RX 470 oyunlarda görüntü bozulması

windangel

Femtopat
Elimde Casper Nirvana CD.HBI3770D vardı. Bu PC'ye 500W 80+ PSU ve ASUS RX 470 taktım. Driver'ını en güncel sürüme yükselttim. Başlarda herhangi bir sorun gözükmüyordu sonra bazı oyunlarda ekranda kaymalar olmaya başladı. AMD'nin driverında bile ekranda yırtılmalar, kaymalar oluyor. Masaüstü vb. herhangi bir sorun yok fakat 3D modellemeler olunca ekran atmaya başlıyor. Bazı oyunlarda herhangi bir sorun yokken daha az sistem isteyen oyunlarda bile ekranda siyahlaşmalar ve garip kaymalar oluyor. Eski sürüm bir Driver yüklemeyi de denedim fakat bir fark olmadı. Bunun sebebi ne olabilir?
Bahsettiğim yırtılmalar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kartınızın tam modeli modeline uygun olan VBIOS'u indirmeniz gerekli. Bu şekilde yapıp hata alıyorsanız bu sorunu CMD ile çözersiniz(Force flash). Kartınıza uygun olanı indirirseniz bu hatayı almamanız lazım. RX570 BIOS'u içinde aynı şekilde CMD üzerinden yazdırmanız gerekli. Ama dediğim gibi ilk olarak kartınıza uygun olanı indirip cihazın düzgün çalıştığını teyit etmek lazım. Genelde yaşadığınız artifact sorunu GPU chipinin arızalanması ya da chiple kart arasındaki lehimlerin artık iletkenliğini kaybetmesi / kırılması nedeniyle kaynaklanır. Ama ben direkt sorun budur diye kestirip atmak istemiyorum. Elimizden gelen her şeyi yapalım ondan sonra tamir yolu gözükebilir.

Çok teşekkür ederim öncelikle. Tekrar deneyeyim, yine atarım buraya olursa.

Kartınızın tam modeli modeline uygun olan VBIOS'u indirmeniz gerekli. Bu şekilde yapıp hata alıyorsanız bu sorunu CMD ile çözersiniz(Force flash). Kartınıza uygun olanı indirirseniz bu hatayı almamanız lazım. RX570 BIOS'u içinde aynı şekilde CMD üzerinden yazdırmanız gerekli. Ama dediğim gibi ilk olarak kartınıza uygun olanı indirip cihazın düzgün çalıştığını teyit etmek lazım. Genelde yaşadığınız artifact sorunu GPU chipinin arızalanması ya da chiple kart arasındaki lehimlerin artık iletkenliğini kaybetmesi / kırılması nedeniyle kaynaklanır. Ama ben direkt sorun budur diye kestirip atmak istemiyorum. Elimizden gelen her şeyi yapalım ondan sonra tamir yolu gözükebilir.

Oldu bu sefer fakat ekran hepten gitmeye başladı. Görüntü olarak her yer mor mavi olmuştu. Sağ olun. Eski BIOS'u yükledim geri, düzeldi ama sorun hala devam ediyor yani. Eski sistemde çalıştığını gördüm sorunsuz bir şekilde. Başka bir öneriniz veya yapmam gereken bir şey var mı? Anakartla alakalı olabilir mi mesela? Çünkü anakart Casper'ın BIOS sürümü de 2013'ten kalma onla alakası olabilir mi acaba? Şimdi ne yapabilirim düzeltebilmek için? Olmasa bile fikrinizi söylerseniz çok sevinirim.
Tekrardan haber vereyim RX 570 VBIOS kurdum, oldu. 570 olarak görüyor fakat sorun devam ediyor yine. Bir de üstte yazdıklarımdan ayrıca termal macun yetmediğinden falan yapıyor olabilir mi? Onu da sormak istedim.

Çok teşekkür ederim öncelikle. Tekrar deneyeyim yine atarım buraya olursa.

Oldu bu sefer fakat ekran hepten gitmeye başladı görüntü olarak her yer mor mavi olmuştu. Sağ olun eski BIOS'u yükledim geri düzeldi ama sorun hala devam ediyor yani. Eski sistemde çalıştığını gördüm sorunsuz bir şekilde. Başka bir öneriniz veya yapmam gereken bir şey var mı? Anakartla alakalı olabilir mi mesela? Çünkü anakart Casper'ın BIOS sürümü de 2013'ten kalma onla alakası olabilir mi acaba? Şimdi ne yapabilirim düzeltebilmek için? Olmasa bile fikrinizi söylerseniz çok sevinirim.
Tekrardan haber vereyim RX 570 VBIOS kurdum oldu 570 olarak görüyor fakat sorun devam ediyor yine. Bir de üstte yazdıklarımdan ayrıca termal macun yetmediğinden falan yapıyor olabilir mi? Onu da sormak istedim.

Başka anakart varsa hocam deneyin, onun dışında kabloyu taktığınız portu değiştirin anakartınızda fazladan PCI Express slotu varsa ona takın(sorun bunlardan değil büyük ihtimalle ama deneyin). Onun dışında garantisi yok dediniz. Benim tavsiyem ilk önce bir termal macun deneyin (sorununuz maalesef bahsettiğim sorun ) bir fark olmayacak :( . Ama derseniz tamire vereceğim paraya yenisini alayım diye deneyebileceğiniz bir yöntem var. YouTube'ye techyescity yazın kanalda How To FIX Faulty DDR3 RAM? Mass FIXING Graphics Cards (Can YES Fix it) adında video var onda da 9.34'e ilerletin (Daha demin yanlış vermişim düzelttim şimdi.) geç saatte gördüm kusura bakmayın.

Başka anakart varsa hocam deneyin, onun dışında kabloyu taktığınız portu değiştirin anakartınızda fazladan PCI Express slotu varsa ona takın(sorun bunlardan değil büyük ihtimalle ama deneyin). Onun dışında garantisi yok dediniz. Benim tavsiyem ilk önce bir termal macun deneyin (sorununuz maalesef bahsettiğim sorun ) bir fark olmayacak :( . Ama derseniz tamire vereceğim paraya yenisini alayım diye deneyebileceğiniz bir yöntem var. YouTube'ye techyescity yazın kanalda How To FIX Faulty DDR3 RAM? Mass FIXING Graphics Cards (Can YES Fix it) adında video var onda da 9.34'e ilerletin (Daha demin yanlış vermişim düzelttim şimdi.) geç saatte gördüm kusura bakmayın.
Teşekkür ederim tekrardan. PSU'yu daha yeni aldım 2 3 gün önce ondan olduğunu sanmıyorum başka girişi de yok zaten. Farklı bi bilgisayarda deneyeceğim bugün akşam driverlarını kurup. Farklı bir DVI kablosu alıp da deneyeceğim. Baktım devam ediyor ekran kartını açıp temizleyip termal macununu değiştireceğim. öyle de olmuyorsa artık tanıdık bir bilgisayarcı var ona veririm olmadı sağlık olsun artık. Denedikten sonra tekrar haber veririm buradan.
Bu arada şunu da haber vereyim ayarlarını kısıp dene diyenler vardı internette onu da denedim. Furmark testi yapınca da herhangi bi sıkıntı çıkmıyor ama basit oyunlarda bile olabiliyorken sistemi zorlayan oyunlarda sorun çıkarmadığı da oluyor yani ısınmayla veya VRAM'le alakalı olduğunu sanmıyorum onu da ekleyeyim.
Furmark testinde 2 3 dakika kaldığında en fazla 75 derece gördüm ve bir sıkıntı da olmuyor gerçekten enteresan yani.

Teşekkür ederim tekrardan. PSU'yu daha yeni aldım 2 3 gün önce ondan olduğunu sanmıyorum başka girişi de yok zaten. Farklı bir bilgisayarda deneyeceğim bugün akşam driverlarını kurup. Farklı bir DVI kablosu alıp da deneyeceğim. Baktım devam ediyor ekran kartını açıp temizleyip termal macununu değiştireceğim. Öyle de olmuyorsa artık tanıdık bir bilgisayarcı var ona veririm olmadı sağlık olsun artık. Denedikten sonra tekrar haber veririm buradan.
Bu arada şunu da haber vereyim ayarlarını kısıp dene diyenler vardı internette onu da denedim. FurMark testi yapınca da herhangi bir sıkıntı çıkmıyor ama basit oyunlarda bile olabiliyorken sistemi zorlayan oyunlarda sorun çıkarmadığı da oluyor yani ısınmayla veya VRAM'le alakalı olduğunu sanmıyorum onu da ekleyeyim.
FurMark testinde 2 3 dakika kaldığında en fazla 75 derece gördüm ve bir sıkıntı da olmuyor gerçekten enteresan yani.

Benchmark testleri birşeyi göstermiyor hocam bizzat acı tecrübeyle öğrendim onu ben. RTX 2060'lı laptop almıştım. Benchmark testlerinden sorunsuz geçiyordu kaç saat çalışırsa çalışsın. Ama oyuna girince mavi ekran yiyordum. Araştırdım ve sorunun ekran kartından olduğunu buldum. Bellek adreslerinden birine denk gelince bilgisayar çöküyordu. VRAM'le alakalıydı. Onun dışında ben çok eskiden GTS 250 üzerinde fırınlama denedim ve 1 2 sene daha götürdü beni :D
Bir de isterseniz küçük bir tavsiye daha vereyim belki işinize yarar. Ekran kartının fanını söktüğünüzde tekrar takarken vidalara ince plastik eklerseniz biraz daha baskı yapıp sorununuzu geçici olarak çözebilir. Denemekte fayda var ama dikkatli olun belki GPU die çatlayabilir fazla baskı uygularsanız.

Benchmark testleri birşeyi göstermiyor hocam bizzat acı tecrübeyle öğrendim onu ben. RTX 2060'lı laptop almıştım. Benchmark testlerinden sorunsuz geçiyordu kaç saat çalışırsa çalışsın. Ama oyuna girince mavi ekran yiyordum. Araştırdım ve sorunun ekran kartından olduğunu buldum. Bellek adreslerinden birine denk gelince bilgisayar çöküyordu. VRAM'le alakalıydı. Onun dışında ben çok eskiden GTS 250 üzerinde fırınlama denedim ve 1 2 sene daha götürdü beni :D
Bir de isterseniz küçük bir tavsiye daha vereyim belki işinize yarar. Ekran kartının fanını söktüğünüzde tekrar takarken vidalara ince plastik eklerseniz biraz daha baskı yapıp sorununuzu geçici olarak çözebilir. Denemekte fayda var ama dikkatli olun belki GPU die çatlayabilir fazla baskı uygularsanız.
Bende de GTS 250 vardı bundan önce ben de öyle kullanıyodum :D Sonra 2 3 ay idare etti sonra hepten gitti. Yenisini alayım dedim ama bundan da pek hayır gelmedi. 1 saat sonra deneyeceğim tekrar eski pcye takmayı. Bu arada arada ekrana da olmaya başladı bu sorun ama çok nadir geliyor ekranda saliselik şeyler beliriyor ama 15 dakikada bir falan oluyor.

Bende de GTS 250 vardı bundan önce ben de öyle kullanıyordum :D Sonra 2 3 ay idare etti sonra hepten gitti. Yenisini alayım dedim ama bundan da pek hayır gelmedi. 1 saat sonra deneyeceğim tekrar eski PC'ye takmayı. Bu arada arada ekrana da olmaya başladı bu sorun ama çok nadir geliyor ekranda saliselik şeyler beliriyor ama 15 dakikada bir falan oluyor.

Ekran kartı ben gidiyorum diyor :(.

Ekran kartı ben gidiyorum diyor :(.
O sorun geçti nasıl oldu bilmiyorum fakat normal kullanımda bi sorun yok şuanda. Eski pcye takıp denedim fakat o da biraz eski olduğu için sanırsam driverı kurduktan sonra tanımamaya başladı ekran kartını ve fena ısınıyordu. Test edemedim yani. 2 gün sonra bi bilgisayarcıya gidip denettireceğim orda da sorun varsa oraya bırakacağım yapabiliyorsa bir baksın yoksa yenisini almaya para biriktireceğim artık napalım.

O sorun geçti nasıl oldu bilmiyorum fakat normal kullanımda bir sorun yok şu anda. Eski PC'ye takıp denedim fakat o da biraz eski olduğu için sanırsam Driver'ı kurduktan sonra tanımamaya başladı ekran kartını ve fena ısınıyordu. Test edemedim yani. 2 gün sonra bir bilgisayarcıya gidip denettireceğim orada da sorun varsa oraya bırakacağım yapabiliyorsa bir baksın yoksa yenisini almaya para biriktireceğim artık ne yapalım.

Umarım fazla fiyat çıkartmazlar. Kartın ikinci elleri 600 700 civarında ama sizin kart tamirden sonra dikiş tutar mı bilmiyorum. Ben sizin yerinizde olsam eski mesajımda atmış olduğum yöntemle ekran kartını ısıtmayı denerdim. Kaybedilecek çok bir şey kalmamış gibi :(. Tamirin de garantisi yok bu arada tamirden 2 ay sonra yine bozulma ihtimali var. Tamir eğer reballing düzgün yapılırsa dikiş tutar. (GPU kaldırılıp altındaki lehimlerin tamamen yenilenmesi lazım. Tamircilerin yapacağı şey sadece üstten ısıtmak olacak ve 200TL cepe indirecekler. Genelleme yapıyorum kimse alınmasın. İşini doğru yapanlarda var.) Beni 1 2 ay idare etsin sonra yenisini alırım derseniz bence saç kurutma makinesi işinizi görür. Tabi bu benim düşüncem.

Umarım fazla fiyat çıkartmazlar. Kartın ikinci elleri 600 700 civarında ama sizin kart tamirden sonra dikiş tutar mı bilmiyorum. Ben sizin yerinizde olsam eski mesajımda atmış olduğum yöntemle ekran kartını ısıtmayı denerdim. Kaybedilecek çok bir şey kalmamış gibi :(. Tamirin de garantisi yok bu arada tamirden 2 ay sonra yine bozulma ihtimali var. Tamir eğer reballing düzgün yapılırsa dikiş tutar. (GPU kaldırılıp altındaki lehimlerin tamamen yenilenmesi lazım. Tamircilerin yapacağı şey sadece üstten ısıtmak olacak ve 200TL cepe indirecekler. Genelleme yapıyorum kimse alınmasın. İşini doğru yapanlarda var.) Beni 1 2 ay idare etsin sonra yenisini alırım derseniz bence saç kurutma makinesi işinizi görür. Tabi bu benim düşüncem.
Evet haklısınız yazdıklarınıza katılıyorum fazla para alabilirler ben de vermek istemiyorum ama başka çarem yok gibi. Fırınlama konusunda da normalde böyle sorun çıkarmamıştı, ekran hepten çizgilerden geçilmiyordu ve çok daha sıkıntılı bi durumdu. Bunda sadece oyunlarda oluyor diye normal kullanımda da fazladan ekran kartım olmadığı için bi sıkıntı çıkarsa hepten ekran kartsız kalırım diye fırınlama yapmayı istemiyorum pek ama belki yaparım yani son çare.

Evet haklısınız yazdıklarınıza katılıyorum fazla para alabilirler ben de vermek istemiyorum ama başka çarem yok gibi. Fırınlama konusunda da normalde böyle sorun çıkarmamıştı, ekran hepten çizgilerden geçilmiyordu ve çok daha sıkıntılı bir durumdu. Bunda sadece oyunlarda oluyor diye normal kullanımda da fazladan ekran kartım olmadığı için bir sıkıntı çıkarsa hepten ekran kartsız kalırım diye fırınlama yapmayı istemiyorum pek ama belki yaparım yani son çare.

Tabii ki haklısınız hocam. Sonuç olarak elinizde başka bir alternatif yoksa sizin için hangisi mantıklı olacaksa onu yapmanız en sağlıklısı olur. Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorun lütfen cevaplarım.

Geri
Yukarı