RTX4080 için 5800X3D uygun mudur?

5800x3D birçok AM5 işlemciyi tokatlıyor hala. AM5 sistem kurmak tabii mantıklı ama en üst seviye işlemci almak lazım.

5800x3D'nin 7000 serisi çıkınca artısı kalmadı. Hangi AM5 işlemciler acaba? 7600X teknik olarak daha üstün. Ayrıca en üst seviye almak bütçeye bakar. AM5 işlemcilerin hepsi alınabilir seviyede.

R23 (Tek çekirdek)
7600X= 1976 = 1957
5800x3D= 1475 = 1465

R23 (Çoklu çekirdek)
7600X= 15315 = 15238
5800x3D= 15125 = 14859

Link
Link

Hadi oyun konusunda 5800x3D az daha önde olsun. Zaten kafa kafaya gidiyorlar. Bir o önde bir o. 7600X için, DDR5 ile gelen %10-15 fark eklenirse işler zaten değişiyor. (Örnek 6000MHz CL30 RAM.) 7600X'in 3000 TL daha ucuz olması da bal kaymak. Ucuza daha iyi performans:)

Son düzenleme:
Cevap için video yeterli olacaktır. İşlemciler ve AM5'e indirim gelme olasılığı genelde ekran kartından daha fazladır. 1080P'de kullanacaksınız sorun teşkil edebilir fakat 2K'da biraz olsun rahatlar ki bütçeniz DDR5'e geçmek için yetmiyorsa sırf geçmek için geçmeyi mantıklı bulmuyorum. Videoda bunu kanıtlar nitelikte. Videodaki testler 1080P olmasına rağmen 5800X3D önde olduğu sonuçlar hayli fazla.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevap için video yeterli olacaktır. İşlemciler ve AM5'e indirim gelme olasılığı genelde ekran kartından daha fazladır. 1080P'de kullanacaksınız sorun teşkil edebilir fakat 2K'da biraz olsun rahatlar ki bütçeniz DDR5'e geçmek için yetmiyorsa sırf geçmek için geçmeyi mantıklı bulmuyorum. Videoda bunu kanıtlar nitelikte. Videodaki testler 1080P olmasına rağmen 5800X3D önde olduğu sonuçlar hayli fazla.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Masaüstünde bilgisayar boştayken bile 4,30 GHz ile çalışan işlemciyle sırf AM5 diye ve daha ucuz diye diğerini kıyaslamak saçmalık zaten. Bizim millet her zaman ucuz malı över, pahalısının tadına bakamadığı için. Boşver bunları. 😄

5900X ile kullanıyorum 2K da. Memnunum. Fakat elimde sistemim vardı ve AM5 ile değiştirmedim. Sıfırdan alacak olsaydım AM5 kurardım. Bence geçiş yapmaya değmezdi fakat elinde olmayan için AM5 kurmak daha avantajlı. 7700x falan alırdım sanırım alacak olsam.

Sıfırdan AM5 sistem kurmak daha iyi fakat elinde düzgün AM4 anakart ve iyi bellekler varsa sistemi bozup giriş seviye AM5 işlemciye geçmek mantıklı değil.

AM4 içinde oyun anlamında en performanslı işlemci 5800X3D'dir. Tekli çekirdek puanları ile kıyaslama yapılamaz 100 MB önbelleği var bu işlemcinin. Hatta bazen bunun sayesinde 7700X'i de geçebiliyor.

Eğer AM5'e geçecekseniz 7700X almak en mantıklısı benim fikrim.

Ek olarak 1080P de bile sorun çıkaracağını sanmıyorum ama kartın hakkın 2K. 1080P de %100 çalıştıracak bir oyun yok bu kartı.

Son düzenleme:
Cevap için video yeterli olacaktır. İşlemciler ve AM5'e indirim gelme olasılığı genelde ekran kartından daha fazladır. 1080P'de kullanacaksınız sorun teşkil edebilir fakat 2K'da biraz olsun rahatlar ki bütçeniz DDR5'e geçmek için yetmiyorsa sırf geçmek için geçmeyi mantıklı bulmuyorum. Videoda bunu kanıtlar nitelikte. Videodaki testler 1080p olmasına rağmen 5800x3D önde olduğu sonuçlar hayli fazla.

5800x3D alana kadar çok az daha eklenir AM5 geçilir. AM5 çok uzun yıllar destek alacak. AM4 ölü bir soket. Ayrıca, 4090 beslerken 5800x3D 96MB önbelleğin ve 2 daha fazla fiziksel çekirdeğin ekmeğini zaten yiyecek. Teknik olarak 7600X daha güçlü. Oyun konusunda bariz bir fark yok. Kafa kafaya gidiyorlar. AM4 üst seviye işlemcisi, giriş seviyesi AM5 ile yarışıyor.

Masaüstünde bilgisayar boştayken bile 4,30 GHz ile çalışan işlemciyle sırf AM5 diye ve daha ucuz diye diğerini kıyaslamak saçmalık zaten. Bizim millet her zaman ucuz malı över, pahalısının tadına bakamadığı için. Boş ver bunları. 😄

Saçmalık mı? Kaç tane test attım. 7600X teknik olarak daha güçlü. 5800x3D ise oyunlarda çok az daha öne çıkıyor. FPS oyunları hariç tabii ki. Ben kaynak göstererek yorum yapıyorum. Siz hala pahalı malın tadına bakmamışlar, falan diyorsunuz. Bu tamamen bilmediğinizden kaynaklı. Elimde olan ürün en iyisidir kafası.

Yeni konular

Geri
Yukarı