Rusya, Ukrayna'yı neden yenemiyor?

Mistyr

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Rusya'nın saldırmasının üzerinden neredeyse 7 ay geçti. Rusya gibi bir ülke, dünyanın en büyük askeri ve ekonomi güçlerinden biri olan ülke, nüfusu da 150 milyona yakın olan bir ülke, nasıl oluyor da Ukrayna gibi basit demeyelim ama fazla güçlü olmayan ve her şeyde gerilerde olan bir ülkeyi yenemiyor?

Yani tabi elbette nükleer güç kullanmadan. Çünkü nükleer güç kullanırsa, bu onun basit bir ülke ve son çare olarak bunu kullandığını gösterir.

Yani benim bildiğim Ukrayna'ya sadece silah yardımı yapıyor Batı ülkeleri. Ve de biraz paralı askerler, gönüllü askerler falan var yabancı olarak. Yani farklı ülkeler bizzat sahada yok, Batı yok, NATO yok. Rusya ve Ukrayna yalnızlar ve karşı karşıyalar...

Ve de kendi yorumum: Helal olsun Ukrayna'ya!

Adamlar dünyaya bir defa daha Rusya'dan korkulması gerekildiğini açık açık gösterdiler.

Ne NATO ne de AB Rusya karşısında durabilecek bir güç değil. Durabilecek bir güç olsa Ukrayna'ya mutlaka yardım ederlerdi. Nasıl yalnız bırakıldıklarını herkes gördü.

Rusya'nın bir diğer amacı da NATO ve AB'yi dünyaya küçük düşürmekti, başardı.

Yanılıyorsunuz. Rusya'nın amacı yenmek değilse niye saldırıyor? Yani 7 aydır direnen bir ülke var karşısında. Pes etmezler ki. Tabi orantısız güç, nükleer güç kullanmadan. Yani asıl hedef Batı'ya gözdağı vermek ise bu Rusya'ya pahalıya patlıyor. Zira her geçen gün milyonlarca dolar zarar demek. Savaş zordur. Mermi, yakıt, bomba, personel ve akla gelmeyecek binlerce zararı olur, özellikle saldıran tarafa. Yani süreyi uzatmak yıpratıyor. Normalde dümdüz etmeli Ukrayna'yı ve birkaç ayda bitirmeliydi savaşı. Savaş uzadıkça kayıplar, zararlar artacak...

Rusya -güya- sivil katliam yapmamak için yavaş ilerlediklerini ve şehirlere de bu yüzden girmediklerini söylemişti. Ancak gece saatlerinde gelen bir habere göre Ukrayna'nın tekrar ele geçirdiği topraklarında toplu mezarlar bulundu. Belki de bu durum Rusya'yı en iyi şekilde özetliyor.

Topyekün bir savaş değil bu Rusya Ukrayna'yı yok etmek istese çoktan yapardı. Oradaki halk düşman değil SSCB'den beri birlikte yaşamış bir halk içlerinde Rusya'yı seven destekleyenlerde var.
Rusya savaşı bilerek uzatıyor asıl savaş ekonomik olarak veriliyor enerji ve gıda savaşı.

Son olarak Amerika propaganda peşinde ve tüm habercilik bunun üzerine kurulu.
Ukrayna askeri 1 tank patlatsa haber kanalları savaş kazanmış gibi sunuyor. Çünkü hepsi Amerika propagandası. Haberlerin çoğu gerçeği yansıtmıyor yalan dolan.

Rusya pes etmez Ruslar geçmişinden beri savaşçı bir toplum. Burada ortaya çıkan en büyük gerçek NATO sadece kağıtta bir kurum. İşlevselliği yok. Gücü zayıf. Bizde boşu boşuna bunlarla birlikteyiz. Bugün geldiğimiz durum ortada yunanistana her istediği veriliyor bize çeşit çeşit engeller.

Buraya yazıyorum Türkiye asla ab ye giremez. Türkiye asla Avrupa'da kendine bir yer bulamaz. Sadece kullanılır ve atılırız bir kenara. Bizi sevmiyorlar. Bu kadar net.

Rusya istemediği için. Öncelikli hedefleri darmaduman etmek olsa ederler. Pes ettirmek istiyorlar.

Neyi pes ettiricekler? Bırakın şu rusya istemiyor saçmalıklarını alabilse tüm ülkeyi ele geçirir kendi kukla yönetimini diker. 44 Milyon nüfusu olan çok geniş bi ülke Ukrayna, ordusu 2014 yılında rezil durumdayken 7 yıldır özellikle ABD tarafından bu işgale hazırlandılar çok iyi hazırlanmışlar hemde. Umarım tüm işgal topraklarını kurtarırlar.

Adamlar dünyaya bir defa daha Rusya'dan korkulması gerekildiğini açık açık gösterdiler.

Ne NATO ne de AB Rusya karşısında durabilecek bir güç değil. Durabilecek bir güç olsa Ukrayna'ya mutlaka yardım ederlerdi. Nasıl yalnız bırakıldıklarını herkes gördü.

Rusya'nın bir diğer amacı da NATO ve AB'yi dünyaya küçük düşürmekti, başardı.
Yanlış mı anladım yoksa rus helikopterlerinin ukraynalı denizciler diye vurduğu 2.dünya savaşından kalma köprü temeli gösterimiydi yani? ya da "planlı" geri çekilme yaparken o çok güçlü tanklarının üstünü çalı çırpı ile örtmeleri? ya da bakımsızlıktan dolayı kalkar kalkmaz düşen su-25? hepsi şov mu?

Batının gelişmiş silah sistemleri, lojistik, istihbarat, paralı asker ve finansman yardımları sayesinde Ukrayna ayakta duruyor. Hergün takip ediyorum, Ukrayna'nın kayıpları konusunda medyada hiçbir bilgi yok, sadece rus kayıplarına dair, Ukrayna yanlısı 5-10 kat abartılmış sayılar var. Dün itibariyle toplamda güya 53bin rus askerini etkisiz hale getirmişler. Sivillere oyuncak dağıtır gibi silah dağıtıp direniş adı altında ölüme yolluyorlar. Yazık yani ne Zelenski'ye ne Putin'e bir şey oluyor. Olan halka oluyor.

Neyse sorduğun soruya dönecek olursak sahada ufak tefek drone ataklarının bir şeyi değiştirdiği yok fakat Amerika'nın son verdiği Himars sistemleri ve akıllı mühimmat atan 155mm toplar oyunu tersine çevirdi. Ukrayna güçleri şu an uzun menzilli çalışıyor.

Rusya, insan, teknoloji ve doğal kaynaklar yönünden yeterince zengin durumda.

Politik mesele üzerinden yürüyor, sadece askeri değil; en son askeri muhabbette 1945 yılında yapabildikleri vardı. Şimdi öyle değil, ordu evet var, teknoloji evet fena değil, ancak akıl ve mantık, karakter tam yerinde değil. Nasıl ki çoğu insan oyun gibi görüyorsa da savaşı, artık o savaşlar kalmadı ve bölüm tekrar başlamıyor.

Mesele asla yenmek değil Ukrayna'yı, mesele konuyla ilgili herkesi dize getirmek.

Buradan sonra okuyacaklarınızdan sizler sorumlusunuz: Devlet nezdinde insanın bir değeri yoktur - sadece verilen değerine göre sembol olan insan vardır. Savaş harika bir kıyma makinesidir, içine insan atarım, atmadıklarımdan insan çıkartırım (önce kadınlar ve çocuklar) çünkü varlığımın sebebini dayandırdığım sistemler 1500 yıldır böyle. Kısacası zerre öneminiz yok, sistemlerin dönmesi gerekli... sistem değişmediği sürece. Sistem nasıl değişecek? Sizi uyuşturduğum, yönlendirdiğim, her sabahın köründe benim için kalkıp, o saçma Xkea malzemeleri almak, telefonu almak, bilgisayarda keyif sürmek için var olmadığınızı anlayacak kadar büyüdüğünüzde. Ve ben sizin büyümenizi istemiyorum, erkekleri erkek, kadınları kadın istemiyorum, ben sadece yönetilebilir, yönlendirilebilir NPC'ler istiyorum. Her şeyi "seçebilecek"lerine inanan ve bunun yolunda koşan. Bana karşı koymanızı istemiyorum, uyumanız, uyuşmanız, içip, sevişip, ibadet edip, hiçbir şeyin keyfine varamamanızı istiyorum - en büyük derdinizin yarın ne olacağını merak etmenizi, bu korkuyu besleyip büyütmenizi istiyorum. Ben her sabah, toplu olarak aynı yola baş koymanızı, birbirinizden nefret etmenizi istiyorum. Kötülük yapanları, birbirinizden nefret edenleri adaletle düzelttiğime inanmanızı istiyorum... Ben kimim? Merhaba, benim adım sistem.

Geri
Yukarı