RTX2060 ve R5 2600 FPS düşüşü

goodes1905

Kilopat
Selamlar, normalde oyunları 1080p oynarken şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım fakat yakın zamanda 2K bir monitöre geçtim ve yaptığım FPS karşılaştırmalarında kendi sistemimin hep bir 10 FPS'e yakın düşük verdiğini gördüm. Sebebi hakkında bir fikrim yok, sistemim daha 1 senelik ve ekran kartına herhangi bir hız aşırtma vesaire yapmadım. Hatta aldığım günden beri fan hızlarını bile değiştirmeden kullandım. Sistemimi yazmam gerekirse:

CPU: R5 2600.
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2060.
RAM: 16 GB 3000 Hz CL15 RAM (modelini hatırlayamadım)
PSU: FSP Hydro 80+ Bronze 700W.

Sistemim 2K için tam yeterli değil farkındayım fakat denediğim 4 oyunda da( AC vallahala, AC Odyssey, Witcher 3, Devil May Cry 5) YouTube'den izlediğim testlerle aralarında yaklaşık 10'ar FPS farklar gördüm. Yaptığım testlerden birkaçı aşağıda gördüğünüz gibi hep düşük kalmış benimkiler. Genellikle yapılan testlerde benim kullandığım işlemcilerden daha iyi işlemciler kullanılmış fakat bu kadar bir FPS farkı yaratmaması gerek diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• ac-1.PNG
    ac-1.PNG
    1,3 MB · Görüntüleme: 27
  • ac-1-2.PNG
    ac-1-2.PNG
    1,1 MB · Görüntüleme: 45
  • ac2-1.PNG
    ac2-1.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 30
  • ac2-2.PNG
    ac2-2.PNG
    955 KB · Görüntüleme: 32
Selamlar, normalde oyunları 1080p oynarken şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım fakat yakın zamanda 2K bir monitöre geçtim ve yaptığım FPS karşılaştırmalarında kendi sistemimin hep bir 10 FPS'e yakın düşük verdiğini gördüm. Sebebi hakkında bir fikrim yok, sistemim daha 1 senelik ve ekran kartına herhangi bir hız aşırtma vesaire yapmadım. Hatta aldığım günden beri fan hızlarını bile değiştirmeden kullandım. Sistemimi yazmam gerekirse:

CPU: R5 2600.
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2060.
RAM: 16 GB 3000 Hz CL15 RAM (modelini hatırlayamadım)
PSU: FSP Hydro 80+ Bronze 700W.

Sistemim 2K için tam yeterli değil farkındayım fakat denediğim 4 oyunda da( AC vallahala, AC Odyssey, Witcher 3, Devil May Cry 5) YouTube'den izlediğim testlerle aralarında yaklaşık 10'ar FPS farklar gördüm. Yaptığım testlerden birkaçı aşağıda gördüğünüz gibi hep düşük kalmış benimkiler. Genellikle yapılan testlerde benim kullandığım işlemcilerden daha iyi işlemciler kullanılmış fakat bu kadar bir FPS farkı yaratmaması gerek diye düşünüyorum.

Yaratır. İşlemci FPS farkı yaratır.

2700X, 3600 gibi işlemciler kullanılmış o testlerde. FPS'i etkileyen tek unsur ekran kartı değil. AC serisi işlemciyi sömüren oyunlar aynı zamanda. Farklı oyunlarda fark daha az olabilir.

Hocam 2K'dan 1080'e düşünce FPS'inizin düşmesi normal değil mi?

Hocam mevzu FPS'imin düşmesi değil. Zaten düşecek ama YouTube'da yapılan testlerle arasındaki farktan bahsediyorum ben. İşlemci farkı var. Onun dışında oradaki adam da 2060 kullanıyor. R 2K ayarlarda FPS alıyor ve benden 10 FPS fazla alıyor. Bu tuhafıma gitti. Acaba benim sistemimde bir sorun mu var dedirtti bana.

İşlemcinin yanı sıra RAM'lerinin de etkisi var muhtemelen. 3000 MHz sendeki RAM'ler. Videodaki RAM'ler muhtemelen 3200/3600 MHz'dir. Odyssey'de videoda baktığın benchmark 1080p bu arada, sağ altında öyle gösteriyor.

Hocam mevzu FPS'imin düşmesi değil. Zaten düşecek ama YouTube'da yapılan testlerle arasındaki farktan bahsediyorum ben. İşlemci farkı var. Onun dışında oradaki adam da 2060 kullanıyor. R 2K ayarlarda FPS alıyor ve benden 10 FPS fazla alıyor. Bu tuhafıma gitti. Acaba benim sistemimde bir sorun mu var dedirtti bana.
Hocam AC işlemci odaklı bir oyun. Gidip farklı ekran kartı bazlı oyunlarda test ederseniz fark bu kadar olmaz ama bu oyunda olması normal bu farkın.

Geri
Yukarı