RX 470 GPU Kullanımı Sorunu

Cetinakpan

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba hemen soruna geçeyim; Sapphire RX470 Ekran kartım var ve nedense oyunlarda GPU kullanımı 40'lara hatta 0'lara kadar düşüp geri %100e çıkıyor. Bu aralıkla tabi görüntü kesiliyor. Driverler güncel kartı 1370 Mhz'e Çektim ondandır diye düşündüm default ayarlarda da aynı sonucu aldım :( Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu şekilde ince bir ayrıntı söyliyim, diyelim ki sen wattman'dan fan RPM değerlerine dokunmadan yan tarafta bulunan max sıcaklıgı 70dereceye getirdin bu durumda oyunda kartın 70 derece oldumu fan da belirlenen hızda bu kartı 70 derecede tutamaz ise kart performansını düşürüyor anlık takılmalar oluyor, aynısı benimde başıma geldi. Ya max sıcaklığı 80-85 derece yap ya da fan maximum hızını 2.500-2.700 seviyesine çıkart.

Bunun dışında 16.9.1 sürümüne güncelleme yaptıysan o sürümdede bu tip bir hata yaşamıştım ben.
Display Driver Uninstaller (DDU) AMD+NVIDIA Sürücü Kaldırma Aracı bu rehber ile ekran kartı sürücülerini kaldır
Download Drivers buradan da 16.7.3 sürümünü indirip kur.

Bunlar dışında çözülmez ise oyun içinde işlemci kullanımını takip et, i3 6100 her ne kadar güçlü bir işlemci de olsa rx470'e darboğaz yapıyor olabilir.

Bu arada benimde sana bir sorum olacak :) 1370MHz GPU frekansına çıkmak için voltaj verdin mi ? Ramlerin hangi frekansta?

İşlemcin darboğaz yapıyor ve diğer bileşenlerden çok kısmışsın anakartın düşük ve RAM yetersiz olabilir. Oynadığın oyunu söyler misin acaba?

İşlemci kullanımım sürekli 50-60 arası değişiyor Tomb Raider Oynuyorum

Ben bi oyuna girip ram kullanımına bakayım. 8GB'yi geçiyorsa ram kullanımı, bir 8GB'lik modül alma yolu daha gözüktü sana dostum. Şimdi test edip döneceğim.

Oyun 12GB ram kullanıyor. Sendeki aynı ram modülünden bir tane daha alman şart. :)

ramyetersiz.jpg

Eve gidince deneyeceğim teşekkürler.
Hayır voltaj vermedim 1780 RAM Frekansında bazende 1800de kullanıyorum. İşlemciden kaynaklı sorun oluğunu düşünmüyorum nfs serisini 4K ultrada 60 Fps Oynuyorum (mw2 hot pursuit gibilerini) işlemci kullanımı yine 40larda ve yağ gibi :) hiç sorun oluşmuyor takılma vs ama 2 saat falan oymadıktan sonra oyun hala 60 Fps gösteriyor ama ben ferahlık hissi alamıyorum büyük ihtimal sorun bende :)

Anlaşılan Yeni RAM Almam Gerekiyor. Seneye Alacaktım Birşey Farketmedi .:) Bu Arada DX12de Fps Görebileceğim Bir Program Varmı

Oyun Kitleniyor Dostum Üstte Yazdım

Eğer oyunda takılmalar yoksa buna takılmayın. Zira göstergeler ile Polaris mimarisi arasında uyumsuzluk var. Halen daha giderilmiş değil.
MSI Afterburner'in 4.3.0 sürümünden habersizsiniz sanırım? Ayrıca takılmadan öte oyunun kitlenmesi problemi var, hem konuyu okumamışsınız hem yanlış bilgi veriyorsunuz.

Anlaşılan Yeni RAM Almam Gerekiyor. Seneye Alacaktım Birşey Farketmedi .:) Bu Arada DX12de Fps Görebileceğim Bir Program Varmı
Evet yeni ram mutlaka gerekli.
Afterburner - MSI Gaming Series bu program ile oyun içi değerlerini görebilirsin. Rx470 ile sorunsuz bir şekilde çalışıyor.(Downloads bölümüne tıklayıp ''dowload afterburner'' dediğinde inecektir.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat Bu rehberden de fps göstergesini nasıl açabileceğin konusunda yardım alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı