RTX4080 ve 7800x3D üzerine sistem kurmak

Bütçe
50K

Xallez

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.
Halihazırda kullandığım sistemi yükseltmeyi düşünüyorum.
Eski sistemimde;
ASUS TUF GT501 kasa.
ASUS TUF B550 Plus anakart.
5600X işlemci.
Thermaltake TH240 sıvı soğutucu.
2x8GB RAM.
ASUS TUF 3070 Ti ekran kartı.
ASUS ROG 750W güç kaynağı.
Monitör olarak Aorus Fi32u 4K 144Hz ve ASUS VG248 Full HD 144 Hz kullanıyorum.
Ben bu sisteme zam gelir endişesi ile önden Galax RTX 4080 aldım ve eskisini elden çıkarttım. Şu anda yukarıdaki konfigürasyon ile kullanıyorum.

gaLAX.jpg

Ardından biraz da aceleci davranarak anakartı satın aldım. Aceleci davrandım diyorum çünkü anakartın Wi-Fi olan modelini alıyorum zannederken meğer olmayanı almışım. Amazon ilanında görsel ve başlık uyuşmazlığı varmış.
İnternete lan üzerinden bağlansamda, gamepadlar ve AirPods için Bluetooth benim için. Önemliydi. Sizlerden gelecek dönüşlere göre belki iade eder Wi-Fi olan versiyonunu alırım.
Satıın aldığım anakart ==> ASUS TUF Gaming X670E-PLUS

WhatsApp Image 2023-12-31 at 14.00.22.jpeg

Şimdi sistemin geri kalanını Amazon üzerinden yükseltmek istiyorum. ( Amazon'un müşteri memnuniyeti konusunda çok iyi olması sebebiyle benim için tek tercih)
Şöyle bir sepet yaptım;
FSP Hydro G Pro HG2-1000 1000W
AMD Ryzen 7 7800X3D
Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz
Bu şekilde bu üçlü 25k tutuyor.
Soğutucu olarak bir süre eski sıvı soğutucumu kullanacağım. Ancak 7800x3D gibi bir işlemciyi soğutabilecek mi şüpheliyim. Soğutmaz diyorsanız önereceğiniz soğutucuyu duymak isterim. ( aklımda Corsair iCUE H150i Elite LCD XT var. Ama bu kadar masrafa girdiğim dönemde çok para 😅)

Anakart ise biraz pahalı. Ancak M.2 slotu açısından zengin bir anakart arıyorum. Ayrıca gen5 desteği olması da önemliydi. Belki daha ucuz bir model alınabilirdi ama alındı artık.
PSU konusunda ise belki elimdeki yetecek. Kaldı ki şu an yetiyor. Ancak ATX3.0 desteği olmaması sebebiyle çok fazla kablo kalabalığı oluyor. O nedenle değiştirmek istedim. Ancak illa bu model olmak zorunda değil. Alternatif öneriniz olursa dinlemek isterim. Ya da değiştirme diyorsanız ona da uyabilirim.

RAM tercihi konusunda kararsızım. Corsair yerine Gskill Trident Z5 NEO almak daha mı mantıklı olur? AMD sistemler için G.Skill önerilmiş ama nedenini belirteni göremedim.

Son olarak Anakart'ı iade etmeli miyim? Harici alınacak USB Wi-Fi+Bluetooth aparat, anakarta dahili olan Wi-Fi kadar performanslı olur mu emin olamıyorum. Sizce ne yapmalı?

Düşündüğüm RAM ve işlemciye gece zam gelmiş. Keşke daha hızlı davransaydım.

Konuya herhangi bir yanıt gelmemiş olsa da açtığım konuyu tamamlamak için son durumu yazıyorum.
Tüm parçaları sipariş ettim ve muhtemelen yarına kadar her şey elime geçmiş olacak.
Sistemin son hali;
Kasa : Asus Tuf GT501 ( Eski sistemimden kalan kasa)
Anakart: Asus Tuf x670-E PLUS-WIFI (İlk gelen wifi olmayan modeli iade edip bunu tercih ettim)
Cpu: AMD 7800x3d ( Geçe hafta 12k'ya alınabiliyordu. Malesef pahalı aldım. Tray ile arasında 400 lira vardı. Olmuşken kutulu olsun dedim)
Soğutucu: Thermaltake TH240 (Eski sistemimden kalan soğutucu)
Ram: Gskill Trident Z5 Neo 2x16 32GB 6000Mhz Cl30 AMD EXPO
Ekran kartı: Galax RTX4080
M2: Kingston KC3000 2TB x 2 adet (Eski sistemimden kalan m2ler)
PSU: Deepcool PX1000-G (Normalde psu gibi kritik bir parçada asla güvenmediğim marka tercih etmezdim. En ikilemde kaldığım seçim oldu. FSP Hydro G 1000w ile arasında çok gidip geldim. Ancak okuduğum incelemeler sonucu seçimimi deepcooldan yana yaptım)
Monitör1: AORUS FI32U 4K 144hz
Monitör2: Asus vg248
Sistem tamamen bittiğinde yeni bir konu ile öncesi ve sonrası fotoğraflarını eklerim. Bugüne kadar kullandığım en iyi sistem olacak. Umarım herkes bir gün hayal ettiği sisteme ulaşır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Halihazırda kullandığım sistemi yükseltmeyi düşünüyorum.
Eski sistemimde;
ASUS TUF GT501 kasa.
ASUS TUF B550 Plus anakart.
5600X işlemci.
Thermaltake TH240 sıvı soğutucu.
2x8GB RAM.
ASUS TUF 3070 Ti ekran kartı.
ASUS ROG 750W güç kaynağı.
Monitör olarak Aorus Fi32u 4K 144Hz ve ASUS VG248 Full HD 144 Hz kullanıyorum.
Ben bu sisteme zam gelir endişesi ile önden Galax RTX 4080 aldım ve eskisini elden çıkarttım. Şu anda yukarıdaki konfigürasyon ile kullanıyorum.

Eki Görüntüle 2069796

Ardından biraz da aceleci davranarak anakartı satın aldım. Aceleci davrandım diyorum çünkü anakartın Wi-Fi olan modelini alıyorum zannederken meğer olmayanı almışım. Amazon ilanında görsel ve başlık uyuşmazlığı varmış.
İnternete lan üzerinden bağlansamda, gamepadlar ve AirPods için Bluetooth benim için. Önemliydi. Sizlerden gelecek dönüşlere göre belki iade eder Wi-Fi olan versiyonunu alırım.
Satıın aldığım anakart ==> ASUS TUF Gaming X670E-PLUS

Eki Görüntüle 2069819

Şimdi sistemin geri kalanını Amazon üzerinden yükseltmek istiyorum. ( Amazon'un müşteri memnuniyeti konusunda çok iyi olması sebebiyle benim için tek tercih)
Şöyle bir sepet yaptım;
FSP Hydro G Pro HG2-1000 1000W
AMD Ryzen 7 7800X3D
Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz
Bu şekilde bu üçlü 25k tutuyor.
Soğutucu olarak bir süre eski sıvı soğutucumu kullanacağım. Ancak 7800x3D gibi bir işlemciyi soğutabilecek mi şüpheliyim. Soğutmaz diyorsanız önereceğiniz soğutucuyu duymak isterim. ( aklımda Corsair iCUE H150i Elite LCD XT var. Ama bu kadar masrafa girdiğim dönemde çok para 😅)

Anakart ise biraz pahalı. Ancak M.2 slotu açısından zengin bir anakart arıyorum. Ayrıca gen5 desteği olması da önemliydi. Belki daha ucuz bir model alınabilirdi ama alındı artık.
PSU konusunda ise belki elimdeki yetecek. Kaldı ki şu an yetiyor. Ancak ATX3.0 desteği olmaması sebebiyle çok fazla kablo kalabalığı oluyor. O nedenle değiştirmek istedim. Ancak illa bu model olmak zorunda değil. Alternatif öneriniz olursa dinlemek isterim. Ya da değiştirme diyorsanız ona da uyabilirim.

RAM tercihi konusunda kararsızım. Corsair yerine Gskill Trident Z5 NEO almak daha mı mantıklı olur? AMD sistemler için G.Skill önerilmiş ama nedenini belirteni göremedim.

Son olarak Anakart'ı iade etmeli miyim? Harici alınacak USB Wi-Fi+Bluetooth aparat, anakarta dahili olan Wi-Fi kadar performanslı olur mu emin olamıyorum. Sizce ne yapmalı?

Düşündüğüm RAM ve işlemciye gece zam gelmiş. Keşke daha hızlı davransaydım.

Konuya herhangi bir yanıt gelmemiş olsa da açtığım konuyu tamamlamak için son durumu yazıyorum.
Tüm parçaları sipariş ettim ve muhtemelen yarına kadar her şey elime geçmiş olacak.
Sistemin son hali;
Kasa : Asus Tuf GT501 ( Eski sistemimden kalan kasa)
Anakart: Asus Tuf x670-E PLUS-WIFI (İlk gelen wifi olmayan modeli iade edip bunu tercih ettim)
Cpu: AMD 7800x3d ( Geçe hafta 12k'ya alınabiliyordu. Malesef pahalı aldım. Tray ile arasında 400 lira vardı. Olmuşken kutulu olsun dedim)
Soğutucu: Thermaltake TH240 (Eski sistemimden kalan soğutucu)
Ram: Gskill Trident Z5 Neo 2x16 32GB 6000Mhz Cl30 AMD EXPO
Ekran kartı: Galax RTX4080
M2: Kingston KC3000 2TB x 2 adet (Eski sistemimden kalan m2ler)
PSU: Deepcool PX1000-G (Normalde psu gibi kritik bir parçada asla güvenmediğim marka tercih etmezdim. En ikilemde kaldığım seçim oldu. FSP Hydro G 1000w ile arasında çok gidip geldim. Ancak okuduğum incelemeler sonucu seçimimi deepcooldan yana yaptım)
Monitör1: AORUS FI32U 4K 144hz
Monitör2: Asus vg248
Sistem tamamen bittiğinde yeni bir konu ile öncesi ve sonrası fotoğraflarını eklerim. Bugüne kadar kullandığım en iyi sistem olacak. Umarım herkes bir gün hayal ettiği sisteme ulaşır.
Kasayı Corsair 4000d yapın çünkü daha iyi ve daha kaliteli.ek olarak sıvı soğutucuyu nzxt x73 yapın şuanda gençer gaming üzerinde 6000tl.R7 7800x3d çok ısınan bir işlemci değil.corsair h150 gibi 3000tl olan bir sıvı soğutucunun bile R7 7800x3d gibi bir işlemciyi soğutucağına güveniyorum.
ama tabi uzun ömürlü olmasını istiyorsanız nzxt x73 adlı sıvı soğutucuyu alabilirsiniz.eski sıvı soğutucunuzu satın ve bunu alın zaten kendi soğutucunuz herhalde bi 2000tl falan eder.
4000tl ekleyip bunu almak çok daha mantıklı

Geri
Yukarı