ama MH/s de test sayılır...
Bu kartlardan 4 adet var bende. Diğer üçü stabil 41.55 MH/s (az biraz zorladığımda 42,5) ile kazım yaparken, bu arıza veren kart 39 seviyelerinde. Ancak serin havada 41 MH/s'a çıkabiliyor. Bana RAM gibi geliyor ama. Belki RAM'ler kızdırılırlarsa düzelebilir diye düşünüyorum. Ama bende üfleme havyası olmadığından bir şey yapamıyorum. Dediğiniz gibi, servise yollamak son çare gibi.

Ayrıca, sıcaklık değerleri diğer kartlarla aynı olmuş olsa da, yine de termal macun değişimi yapmıştım, 3-5 derece daha serin çalıştı ancak performans yine pek değişmedi. (Mevcur macun biraz kurumuştu bu arada, en azında boşuna değişmemiş oldum.)

@The Man From E.A.R.T.H. hayır, benchmark testine sokmadım ama MH/s de test sayılır...
Bu kartlardan 4 adet var bende. Diğer üçü stabil 41.55 MH/s (az biraz zorladığımda 42,5) ile kazım yaparken, bu arıza veren kart 39 seviyelerinde. Ancak serin havada 41 MH/s'a çıkabiliyor. Bana RAM gibi geliyor ama. Belki RAM'ler kızdırılırlarsa düzelebilir diye düşünüyorum. Ama bende üfleme havyası olmadığından bir şey yapamıyorum. Dediğiniz gibi, servise yollamak son çare gibi.

Ayrıca, sıcaklık değerleri diğer kartlarla aynı olmuş olsa da, yine de termal macun değişimi yapmıştım, 3-5 derece daha serin çalıştı ancak performans yine pek değişmedi. (Mevcur macun biraz kurumuştu bu arada, en azında boşuna değişmemiş oldum.)
Peki sokma imkanınız var mı? Orada bir düşüklük varsa çok daha bariz belli olur çünkü. 40 ve üstü MH değerlerini tuning ile aldığını tahmin ediyorum ki onda da çok rahat +1000 memory clock vardır, o yüzden birinin 39'da kalması en basitinden silikon piyangosu kaynaklı olabilir, doğrudan arızaya işaret etmez.

Evet, var. Olmazsa akşama doğru benchmark testine sokarım.

Bu arada, işaret koyduğum görselde de anlaşılacağı üzere, sorunlu kart diğerleriyle aynı sıcaklıkta ama daha düşük performasta. OC değerleri diğerlerinden epey düşük çünkü artırsam daha çok performans kaybı yaşatıyor.
Ayrıca, sistem balkonda ve olabilecek en sıcak saatlerde. Akşamları biraz daha iyi.
Ekran görüntüsü 2022-05-30 121701.jpg

Evet, var. Olmazsa akşama doğru benchmark testine sokarım.

Bu arada, işaret koyduğum görselde de anlaşılacağı üzere, sorunlu kart diğerleriyle aynı sıcaklıkta ama daha düşük performasta. OC değerleri diğerlerinden epey düşük çünkü artırsam daha çok performans kaybı yaşatıyor.
Ayrıca, sistem balkonda ve olabilecek en sıcak saatlerde. Akşamları biraz daha iyi.
Eki Görüntüle 1403749
O 3070'lerden birini ben alsam ya 😇

Stok memory değeri ne A2000'lerin, 1500 mü?

@The Man From E.A.R.T.H. birini PC'ye takıp oyun oynayamıyorum, düşünün artık 😁 (DirecX 12 desteği olmayan Titanlarla idare ediyorum.
Bu arada, belki de ilk defa 3070 Amp holo tercih ederek en mantıklı kararı verdim. Şuan balkon durulacak gibi değil, acayip bir sıcaklık var ama görüldüğü gübü, 3070'ler gayet serin çalışıyorlar.

Evet, A2000'ler 1500.

Hocam o zaman kesinlikle benchmark şart. Düşük olanla bile +1000 vermişsiniz ki çok iyi değer, bende daha iyi clocklanan Micron GDDR6'lı 2070S var, benim gördüğüm tepe değer +1200 ile 16Gbps efektif olması lazım. Sizin kartlar o hesaba göre düşük olanı bile 20Gbps efektifte. Stabilite sorunu fazlasıyla mümkün yani, çünkü stok değeri 12Gbps. (referans olarak 2070S'lerin 14Gbps olması lazım)

AMP Holo gerçekten çok iyi seçim olmuş, Twin Edge olsa şimdi 95 derecede sucuk pişirirdi.
@The Man From E.A.R.T.H. birini PC'ye takıp oyun oynayamıyorum, düşünün artık 😁 (DirecX 12 desteği olmayan Titanlarla idare ediyorum.
Hocam Titan'ları RVN'ye falan salıp 3070'lerden birini taksanız ne olur ki? :D
Bence bir şey olmaz gibi :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı