RX 470 Görüntü Gitme ve oyundan atma sorunu

kagiii35

Kilopat
Daha fazla  
  • AMD Phenom II x6 1055T işlemci
  • MSI 870A-G54 anakart
  • Kingston 2*2 GB 1333 MHz RAM
  • 4 GB Asus ROG STRIX-RX470-O4G-GAMING ekran kartı
  • 1 TB Seagate HDD
  • Aerocool PGS VX-R kasa
  • Aerocool 730w 85+ PSU
Sistemdeki ekran kartı hariç her şey 6 yıllık. Şuanlık sadece ekran kartını yeniledim. Ekran kartını taktığım ilk andan beri oyunlara girdikten çok kısa bir süre sonra ilk olarak 1 saniyeden az bir süre ekrandaki görüntü gidiyor. Geldiğinde ise oyundan atmış oluyor ve hiç bir hata vermemiş oluyor. Witcher 3, FİFA 17, FİFA 16 ve LOL'de denedim. Her oyunda istisnasız bu hata ile karşılaşıyorum. Normal kullanımda hiçbir problem yok. Bir önceki ekran kartım Vtx3d HD6870'di. Onda hiç bir zaman böyle bir problemle karşılaşmadım. En güncel driverlar ile denedim, sorun devam etti. CD'den çıkan driverlar ile denedim, sorun devam etti. PSU'umda 2 tane 6 pin çıkışı vardı, sırayla onları denedim, sorun yine devam etti. Stres tesi yaptım, sadece ekran kartını yapsam dahi bilgisayar kasmaya başladı. Ekran kartını kapatıp diğer bileşenleri denediğimde herhangi bir kasma mevcut değil. Diğer bileşenler ile ekran kartını aynı anda yaptığımda da kasma yaptı. Sıkıntının PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünmekteyim fakat bir önceki ekran kartım şuankinden çok daha fazla enerji harcayan bir karttı. RAM olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Teknik destek servisi olan bir bilgisayarcıya sorduğumda anakarttan dolayıda yapabileceğini söyledi ve getirip hata testi yaptırmamı istedi. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ? En iyisi bilgisayarcıya götürüp hata tespiti yaptırmak mı ?

• MSI 870A-G54 anakart
  • 1 TB Seagate HDD
  • Aerocool PGS VX-R kasa
  • Aerocool 730w 85+ PSU
Sistemdeki ekran kartı hariç her şey 6 yıllık. Şuanlık sadece ekran kartını yeniledim. Ekran kartını taktığım ilk andan beri oyunlara girdikten çok kısa bir süre sonra ilk olarak 1 saniyeden az bir süre ekrandaki görüntü gidiyor. Geldiğinde ise oyundan atmış oluyor ve hiç bir hata vermemiş oluyor. Witcher 3, FİFA 17, FİFA 16 ve LOL'de denedim. Her oyunda istisnasız bu hata ile karşılaşıyorum. Normal kullanımda hiçbir problem yok. Bir önceki ekran kartım Vtx3d HD6870'di. Onda hiç bir zaman böyle bir problemle karşılaşmadım. En güncel driverlar ile denedim, sorun devam etti. CD'den çıkan driverlar ile denedim, sorun devam etti. PSU'umda 2 tane 6 pin çıkışı vardı, sırayla onları denedim, sorun yine devam etti. Stres tesi yaptım, sadece ekran kartını yapsam dahi bilgisayar kasmaya başladı. Ekran kartını kapatıp diğer bileşenleri denediğimde herhangi bir kasma mevcut değil. Diğer bileşenler ile ekran kartını aynı anda yaptığımda da kasma yaptı. Sıkıntının PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünmekteyim fakat bir önceki ekran kartım şuankinden çok daha fazla enerji harcayan bir karttı. RAM olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Teknik destek servisi olan bir bilgisayarcıya sorduğumda anakarttan dolayıda yapabileceğini söyledi ve getirip hata testi yaptırmamı istedi. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ? En iyisi bilgisayarcıya götürüp hata tespiti yaptırmak mı ?
Bilgisayarcı bakkallardansa götürme. Eski driverları tam olarak silememiş olabilirsin, eğer uğraşırım diyorsan bir format at. AMD'nin sitesinden Crimson sürücüleri yükle. Stres testinde ekran kartına tik attığın zaman kasması normal. Problem değil o.

Daha da çözemezsen kartı garantiye yolla bir kontrol etsinler. O sırada eski kartını kullanırsın.

Bilgisayarcı bakkallardansa götürme. Eski driverları tam olarak silememiş olabilirsin, eğer uğraşırım diyorsan bir format at. AMD'nin sitesinden Crimson sürücüleri yükle. Stres testinde ekran kartına tik attığın zaman kasması normal. Problem değil o.

Daha da çözemezsen kartı garantiye yolla bir kontrol etsinler. O sırada eski kartını kullanırsın.
Dediğiniz gibi sisteme format attım ve sürücüleri yükledim, fakat sorun devam etti. Bu sefer oyuna girdikten kısa bir süre sonra oyunun kapatılacağına dair bir hata ile oyundan attı. Formattan önce farkettiğim bir diğer hususta internetten video izlerken 720P ve üstü videolarda da sorun çıkardı ve bu sefer bilgisayar dondu yeniden başlatmak gerekti. Bilgisayarda yüklü bir 720P ve üstü videoda böyle bir sorun çıkarmadı. Sorunun PSU, RAM veya direk ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum. O sebeple bilgisayarcıya verdim. Bakkal bilgisayarcılardan değil, ayrı bir teknik servis odası olan bilgisayarcı. Oradan gelecek sonuca göre ekran kartını garantiye yollayacağım.

Dediğiniz gibi sisteme format attım ve sürücüleri yükledim, fakat sorun devam etti. Bu sefer oyuna girdikten kısa bir süre sonra oyunun kapatılacağına dair bir hata ile oyundan attı. Formattan önce farkettiğim bir diğer hususta internetten video izlerken 720P ve üstü videolarda da sorun çıkardı ve bu sefer bilgisayar dondu yeniden başlatmak gerekti. Bilgisayarda yüklü bir 720P ve üstü videoda böyle bir sorun çıkarmadı. Sorunun PSU, RAM veya direk ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum. O sebeple bilgisayarcıya verdim. Bakkal bilgisayarcılardan değil, ayrı bir teknik servis odası olan bilgisayarcı. Oradan gelecek sonuca göre ekran kartını garantiye yollayacağım.
Bakalım, hayırlısı olsun. Bana sorun PSU'daymış gibi geliyor. Sanki ekran kartını tam besleyemiyor gibi.

Ekran kartında da olabilir tabi.

Bakalım, hayırlısı olsun. Bana sorun PSU'daymış gibi geliyor. Sanki ekran kartını tam besleyemiyor gibi.

Ekran kartında da olabilir tabii.

Teşekkürler. Benim de aklıma ilk PSU ve ekran kartı geldi fakat eski ekran kartım da varken çok çok nadir de olsa ekrana görüntü gelmiyor yaşıyordum ve RAM'lerin slotunu değiştirdiğimde sorunu aşıyordum. O yüzden bir ihtimal sorunu RAM de çıkarmış olabilir diye düşündüm. Pazartesi kesin sonucu görmüş olacağız hayırlısıyla.
Düzenleme: Bilgisayarcıdan aldım sorunun ekran kartından kaynaklandığını söyledi. Farklı bilgisayar ve monitörler ile denediğini ve görüntü gitme sorununun devam ettiğini ve kasamda farklı PSU ile de denediğini ve sonucun değişmediğini söyledi. Yarın ürünü kargoya verip servise göndereceğim en fazla 1 aya sonucu ortaya çıkar.

Ekran kartında da olabilir tabii.

@EmirAkdemir
Dün gece ekran kartını servise yollamadan önce kendim birkaç test yapmak istedim. Oyundan neden attığını az çok çözdüm gibi. Ekran kartının hızı 1000 MHz'in üzerine çıktığı anda bunu yapıyordu. Elle MHz değerlerini düşürerek veya yükselterek bunu fark ettim. 1000 MHz'in altında oyundan atma sorunu olmuyor. Sorun belki kullandığım HDMI kablosundadır veya monitördedir dedim. Önceki ekran kartımda monitörü VGA üzerinden kullanıyordum ve bir sıkıntı çıkmamıştı. Hemen eski kartımı ve VGA bağlantısını taktım. Fark ettim ki ekran kartım standart 900 MHz'de çalışmakta ve bu yüzden hiçbir zaman bir problem çıkarmamıştı. Eski kartımı 1000 MHz yapmaya başladığım anda yeni kartta yaşadığım tüm sorunları bunda da yaşadım. Sorun bu durumda PSU yetersizliği veya anakartın PCI girişlerinde olabilir mi acaba bu konularda çok bilgisiz durumdayım.

@Ali Güngör, @Recep Baltaş yardımcı olabilir misiniz acaba?

• MSI 870A-G54 anakart
  • 1 TB Seagate HDD
  • Aerocool PGS VX-R kasa
  • Aerocool 730w 85+ PSU
Yeni ekran kartının ihtiyacı olan güç beslemesini sağlayamadığından dolayı da yaşanıyor olabilir hocam

Yeni ekran kartının ihtiyacı olan güç beslemesini sağlayamadığından dolayı da yaşanıyor olabilir hocam
Bende öyle düşündüm. Fakat eski ekran kartımda da 900 MHz'den 1000 MHz'e çıkarınca sorun çıkarıyor. Anakart PCI slotu 1000 MHz'de sorun çıkarıyor olabilir mi sonuç olarak biri kaç yıllık kart diğeri yeni nesil ve 2 kartta da 1000 MHz'de aynı enerjiyi çekiyor olamaz PSU'dan sanırım.

Yardım etme şansınız var mı acaba ? @Asım Demir

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı