Rufus programında dosya sistemi NTFS olarak kalıyor

Kiren

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İyi akşamlar. Windows 10 kurulum USB'si hazırlarken Technopat kanalının izlediği adımlara göre ISO dosyamı Rufus programımı ve temiz 16 GB'lık USB'mi sisteme ekledim. Videoda Rufus programındaki ayarların benim Rufus programımdaki ayarların aynı olduğunu, tek farkın resimlerde göstermiş olduğum NTFS ve FAT32 seçeneklerinin çakışmasıydı. Rufus programından FAT32 seçeneğini seçmek istediğimde ikinci bir seçeneğin olmadığını gördüm. Herkesin UEFI kurulum yaparken FAT32 seçilmesi gerektiğini gördüğüm için sormak istedim. Bu ayarlarla UEFI Windows 10 kurulumuna devam edebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

1.png

2.png

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    835,9 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleyen: Moderatör:
ISO içindeki install dosyası wim uzantılı ise 4GB' i geçmiştir. FAT32 ye yazılamaz. USB bu durumda iki parçaya bölünür. İlk parça efi bölümünü içeren FAT32 biçimindedir. İkinci parça NTFS dir. Sorun 4GB' dan büyük dosya kullanmanızdan kaynaklanıyor. Sorun değil aslında.​

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim Yasin. Bende FAT32 formatını okurken 4GB üzeri dosyalara destek sağlamadığını okumuştum. Peki şimdi ayarlarım bu şekildeyken UEFI Windows 10 kurulumu yapabilir miyim? Çünkü bu konular hakkında pek fikir sahibi birisi değilim. Bazı forum üyeleri NTFS formatının UEFI desteklemediğini söylüyor. Bu konu hakkında bir fikrin var mı?

Evet zamanında bir çok kez UEFI kurulumu yaptım fakat ilk defa bir ayarın değiştiğini fark ettim. ISO Dosyasının boyutunun 4GB'ı geçmiş olmasından dolayı FAT32 formatını seçemediğimi düşünmeye başladım. Tekrardan teşekkür ederim.
Az önce Rufus ile ISO dosyalarını aktarma işlemi bittikten sonra ekranıma resimde göstermiş olduğum bir uyarı geldi. Secure Boot ile alakalı fakat ben tamamen sıfırdan Windows 10 kuracağım. Bu uyarıyı ciddiye almalı mıyım? Anlatmak istediği şey benim yapmakta olduğum durum ile alakalı mıdır? Teşekkür ederim.

@Murat5038 @bytesbix
Şimdi ise daha önce kurulum yaparken görmediğim bir durumdan bahsedeceğim. Rufus programı ile ISO dosyalarını USB'ye aktardıktan sonra resimde göstermiş olduğum bir durum ortaya çıktı. Ne yapmalıyım?

@Murat5038 @bytesbix

Dosya Ekleri

• 5.png
    5.png
    794,7 KB · Görüntüleme: 104
  • 6.png
    6.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
Bu kadar basit şeyi de nasıl yapamıyorsunuz anlamıyorum. BIOS'a girip Secure boot açıksa disable edip kaydedin. Hatta BIOS defaut edip Secureboot'u öyle kapatıp kaydedin.
Sonra en başta dediğimi yapıp imajı seçip başlata bas başka yerlere dokunma.

Bu kadar basit şeyi de nasıl yapamıyorsunuz anlamıyorum. BIOS'a girip Secure Boot açıksa disable edip kaydedin. Hatta BIOS defaut edip Secureboot'u öyle kapatıp kaydedin.
Sonra en başta dediğimi yapıp imajı seçip başlata bas başka yerlere dokunma.

Herkes sizin gibi bilgili olmayabilir. Bu forum sorulara yanıt için var bilginiz olsun.

Herkes sizin gibi bilgili olmayabilir. Bu forum sorulara yanıt için var bilginiz olsun.
Okuma yazması da olması lazım birinin bilgi uzman olsun demiyoruz zaten. 2 tane şey söyledim iksini de edemiyorsa yardım edilemez kişiye.

Yeni konular

Geri
Yukarı