RTX2060 R5 1600 AF sistem Valorant'ta darboğaz yapıyor

TironS

Centipat
Daha fazla  
RTX2060 ekran kartı Ryzen 5 1600 AF işlemci darboğaz yaptığını düşünüyorum. Valorant oynarken ekran kartını zorlaması için arkada hangi uygulamayı açmam lazım?

O işlemci için RTX 2060 biraz fazla... GTX 1660 üstü tavsiye etmem.
OC yapılmış şekilde 2060 Super bile besleyebilir o işlemci. Arkadaş GPU kullanımının az olmasından şikayetçi anladığım kadarıyla. Valorant zaten fazla ekran kartı gücünden yararlanmıyor herkeste bu böyle. Performanstan memnun değilsen işlemcine OC yapman gerekiyor.

OC yapılmış şekilde 2060 Super bile besleyebilir o işlemci. Arkadaş GPU kullanımının az olmasından şikayetçi anladığım kadarıyla. Valorant zaten fazla ekran kartı gücünden yararlanmıyor herkeste bu böyle. Performanstan memnun değilsen işlemcine OC yapman gerekiyor.

OC kendi başıma yapabileceğim bir şey mi?

ekran kartını zorlaması için arkada hangi uygulamayı açmam lazım?
Zekice bir mantık ancak böyle bir şey mümkün değil.
Ekran kartını mantıken birden fazla kullanabilirsin ancak kendini kullanması gerektiği yer Valorant olduğu için işe yaramaz.
O işlemci o ekran kartına göre çok düşük.
R5 3600 R5 5600X tavsiyemdir.

RTX2060 ekran kartı Ryzen 5 1600 AF işlemci darboğaz yaptığını düşünüyorum. Valorant oynarken ekran kartını zorlaması için arkada hangi uygulamayı açmam lazım?

Valorant işlemci odaklı bir oyun, ekran kartı yük altına girmez Valorant'ta. Online rekabetçi oyunların ezici bir çoğunluğu (hatta tamamı) işlemci odaklıdır. Grafiklere göre ekran kartına da yük biner. Valorant'ın da grafiklerinin çok basit olduğunu düşünürsek, ortada bir darboğaz yok.

Zekice bir mantık ancak böyle bir şey mümkün değil.
Ekran kartını mantıken birden fazla kullanabilirsin ancak kendini kullanması gerektiği yer Valorant olduğu için işe yaramaz.
O işlemci o ekran kartına göre çok düşük.
R5 3600 R5 5600X tavsiyemdir.

Herkes farklı bir şey diyor ben hâla çözemedim bazısı diyor o işlemci 2060 Super olsa bile karşılar bazısı GTX 1660 anca karşılar diyor.

Herkes farklı bir şey diyor ben hâla çözemedim bazısı diyor o işlemci 2060 Super olsa bile karşılar bazısı GTX 1660 anca karşılar diyor.
Şimdi firmaların sistem gereksinimlerine bir bakın minimum ve maximum isteklerini bir karşılaştırın.
Valorant minimum A8-7650K ve i3 4150 istemiş ekran kartına da GT 730 yazmış.
Burada söylenilen aslında minimum ayarlarda açabilecek bileşenlerdir sen bu bileşenlerle hayatta oynayamazsın hatta rekabet bile edemezsin karşındakilerle palavra.
Bir çok ekran kartı kullandım 1050Tİ R5 1500X 144HZ ile kullanırken dahi o akıcılık hissiyatı yoktu. Zaten 1500X yeterince karşılıyordu ve 1050Tİ'a göre fazlaydı.
Ne kadar iyi sistem o kadar bol FPS.
O işlemci 2060'ı beslemiyor ister O.C yap ister yapma bir de BF 5 gir bakalım ne oluyor.
52 kişilik CSGO sunucusuna gir bakalım ne olacak.
Sonra R5 3600 ya da 5600x al öyle dene.
Hatta önce elindeki işlemciye O.C yap öyle dene pek bir fark olmaz.
Elindeki işlemciyi şu an 1k küsür fiyata rahat satarsın sat söylediğim bu iki işlemciye geç.

Edit : Bak şu videoyu izle GT730 ile R7 3700x kullanıyor adamı dinleyin her şeyi açıklıyor zaten işlemcinin rekabete dayalı oyunlarda bilgisayarın kalbi olduğunu anlayacaksınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Oyundan oyuna, çözünürlükten çözünürlüğe, oyunun grafik ayarına, işlemci frekansına, ekran kartının frekansına, RAM miktarına, yükün ne kadar ekran kartına bırakıldığına çok şey etkiler darboğazı.

2060 Super abartı, 2060'a kadar gider. Ötesi için OC lazım olabilir.

Valorant'ta darboğaz olmaz. Çünkü zaten işlemci odaklı bir oyun ve ekran kartının çizeceği grafik belli. CoD oyunları gibi hem grafik hem de Online sunmuyor. Çizeceği grafiğin kalitesi ve dokusu çizgi film gibi. Darboğaz diye bir durum söz konusu değil bu senaryoda.

İşlemci değiştirmen FPS'ye yansır ancak darboğaz diye adlandırdığın bu durumu çözmez, bunun işlemcinin kendi performansı ile alakası var. Anlatabildim mi? 1660 anca karşılar diyenler R5 3600 6600 XT besleyemez de diyordur, bu da yalan. Kendim bu ikiliyi kullanıyorum, OC'li halde kullandığım için darboğaz yok ancak OC'yi iptal edip CPB + PBO yapsam yine darboğaz olmaz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı