RTX kartlarda DLSS nedir?

Wetttt

Kilopat
Öncelikle bu konu hakkında yüzlerce konu olduğunu biliyorum ancak çok fazla detay olduğu için tam manasıyla anlaşılmıyor. Bu yüzden bir sorum olacak.

DLSS temel olarak FPS arttıran RTX ekran kartlarında olan bir teknoloji ama DLSS açtığımız zaman ekran bir görüntüyü iki kere gösteriyor gibi bir şey okumuştum. Bu nasıl oluyor? Yani ekrana aynı görüntü iki kere geldiği zaman görüntüde farklı bir şey oluyor mu yoksa normal kapalı DLSS ile aynı görüntüyü mü alıyoruz?
Mesela RTX 2060 gibi bir kartın DLSS performansıyla ilgili bir video izledim DLSS off RTX Ultra'da bir oyunda 45FPS veren kart DLSS açılınca bir anda 70 FPS'e çıkıyor. Bu nasıl oluyor?

RTX 2060 ile cp 2077 DLSS'siz Ultra 30 40 FPS arası gidip geliyor DLSS açıyorum kalite modunda
70 80 arası oluyor hiçbir görsel fark yok bazen FPS düşmeleri oluyor o oyundan kaynaklı.
RTX 2060 ile cp 2077 DLSS'siz Ultra 30 40 FPS arası gidip geliyor DLSS açıyorum kalite modunda.
70 80 arası oluyor hiçbir görsel fark yok bazen FPS düşmeleri oluyor o oyundan kaynaklı.

Nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok sadece açıyorsun ve oluyor.

RTX 2060 ile cp 2077 DLSS'siz Ultra 30 40 FPS arası gidip geliyor DLSS açıyorum kalite modunda.

Nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok sadece açıyorsun ve oluyor.

Yani görüntüde herhangi bir değişme yok değil mi okuduğum makalede ekrana aynı görüntü 2 kere geliyor diyordu o yüzden aklıma takıldı FPS'i 20 30 FPS arttırıyor bu az bir değer değil ama arttırınca görselde bir farklılık olmasınıda istemem teşekkürler.

Modellemelerin, grafiklerin ve benzer tipli işlemlerin seçilen performans tipine göre yapay zeka tarafından uyarlanarak düzenlenmesi olayı. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

Bildiğim kadarıyla mesela; 4K oynuyorsunuz diyelim. 4K'da 30FPS alıyorsunuz. DLSS ile oyunu 1080P'de açıp 4k'ymış gibi görüyorsunuz. Ekran kartı yapay pikseller ekliyor. 1080P'de doğal olarak daha yüksek FPS alıyorsunuz. Ama görüntüyü 4K görüyorsunuz.

RTX 2060 ile RTX Ultra AAA oyunlardada yüksek ayarlarda stabil bir şekilde oynayabilirim o zaman DLSS açık değil mi?

Konu yeniyken sorayım bu DLSS sadece RTX için mi yoksa GTX kartlarda kullanabiliyor mu mesela ben GTX 1660 kartımda açabiliyor muyum?
Technopat'ın incelemesinde böyle bir ibare gördüm de sormak istedim.

1610110022829.png

Geri
Yukarı