RTX ekran kartlı hazır sistemlerin fiyatları avantajlı değil

Mortis06

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 4060 Ryzen 7 7735hs
Meslek
Öğrenci
Selam, son birkaç haftadır dikkatimi çekti piyasada 500GB SSD, noname 500W PSU 13100F ya da R5 5500 işlemcili ve boşta M.2 SSD ve RAM slotu olmayan anakartlar ile toplanan RTX 4060-4060 Ti sistemler var. Bu sistemler ileride daha güncel bir ekran kartı ile upgrade edilmek istendiğinde pek çok değişime gidilmek zorunda kalacağı için çok da uzun vadeli sayılmazlar. İlaveten fiyat avantajı açısından da bırakın cazip olmayı benzer kalitede ürünler ile kendiniz toplasanız benzer hatta daha uygun fiyatlara toplanabiliyor. Bu konu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum açıkçası, sizce önümüzdeki RTX 4060 düzeyli sistemlerde gerçekten makul sistemler gelir mi yoksa piyasa yavaş yavaş parçaların tek tek farklı yerlerden alınarak toplandığı sürece geri mi dönecek?

Selam, son birkaç haftadır dikkatimi çekti piyasada 500GB SSD, noname 500W PSU 13100F ya da R5 5500 işlemcili ve boşta M.2 SSD ve RAM slotu olmayan anakartlar ile toplanan RTX 4060-4060 Ti sistemler var. Bu sistemler ileride daha güncel bir ekran kartı ile upgrade edilmek istendiğinde pek çok değişime gidilmek zorunda kalacağı için çok da uzun vadeli sayılmazlar. İlaveten fiyat avantajı açısından da bırakın cazip olmayı benzer kalitede ürünler ile kendiniz toplasanız benzer hatta daha uygun fiyatlara toplanabiliyor. Bu konu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum açıkçası, sizce önümüzdeki RTX 4060 düzeyli sistemlerde gerçekten makul sistemler gelir mi yoksa piyasa yavaş yavaş parçaların tek tek farklı yerlerden alınarak toplandığı sürece geri mi dönecek?
RAM slotu olmayan anakart'ı ilk defa sizden duyuyorum. Bu dediğin sistemler siteye göre değişkenlik göstermekte. Mesela itopya biraz daha pahalı ama genelde F/P ürünler kullanmaya çalışıyorlar. Veya kendiniz toplayın ki en iyisi bu. Ben arkadaşlarıma sistem aldırırken hazır sistemlerden fikir (ç)alıp en f/p bilgisayar yapmaya çalışıyordum ve gerçekten de oluyordu.

Bence hazır sistemler hala makul fiyata alınabiliyor. Ben Akakçe'yi kullanmama rağmen RTX 3060 sistemimi 22k'ya topladım (istediğim marka ve modelleri seçtim), daha sonra RTX 4060'lı benzer sistemlerin 17k'ya satıldığını gördüm. Tabii dediğin gibi SSD ve PSU marka ve kapasitesi istediğimiz gibi olmayabiliyor. Geleceğe dönük olarak alınacak sistemin DDR5 olması bence yeterli hele sınırlı bütçeyle.

Evet tekrar oraya yavaş yavaş evriliyoruz. Çoğu firma bu işten zarar ettiklerini söylüyor. (Kısa vadede kâr etmiş gibi olsalar da uzun vadeye bakıldığında zarar görünüyor)

Bu avantajlı ve geleceğe yönelik.

İçinde ki işlemci daha güçlü ekran kartlarını besleyebiliyor ayrıca DDR5 olması da avantaj.

Bu sistemin fiyatı avantajlı çünkü 2 bin lira fiyat artışı gerçekleşti asgeri ücrete gelen zam oranı ile hesapladığımızda bu bir şey değil.

Artık bilgisayar alacaksanız minimum 25k hatta bence şu an 28k'yı gözden çıkarmanız gerekiyor bunun altına alınacak hiçbir sistemin iş göreceğini düşünmüyorum.

Türkiye hazır sistem konusunda dünyanın ilerisinde, Amerika'da sistemi kendin toplamak daha uyguna gelirken bizde firmalar hazır sistemleri o kadar düşük kar marjıyla satıyor ki artık kendi başınıza toplamak daha pahalıya geliyor. Eğer üstteki arkadaşın dediği zarar etme muhabbeti gerçekse(ki bence öyle) fiyatların daha da artmasını ve Amerikan sistemine dönüleceğini bekliyorum yani eskisi gibi sistemi kendimizin toplamamızın daha uyguna geldiği günlerin yakın olduğunu düşünüyorum.

RAM slotu olmayan Anakart'ı ilk defa sizden duyuyorum.

Hocam boşta M.2 ve RAM slotu diye belirttim, yani 2x8GB bir sistem alıyorsunuz ve yükseltmek için elinizdeki RAM'leri çıkartmak zorundasınız.

Evet tekrar oraya yavaş yavaş evriliyoruz. Çoğu firma bu işten zarar ettiklerini söylüyor. (kısa vadede kâr etmiş gibi olsalar da uzun vadeye bakıldığında zarar görünüyor)

Hocam firmalar özellikle mining döneminde artan ekran kartı fiyatlarını ne yazık ki istikrarla devam ettiriyorlar. İkinci elde 2021 yılında 6000 TL bandına çıkan RX 570 gibi ekran kartları talebin azalması ile yeniden 1500-2000TL bandına indi ki dolar 3 kattan fazla neredeyse artış gösterdi. Benzer şekilde birçok ikinci el ekran kartında fiyatlar olması gereken seviyede iken sıfır kartlar gökyüzünde. Öyle ki işlemci ve ekran kartı parasına komple sistem geliyor.

Tabii dediğin gibi SSD ve PSU marka ve kapasitesi istediğimiz gibi olmayabiliyor. Geleceğe dönük olarak alınacak sistemin DDR5 olması bence yeterli hele sınırlı bütçeyle.

Bir sistem topluyoruz, açıkçası bende acaba dedim komple bir sistem mi alsak, Ryzen 5 7500F üzerinden ilerlersek RTX 4060'lı bir sistem almak yerine daha iyi bir PSU ve kasa, 2 katı RAM ve SSD kapasitesi, daha ileriye dönük bir anakart, güçlü bir kule soğutucu ile sadece ekran kartında ikinci elde RX 6600 XT gibi bir modele yönelerek benzer bütçelere çıkılıyor. Burada ekran kartında gerideyiz ancak bundan 5-6 yıl sonra yükseltmek istediğimizde sadece işlemci ve ekran kartı değişimi ile kafamızı uzun yıllar rahat ettirecek önü açık bir sisteme geçiyoruz. Özellikle Ryzen 5 3600-5500 ve RTX 4060'lı sistemler var, kendiniz toplarsanız benzer bileşenler ile 20500 TL bandında kurabiliyorsunuz, hazırda ise 21500-22000TL. Umarım firmalar bu tarz hazır sistemlerde parekende fiyatından vazgeçerler. Açıkçası yakın zamanda satılan RTX 4070 Super'li, RTX 4060 Ti'lı sistemlerden bir tane alıp kenara koymadığıma pişman oldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı