RTX2070S vs RTX2080 sistem tercihi

uğur_00

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler, yaklaşık 1 hafta sonra eski GTX1060'lı sistemimi güncelleyeceğim.
Yaklaşık olarak 11 bin lira bir bütçem var.
Önümde 2 alternatif var:
1. RTX2080 + Ryzen 5 3600 + MSI 450 Tomahawk.
2. RTX2070 Super + Ryzen 7 3700X + MSI 450 Tomahawk.
Arkadaşlar bu sistemde 1440P 144Hz monitör kullanılacak.
İki sistem arasında yaklaşık 200-300 lira fark var. Sizce hangi sistem alınmalı? Değerlen görüşlerinize ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi günler, yaklaşık 1 hafta sonra eski GTX1060'lı sistemimi güncelleyeceğim.
Önümde 2 alternatif var:
İki sistem arasında yaklaşık 200-300 lira fark var. Sizce hangi sistem alınmalı? Değerlen görüşlerinize ihtiyacım var.
Ryzen 5 3600 alırsan bir de soğutucu alman gerekecek. Çünkü stok soğutucu yetersiz, işlemci çok ısınacaktır. Hele hava sıcaklıklarının 40 derecelere dayandığı şu günlerde. Ryzen 7 3700x stok soğutucu gayet yeterli kendim bizzat kullanıyorum en ağır yükte bile 70 dereceyi çok nadir geçiyor. Oyunlarda 55-65 derecelerde geziyor. Yani bence 2. Sistem daha iyi olur.

Ben ikinciyi seçerdim. Aşırı güçlü ekran kartı + orta işlemci yerine; çok güçlü ekran kartı + çok güçlü işlemci eşleşmesi daha güzel olur. 2070 super 2080'i aratmaz ama ryzen 7 ile 5 arasında ciddi fark görürsünüz.

Kullanım amacınızı bilmesem de güçlü işlemci artık her yere lazım, konsollar bile işlemci işini şakaya bırakmıyorlar artık. Yeni nesil oyunlarda da güçlü işlemci bir rahatlık olacak.

Birinci seçenekte çözünürlüğü yükseltirsiniz ama FPS makul kalır, ikinci seçenekte ise çözünürlük belki birincideki kadar artmaz ama FPS çok yükseklere rahatça çıkabilir.

Ben 1. sistemi tercih ederdim. İşlemci tarafında %5'lik bir fark var sadece. Kesinlikle aradaki fiyat farkına değeceğini sanmıyorum. 3600 alıp sağlam bir sıvı soğutma ile OC yaparak kullanırsınız ileride.
Ben ikinciyi seçerdim. Aşırı güçlü ekran kartı + orta işlemci yerine; çok güçlü ekran kartı + çok güçlü işlemci eşleşmesi daha güzel olur. 2070 super 2080'i aratmaz ama ryzen 7 ile 5 arasında ciddi fark görürsünüz.

Kullanım amacınızı bilmesem de güçlü işlemci artık her yere lazım, konsollar bile işlemci işini şakaya bırakmıyorlar artık. Yeni nesil oyunlarda da güçlü işlemci bir rahatlık olacak.

Birinci seçenekte çözünürlüğü yükseltirsiniz ama FPS makul kalır, ikinci seçenekte ise çözünürlük belki birincideki kadar artmaz ama FPS çok yükseklere rahatça çıkabilir.
R5 3600 ile R7 3700x arasında o kadar da büyük bir fark yok. Çok yakın işlemciler. Core ve Thread farkı var.

Ben 1. sistemi tercih ederdim. İşlemci tarafında %5'lik bir fark var sadece. Kesinlikle aradaki fiyat farkına değeceğini sanmıyorum. 3600 alıp sağlam bir sıvı soğutma ile OC yaparak kullanırsınız ileride.

R5 3600 ile R7 3700x arasında o kadar da büyük bir fark yok. Çok yakın işlemciler. Core ve Thread farkı var.

RTX 2070 Super ile RTX 2070 arasında da %5-7 gibi bir fark var; Ryzen 5 3600 ile Ryzen 7 3700X arasında da (oyunlarda) %5-7 gibi bir fark var.

Ama oyun dışında bakarsak, saf işlem gücü olarak 3700X, 3600'den çok daha fazla hızlı ve güçlü.

Yarın öbür gün bir oyun RTX 2070 Super'i çok çok zorlarsa (belki 3 sene sonra) bir tanecik ayarı very high'dan high'a alırsınız olur biter. Ancak gelecekteki oyunlar daha çok çekirdek ve işlem gücü istediğinde 3700X sahiplerinin hem daha çok çekirdeği hem de daha çok OC potansiyeli hep cepte olacak. Hatta oyun oynarken başka işler yapmak istediğinizde sağda solda boş kalan çekirdekler göreve hazır olacaklar.

Ne yazık ki Windows 10 denilen art niyetli yaratık her gelen güncellemesi ile sistemi durduk yere biraz daha zorluyor. Önce HDD'leri hayatımızdan komple silecek, sonra da az çekirdekli işlemcileri. Hem de Windows 7'den daha az şey vad etmesine rağmen.

Önümde 2 alternatif var:
İleriyi düşünüyorsan b550 veya x570 almalısın.

Arkadaşlar öncelikle tekrardan merhaba, cevap veremediğim için üzgünüm. Başlıkta da belirttiğim gibi 11 bin lira bir bütçem vardı, fakat beklenmedik bir şekilde bütçem biraz daha açıldı, RTX 2070 Super'li sistemdeki ekran kartını RTX2080SUPER'e yükselttim. Sistemi sinerji üzerinen topladım, sistemin son halini siz değerli kullanıcıların onayına sunuyorum; sistem uygunsa yarın sipariş etmeyi düşünüyorum. Sistemde sabit dist yok çünkü eski sistemimiden kalan 2TB'lık diski kullanacağım.
İleriyi düşünüyorsan b550 veya x570 almalısın.
Benimde gönlümden b550 li bir anakart geçiyordu fakat en ucuz olanını dahi alsam bana 400 liralık bir külfeti var ne yazık ki .

Dosya Ekleri

• e.PNG
    e.PNG
    53,1 KB · Görüntüleme: 37
  • wqd.PNG
    wqd.PNG
    21,1 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı