RTX3000 seriside DLSS 3 ile DLSS 3.5 aynı miktarda mı FPS artışı sağlıyor?

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar her ne kadar biraz araştırmış olsam da bu konu hakkında tam bir karara varamadım. Şimdi ben RTX3000 serisinden bir kart alsam ve DLSS'yi bir oyunda açsam verdiği performans RTX4000 serisindeki kendine denk bir kartla aynı olur mu? Bu konudaki kafamın karıştığı nokta anladığım kadarıyla FPS'yi artıran teknoloji frame generation denen ve RTX4000 serisinde olan bir teknoloji. Ama o zaman DLSS 3.5 ne? O da anladığım kadarıyla yeni bir ışın izleme teknolojisi içeriyor ama FPS artışı da sağlıyor mu? Bunu sormamın nedeni ileriki dönemde laptop alma durumum var ve kartın uzun ömürlü olabilmesi için ona göre bir laptop almayı planlıyorum.

Evet.

RTX 2000/3000/4000 hepsinin kullandığı DLSS aynı. Bu teknoloji bir alt çözünürlükten görüntüyü işliyor o yüzden aldığın FPS tamamen senin bilgisayarının toplam gücüne bağlı bir durum. Frame Generation ise bağımsız bir olay.

DLSS 3.5 dediğin 3.0'ın Ray Reconstruction eklenmiş hali, o da bağımsız bir teknoloji. Path Tracing açtığında fark yaratıyor bir tek.

Evet.

RTX 2000/3000/4000 hepsinin kullandığı DLSS aynı. Bu teknoloji bir alt çözünürlükten görüntüyü işliyor o yüzden aldığın FPS tamamen senin bilgisayarının toplam gücüne bağlı bir durum. Frame Generation ise bağımsız bir olay.

DLSS 3.5 dediğin 3.0'ın Ray Reconstruction eklenmiş hali, o da bağımsız bir teknoloji. Path Tracing açtığında fark yaratıyor bir tek.

Anlamadım hocam. :) Benim için önemli olan DLSS 3.5 çıkmadan önce RTX4000'lerde DLSS 3.0 verdiği performans artışını şimdi RTX3000 serisi DLSS3.5 ile alabiliyor mu? Ha Benim gördüğüm asıl FPS'yi artıran frame generation ama gene de bir türlü emin olamıyorum. Dediğim gibi bir laptop almayı planlıyorum yurt dışına gideceğim için ve elimdeki bütçe ile orada RTX3070 130W'lık bir laptop ya da RTX4060'lı 45-85W'lık laptoplar alabiliyorum.

@tuğrahan sezer Frame Generation'ı çıkardığın vakit DLSS'den alacağın kazanım yüzde bazında tüm RTX serisi kartlarda aynıdır.

Düz mantık kurun, DLSS performans artıran mucizevi bir özellik değil. Sen atıyorum DLSS Kalite ayarına geldiğinde tüm bilgisayar oyun 900P çözünürlükteymiş gibi çalışıp performans veriyor, DLSS ise bu görüntüyü kötü görmemen için 1080P'ye uygun şekilde yeniden işliyor bu kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı