Rust'da mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

ibrahimalp2

Femtopat
Merhabalar.
Yeni bir sistem satın aldım. Sistem sıfır değil fakat temiz kullanılmış bir sistem. i7 9700K - RTX 2070 bulunduran bir sistem. CS'de oyun olarak test ettim herhangi bir problem yok fakat Rust'a girdiğimde 25-30 dk süre sonra mavi ekran alıyorum ardından da PC yeniden başlıyor. Mavi ekran kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yazısı ile başlıyor. En altta durdurma kodu ise ( MACHINE_CHECK_EXCEPTION) şeklinde gözüküyor. Bu başlıkta bir forum daha gördüm minidump dosyaları istenmişti. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1) Easy Anti-Cheat kaldırın.

2) Chipset driver indirin.

3) 2018 yılından kalma BIOS sürümü yüklü. BIOS sürümünüzü güncelleyin. BIOS dosyanızı aşağıdan indirebilirsiniz.

4) Aşağıdaki rehberi uygulayın ve sonuçları paylaşın.

Program sürücü kurmadı mı? Bu işlerde ben yeniyim. @Bora Dere @Enes3078 @Murat5038

Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility

Buradaki sürücüyü indirip aşağıdaki şekilde kurun. Orada gözüken sürücüler bu paketin içinde. Yükledikten sonra bile yine güncellenmesi gerekir şekilde gözükürler programı çalıştırdığında ama programın yanlış tespitinden kaynaklanan bir durumdur bu. Asım'ın da dediği gibi sürücü güncelleme araçları üzerinden güncelleme yapmayın.

sürücünün kurulumu;
  1. Sürücüyü indirme bağlantısından indirin.
  2. WinRAR vb. bir yazılımla klasöre çıkartın.
  3. Windows + r kombinasyonu ile çalıştır'ı açın.
  4. Rar'dan çıkardığınız SetupChipset.exe'yi çalıştır'ın komut kutusuna sürükleyin.
  5. Dosya adresinin sonuna gidin, tırnak (") işaretinden sonra bir boşluk bırakarak -overall komutu ekleyin ve tamam butonuna tıklayın. Tırnak işareti yoksa, başına ve sonuna koyun. -Overall komutu tırnakların arasında kalmamalı.
  6. Kurulum başladıktan sonra talimatlara göre ilerleyin.
  7. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Overclock HZ aşırtma demek. İşlemcinin bir hızı vardır onu yükseğe çekersin.

CPU-Z çalıştırın. Daha sonra da Prime95 gibi bir yazılımı çalıştırın ve stres testini başlatın. İşlemcinizin CPU-Z'de yazan frekansı, Intel'in sitesinde yazan frekansın üstünde ise işlemciniz overclock edilmiştir.

Benzer kontrolü ekran kartında MSI Afterburner ya da GPU-Z ile yapabilirsiniz. Ekran kartını stres testine sokmak için GPU-Z'nin kendi aracını (PCI-e standardının yanındaki soru işareti) ya da FurMark'ı kullanabilirsiniz.

Bu dediğim şeyler yanlış da olabilir. Mavi ekran deneyerek çözülür.

Bilgisayarınızda CPU-Z yoksa indirin.

Verdiğin linkten programı indirdim. Fakat komutla birlikte çalıştırmayı denediğimde başlatmıyor. Ayrıca diğer arkadaşın verdiği linkte de program kurmadı. Bilgisayarı taratıp Intel'in internet sayfasında sistemimi tarayıp. "Sisteminiz için desteklenen sürücü ve yazılım güncellemeleri mevcut değildir." Yazısını verdi.
1) Easy anti-cheat kaldırın.

2) Chipset driver indirin.

3) 2018 yılından kalma BIOS sürümü yüklü. BIOS sürümünüzü güncelleyin. BIOS dosyanızı aşağıdan indirebilirsiniz.

4) Aşağıdaki rehberi uygulayın ve sonuçları paylaşın.

Öncelikle teşekkürler.
1) Easy anti-cheat diye bir şey yoktu fakat Faceit anti-cheat vardı kaldırdım. Aynı şey mi bilmiyorum ama söylemek istedim.
2)Chipset driver ı indirdiğimde "daha yeni bir sürüm daha önce yüklenmiş. Sürüm düşürmek istediğinizden emin misiniz?" Diye bir yazı geldi bir şey yapmadım.
3)BIOS'u bir türlü kuramadım inen dosyada herhangi bir program yok.
4)Adımları bir bir yaptım herhamgi bir sorun bulmadı.

Son düzenleme:
3)BIOS'u bir türlü kuramadım inen dosyada herhangi bir program yok.
Aşağıdaki videoda her şey anlatılmış. O dosyaları içi temiz bir USB belleğe atıp bu videodaki adımları uygulayacaksınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aşağıdaki videoda her şey anlatılmış. O dosyaları içi temiz bir USB belleğe atıp bu videodaki adımları uygulayacaksınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler onu da denerim sağ olun.

Easy Anti-Cheat'i buldum fakat uninstallını bulamıyorum kaldırmak için dosyalarını silmem yeterli olur mu hocam?
Dosyalarını silin. Zaten hangi oyun kurduysa ya hata verecek ya da tekrar indirmeyi deneyecektir.

Dosyalarını silin. Zaten hangi oyun kurduysa ya hata verecek ya da tekrar indirmeyi deneyecektir.

Hocam anti cheat i sildim D'de bahsettiğiniz programı bulamadım altta verdiğiniz linklerde ki programları indirip kurdum tekrar başlattım fakat mavi ekran devam ediyor. Hatta bir ufak güncelleme yapayım. Bu mavi ekran sadece Rust'da değil Forest'da da yine hata veriyor yarım saat aralıklarla düzenli olarak hem de.
BIOS mutlaka güncelle mflash ile.

Easy Anti-Cheat kaldır( C:\Program files (X86)\Easy Anti-Cheat), D diskinden de tercent emu kaldır.

Bunları yükle:

Burada D'de kaldır dediğiniz dosya herrhangi bir emülatör programı mı hocam? GameLoop adında bir emülatör programı yüklü çünkü.

Son düzenleme:
Bu mavi ekran sadece Rust'da değil Forest'da da yine hata veriyor yarım saat aralıklarla düzenli olarak hem de.
Güncel dosyalar nerede?
Burada D'de kaldır dediğiniz dosya herrhangi bir emülatör programı mı hocam? GameLoop adında bir emülatör programı yüklü çünkü.
Evet o da olabilir. Ancak Tercent olduğu gözüküyor. Oyunun kendi başlatıcısı hariç farklı bir başlatıcı ile çalışan varsa kaldır ne varsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı