Rusça öğrenmek

• Konuyu başlatan ZortX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B

ZortX

Kilopat
Makaleler
5
Ben bu yıl LGS'e girecek bir çocuğum. Ancak yaşıtlarıma göre ciddi anlamda olgunum. Ve ben gerek Rusya'nın sürekli hoşuma gitmesi gerek kültürel anlamda az buz yakın olmamız ve ülkelerin arasındaki diplomatik ilişkilerin iyi olması (Tabi her an değişebilir.) beni hep Rusya ya itiyor. Tabi yurt dışında yaşamak istesem büyük ihtimalle Kanada derdim ama yine de Rusça öğrenmek istiyorum. Yani gerek ileride orada yaşamak ya da tatile gittiğim zaman gerekse bilgisayar mühendisliği okumak istediğim için işime yarar diye düşünüyorum - Belki yapacağım oyunda, internet sitesinde vb. Ekstra bir dil olarak Rusça olması benim avantajıma. -. Yani kısacası şu hayatın neresinden tutarsam tutayım Rusça öğrenmek daha mantıklı geliyor. Ve kendimi daha çok sesli kısımda geliştirmek istiyorum. Ne dersiniz? Daha 14 yaşındaki bir çocuk için zor olabilir mi? Yani ve ben bilgisayarlarıma ekstra SSD ve RAM almak için 8. Sınıfın başından beri biriktirdiğim (Yaklaşık 1.000 TL.) Parayı bile kurs için harcayabilirim (Allah'tan evinizden içeri baya iyi bir para giriyor ki para sıkıntımız yok. Ancak annemin yeni araba alması, benim özel okul masraflarım, abimin KKTC'de okuyor olmasından dolayı ne olursa olsun aileme bir zorluk daha çıkarmak istemiyorum.). Ayrıca 1.000 TL cidden 9 üzerinden 3-4 puan konuşup anlayabileceğim bir kurs için yeter mi (Kocaeli, Gebzede yaşıyorum.)? (Biraz fazla paraya vurgu yaptım ama kesinlikle "ben zenginim taaam mı?" demek değildir amacım. Zaten sadece 1 tane rakam verdim.)

İngilizceyi nasıl öğreniyorsak, Rusçayı'da o şekilde öğrenebilirsin. Öğrenmekten kastım ilk olarak ücretsiz olarak bir kaç yerden yararlanabilirsin. Bir kaç ay ücretsiz şekilde başlayarak daha sonrasında kurs şeklinde devam edebilirsin. 1.000 TL yeter mi bilemiyorum, yüksek ihtimalle üzerine biraz daha koymak lazım. Tabi ben Gebze'de yaşamadığım için bölgeden, bölgeye farklılık gösterebilir. Yani üzerine biraz koymak yerine, hiç koymaya da bilirsin.

Rusça hakkında sıfır bilgiye sahipsen, para yatırarak başlarsan çok para verirsin. Ama dediğim gibi ilk olarak ücretsiz olarak bir kaç yerden yararlanabilirsin.

Şöyle düşün; Bir çocuğun var ve onu kreşe yazdırarak eşek yüküyle para bayılıyorsun. Ama o anaokulunda öğrendiklerinin çok daha fazlasını, sıkılmadan, strese girmeden, aynı şekilde çocuğu üzmeden, evde sen öğretebilirsin. Verdiğim örnek yetersiz olsa bile, ne dediğimi anlamışsındır diye umuyorum.

Peki ücretsiz olarak kitap mı önerirsiniz (Tabi kitaba para ödeyeceğim ama olsun.)? Yoksa internet sitesi mi önerirsiniz? Ya da böyle indirilebilir bedava kurs mu önerirsiniz?

Ben de senin gibi bir Rusça aşığıyım. Ataol Behramoğlu'nun 50 Derste Rusça'sını indir, netten.
Başla okumaya. :D
Başka entire / full kaynak bulamazsın, türkçe olup ta. :D
Emin ol. :D

Peki Türkiye de alacağım dersler ileride Rusya da yaşamak için gittiğimde bir üniversitede okumamı sağlayacak kadar işe yarar mı (Tabi tam zamanlı Rusça konuşmayacağım ve İngilizce yi de geliştireceğim.)? Ve en önemli 3 konu:
1- Ne kadar para harcamam gerekir sizce?
2- Ne kadar zaman harcamam gerekir sizce? (Valla 1 yıldan kısa sürede konuşabilecek ve çoğu şeyi rahatlıkla anlayabilecek hale gelmek için gerekirse haftada 14 saatimi bile veririm - İşte günde 2 saat. -.)
3- Sonuç. Yani o kadar para, zaman harcadıktan sonra bide üstüne o kadar hayal... Eğer istediğim sonucu alamazsam yıkılırım. (Yani para yine neyse illaki bir yerden bulunur ama o kadar zaman yani hiç hafife alınamaz.)

İlk önce alfabeyi öğrenmeye çalış, daha sonra o dildeki şarkılara bir göz at. 5-10 beğendiğin şarkıyı dinleyince eğitim setleri araştır. Şarkıları dinlerken Musixmatch gibi bir uygulama ile çevirilerine ve cümle yapılarına bir bak. Şu an Almanca şarkılar dinliyorum ve kelime darcığım genişliyor. LGS sınavı yüzünden pek zaman bulamadığım için eğitim setlerine bakmadım daha.
Kesinlikle para biriktirip Rusya veya Ukrayna‘da bi Rusça kursuna yazılmalısın.
Konu hortlamış :( O kadar umutluydum arkadaş için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı