RTX4050 laptopta düşük FPS hissi var

İşletim sistemi
Windows 11

NarsistPrens

Hectopat
RAM
24GB DDR4 4800Mhz ram Samsung 40CL
SSD veya HDD modeli
1TB Ssd
Ekran kartı
RTX4050
İşlemci
R7 7735HS
Her oyunda değil ama bazı oyunlarda FPS değeri yüksek olmasına rağmen aşırı derece düşük bir FPS hissi var. İlk olarak sizin aklınıza gelecek olan %1 ve 1000 de bir FPS değerleri de düşük olmadığı halde yaşanıyor. Ayrıca ekranım 144 Hz ve kontrol ettiğimde de 144 Hz'ye ayarlı. En çok karşılaştığım oyunlar Metro Exodus ve Horizon Zero Dawn. Örneğin Metro Exodus'ta ortalama FPS değerim 90-95 arası %1FPS iste 65 civarı. Çok nadiren de olsa 1000 de 1 FPS değerim anlık 1'lere 2'lere düşebiliyor öyle olmadığı zamanalarda ise 45-50 civarı idi sanırım. Horizon Zero dawnn da da benzer FPS'ler geçerli. Ama örneğin Dead by Daylight oynarken o kasma hissi hiç yaşanmıyor Dead by dayligtta da 1000'de 1 FPS değerim bazen düşebiliyor ama kasma hissi olmuyor. Bazen öyle derecede oluyor ki bu his bu yüzden Metro Exodus'u oynayamadım sinir olup. Belki MSI Afterburner'da sıkıntı vardır deyip. FPS değerlerine kendi NVIDIA uygulamasından baktım. Bazı oyunlarda geçerli olmasa ekran kartından olduğunu düşüneceğim ama olmuyor. Acaba Horizon Zero Dawn port oyun diye olabilir mi? Metro Exodus'u hiç bilmiyorum.

Oyunların optimizasyonlarıyla alakalı olmasın?

Bana Metro Exodus çok iyi optimize edilmiş oyunlar dendi ve bir yere kadar da doğru olabilir. Metro Exodus şahane grafiklere sahip olmasına rağmen her şey ultrada RTX gibi şeyler açıkken 100 FPS sabit oynayabiliyorum. Ayrıca ekran kartını da verimli şekilde kullandığını düşünüyorum.

Bana Metro Exodus çok iyi optimize edilmiş oyunlar dendi ve bir yere kadar da doğru olabilir. Metro Exodus şahane grafiklere sahip olmasına rağmen her şey ultrada RTX gibi şeyler açıkken 100 FPS sabit oynayabiliyorum. Ayrıca ekran kartını da verimli şekilde kullandığını düşünüyorum.
Aynı sorunları bende yaşıyorum. Her oyunda aynı verimi alabilmek mümkün değil. Bir oyunda iyi bir oyunda kötü olduğu oluyor malesef çünkü hepsi aynı motorla ya da mekanikle oluşturulmuyor. Optimizasyonun iyi olduğu oyunu bulun (yani önerilen) eğer onda bir sıkıntı yaşamıyorsanız kafanıza takmanız gerekmez. Bence sıkıntınız yok.

V-sync / Motion Blur gibi ayarlardan ötürü olabilir mi? Bazı oyunlarda gözü çok yoruyolar

Genelde açıp kapayıp deniyorum ama bir şeyler değişmiyor.
Renkler ve zevkler tartışılmaz derler fakat lütfen motion bluru kullanmayın, kullandırtmayın. Ulan arkadaş her oyunda mı varsayılan olarak açık olur bu ayar ya. İlk iş hep kapatıyorum.
Redditte sizin gibi fpsi aynı oyunlarda düşük hisseden birileri daha varsa sorun oyunun optimizasyonundan kaynaklıdır hocam ufak bir araştırın, belki çözüm bulmuştur birileri.

Metro Exodus optimizasyonu çok kötü bir oyun. Onun haricinde işlemci, ekran kartı testlerini yap. FurMark testini uzun süre yap. Testlerden problem çıkmazsa kendin kuruntu yaptığın içindir ya da oyun bozuktur. Testlerden sorun çıkmazsa zaten rahatlarsın. Metro Exodus optimizasyon hataları konusuna bakabilirsin Metro Exodus için ayırca.

Eğer sürekli seyahat etmiyor, ve ev içerisinde takılıyor isen laptopu satıp laptopun parasıyla 4060'lı bir sistem toplamanı öneririm. Ben öyle yaptım, laptopun saçmalıklarından kurtuldum. LoL oynarken mavi ekran mı dersin, boşta iken saçma sapan artan azalan fan RPM'imi dersin. Çok şey sayarım ama günün sonunda oyuncu laptopu cidden pişmanlıktır. Aksini iddia eden kişi de muhtemelen para bayılmıştır laptopa kötülenmesi hoşuna gitmiyordur. Dipnot: “kullandığın markanın laptopu kötü olabilir tüm laptoplar aynı değil sonuç olarak” diyecek dostum, birden fazla markada şansımı denedim, günün sonunda sorunun markada olmadığına kanaat getirdiğimden masaüstüne döndüm.

Eğer sürekli seyahat etmiyor, ve ev içerisinde takılıyor isen laptopu satıp laptopun parasıyla 4060'lı bir sistem toplamanı öneririm. Ben öyle yaptım, laptopun saçmalıklarından kurtuldum. LoL oynarken mavi ekran mı dersin, boşta iken saçma sapan artan azalan fan RPM'imi dersin. Çok şey sayarım ama günün sonunda oyuncu laptopu cidden pişmanlıktır. Aksini iddia eden kişi de muhtemelen para bayılmıştır laptopa kötülenmesi hoşuna gitmiyordur. Dipnot: “kullandığın markanın laptopu kötü olabilir tüm laptoplar aynı değil sonuç olarak” diyecek dostum, birden fazla markada şansımı denedim, günün sonunda sorunun markada olmadığına kanaat getirdiğimden masaüstüne döndüm.
Ben 20 yıldır masaüstü toplarım ayrıca laptopta kullanırım. Aslında 2013'den sonra laptop piyasası çok değişti ve masaüstü performansını aratmayan cihazlar gelmeye başladı. Buradaki en büyük sıkıntı bu kadar güçlü bileşenleri bu kadar küçük cihazlara sıkıştırmak ve stabil performansı tutturmaya çalışmak.

Ben artık daha çok gaming notebooklarda oyun oynuyorum. Ancak burada seçimi daha üst segmentte yapmak gerekiyor. Örneğin 4060'lı 35.000 tlye de model var 55.000'tlye de. Millet victus vs alıp sorunlarla ugrasabiliyor. Örneğin ben Asus Rog Strix G16 aldım 6 ay önce. Hiç bir oyunda en ufak bir fps sorunu, ya da fanlarda bir sorun yaşamadım. Yağ gibi akıyor her şeyde. Ondan önce de memnun olduğum için Asus Rog Strix G17 (1660ti) kullanıyordum. DLSS için geçiş yaptım. Diyeceğim şu laptop alırken çok ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Bu arada bir önceki masaüstümde de çok sıkıntılar yaşadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı