İşletim sistemi
Windows 10

naciguneyli

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarım garantiye mavi ekran hatası yüzünden gitti. RAM'lerde arıza tespit edilip tamir edilmiş. Bugün garantiden geldi ve geldiği gün mavi ekran verdi bilgisayarım. Açık uygulamaların kapanmasından anladım mavi ekran verdiğini ve minidump dosyası oluşmuş. Minidump dosyasını ekliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar özellikleri:
ASUS RTX2070,
Ryzen 5 3500X,
Team T-Force Vulcan TUF Gaming AllianceDDR4 3200MHz CL16 RAM,
ASUS TUF B450M PLUS,
Team CX1 T253x5480G0C101 480GB 530-470MB/s 2.5" SATA 3 SSD.

Eski minidump dosyalarını incelemedim. Şu an yeni olan 20 Nisan ve 22 Nisan günleri aldığınız mavi ekran hatalarını inceledim.

Aslında RAM, disk, olay görüntüleyicisi raporları falan yaptırasım geliyor. Ama biraz uğraştıracaktır. Eğer testleri yaparsanız test sonuçlarını paylaşın.

İlk öncelikle BIOS sürümünüzü güncelleyin. BIOS sürümünü 3002 sürümüne güncelleyeceksiniz.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapatın ve Memtest86 testi yapın. RAM'ler anakarta 2. ve 4. slota takılı olsun. Eğer böyle takılı değilse 2. ve 4. slota takın. Ben her ihtimali düşündüm.

BIOS üzerinden CBP'yi kapatın.

Disk testlerini yapmanızı isteyeceğim. En azından emin olmak adına.

HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesi ve "S.M.A.R.T" verilerini paylaşın.
HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yapın ve "health" sekmesini paylaşın.

Herhangi bir overclock işlemi varsa overclock işlemini geri çekin.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelleyin.

Genel olarak sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

Elimizde birkaç rapor daha olsun diye olay görüntüleyicisi raporunu paylaşmanı isteyeceğim.

Aldığınız yeni mavi ekran hataların başlıklarını neredeyse ilk defa gördüm. Daha öncesinde gördüğümü hatırlamıyorum. Bunla ilgili birkaç araştırma yaptım.

Bu FAST_ERESOURCE_PRECONDITION_VIOLATION (1c6) hata kodu ile ilgili adam gibi bir kaynak bulamadım. Windows'un kendisine ait sayfasında bulamadım.

Bu hata kodu ise KERNEL_LOCK_ENTRY_LEAKED_ON_THREAD_TERMINATION (153) kaynak bulabildim.

Burada yazdığım şeyler uzun durduğuna bakmayın. BIOS üzerinden birkaç özelliği kapatmak ve birkaç test istedim. :)

Eski minidump dosyalarını incelemedim. Şu an yeni olan 20 Nisan ve 22 Nisan günleri aldığınız mavi ekran hatalarını inceledim.

Aslında RAM, disk, olay görüntüleyicisi raporları falan yaptırasım geliyor. Ama biraz uğraştıracaktır. Eğer testleri yaparsanız test sonuçlarını paylaşın.

İlk öncelikle BIOS sürümünüzü güncelleyin. BIOS sürümünü 3002 sürümüne güncelleyeceksiniz.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapatın ve Memtest86 testi yapın. RAM'ler anakarta 2. ve 4. slota takılı olsun. Eğer böyle takılı değilse 2. ve 4. slota takın. Ben her ihtimali düşündüm.

BIOS üzerinden CBP'yi kapatın.

Disk testlerini yapmanızı isteyeceğim. En azından emin olmak adına.

HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesi ve " S.M.A.R.T.." verilerini paylaşın.
HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yapın ve "health" sekmesini paylaşın.

Herhangi bir overclock işlemi varsa overclock işlemini geri çekin.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelleyin.

Genel olarak sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

Elimizde birkaç rapor daha olsun diye olay görüntüleyicisi raporunu paylaşmanı isteyeceğim.

Aldığınız yeni mavi ekran hataların başlıklarını neredeyse ilk defa gördüm. Daha öncesinde gördüğümü hatırlamıyorum. Bunla ilgili birkaç araştırma yaptım.

Bu FAST_ERESOURCE_PRECONDITION_VIOLATION (1c6) hata kodu ile ilgili adam gibi bir kaynak bulamadım. Windows'un kendisine ait sayfasında bulamadım.

Bu hata kodu ise KERNEL_LOCK_ENTRY_LEAKED_ON_THREAD_TERMINATION (153) kaynak bulabildim.

Burada yazdığım şeyler uzun durduğuna bakmayın. BIOS üzerinden birkaç özelliği kapatmak ve birkaç test istedim. :)

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler. test sonuçları nı elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Anakartı güncelledim. Ama XMP ve cbp yi nasıl kapatılır bulamadım. Ekran kartım güncel. Test olarak şu anda sadece Memtest'i yapmadım onu daha önce yaptığımda hata çıkmamıştı. Müsait bir zamanda Memtest de yaparım.

XMP kapatmak için sana videolar atayım. Aklında fikir oluşsun hem bunların tersini yapacaksın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CPB ne anlama geliyor açıklayayım. Core Perfomance Boost yani işlemcinin çekirdek hızlarını arttıran bir özellik kendisi. Bazen sorun yaratabiliyor. Sana gene videolar atacağım. Burada Technopat'ın videosunun 1. dakikasını açın. Orada CPB özelliğini gösteriyor. Siz biraz daha araştırın ve BIOS ayarlarında gezerseniz bulacağınıza eminim.

Disklerin durumu gayet iyi.

Olay görüntüleyicisi raporunu inceledim. Orada günlük ne sistemde ne tür hatalar karşılaştığını yazıyor.

Dediğim BIOS ayarlarını yapın. Sonra sürücü güncelleştirmelerini kontrol edin. Güncelleştirme varsa yapın. Sonra tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşın.

XMP kapatmak için sana videolar atayım. Aklında fikir oluşsun hem bunların tersini yapacaksın.

CPB ne anlama geliyor açıklayayım. Core Perfomance Boost yani işlemcinin çekirdek hızlarını arttıran bir özellik kendisi. Bazen sorun yaratabiliyor. Sana gene videolar atacağım. Burada Technopat'ın videosunun 1. dakikasını açın. Orada CPB özelliğini gösteriyor. Siz biraz daha araştırın ve BIOS ayarlarında gezerseniz bulacağınıza eminim.

Disklerin durumu gayet iyi.

Olay görüntüleyicisi raporunu inceledim. Orada günlük ne sistemde ne tür hatalar karşılaştığını yazıyor.

Dediğim BIOS ayarlarını yapın. Sonra sürücü güncelleştirmelerini kontrol edin. Güncelleştirme varsa yapın. Sonra tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşın.

Hocam BIOS u güncellediğimden beri mavi ekran hatası vermedi. Hata verirse tekrar minidump dosyalarını paylaşırım. Çok teşekkürler.

Tamamdır. Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşırsınız.

Eğer sorun çözülürse söylemeyi unutmayın.
Sorun çözülmüş sanırım hala mavi ekran almadım. Teşekkürler.
Tamamdır. Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşırsınız.

Eğer sorun çözülürse söylemeyi unutmayın.
Hocam dün itibari ile mavi ekran belası geri geldi. Yardımcı olursanız sevinirim. Mavi ekranda şu yazıyordu: DRIVER OVERRAN STACK BUFFER.
dmp dosyaları

Son düzenleme:
Sürücülerinizin güncel olduğunu kontrol edin.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol edin. Güncel değil ise güncelleyin.

Yonga seti sürücünü güncelleyebilirsin.

Anti virüs ile sistemi taratın. Virüs bulursa temizleyin.

"DISM" komutlarını uygulayabilirsin.

BIOS sürümünün zaten güncel.

Windows 10 güncelleştirmesi var mı diye kontrol edin. Güncelleştirme var ise yapın.

Bilgisayara klavye, mouse ve kulaklık dışında başka cihazı bir süreliğine bağlamayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı