RX 6700 XT ile oyunlarda görüntü bozulması

miquell

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar 1 ay önce farklı şehirden biriyle RX 6700 XT ekran kartı takası yaptım ve dolandırıldım.
Adam ekran kartında sıkıntı yok demişti ama bozuk maalesef ve gönderme şansım yok.
Konuya gelecek olursak ekran kartı resimlerdeki gibi her oyunda görüntü bozulması yapıyor.
Driverları DDU ile silip tekrar kurdum format attım nafile.
İnternette de araştırdım fakat hiçbir yerde bu sorunu bulamadım, lütfen yardım edin.

3e1a4d73-0f36-4382-94e7-d3fef92c2462.jpg
504f4476-d3f4-4d51-925a-44d007b22a1a.jpg
d0779b5b-2ac5-4648-8468-e6065a08a6f3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikinci el piyasasında güvendiğin bir kişiden ya da yüz yüze test edip ekran kartı almak kumar oynamak gibi geliyor bana. Ancak bu ekran kartının çipinde bir hata varsa bunu siz yapamazsınız isterseniz sağlam bir servise ya da elektronikçiye götürerek hatayı tespit etmenize yardım edebilir.

Bu ikinci el piyasasında güvendiğin bir kişiden ya da yüz yüze test edip ekran kartı almak kumar oynamak gibi geliyor bana. Ancak bu ekran kartının çipinde bir hata varsa bunu siz yapamazsınız isterseniz sağlam bir servise ya da elektronikçiye götürerek hatayı tespit etmenize yardım edebilir.
Hocam peki ikinci el kart alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bunun için farklı bir konu açılması lazım ancak ben hayatımda hiç 2.el kart almadım. Alanlar ve çok uzun süre kullananlar var ancak ben yapım gereği kullanmıyorum. Eğer çok güvendiğiniz birisinden ya da kartın tüm testlerini kendiniz yapıp alırsanız çok daha mantıklı olur. Zaten artık mining devri kalmadığı için 1-2 yıl sonra herkes 2.el kartlara yönelebilir piyasa bu şekilde yükselmeye devam ederse.

Dostum ben hayatımda ekran kartını bir sefer sıfır aldım. Onda da sapphire'in 202SA 5600xt vardı. 5700xt bloğu kullanılmış 5600xt. Çok cazip fiyattan gelince çekmiştim. Onun dışında 2010'dan beri 2.elde devam ediyorum. Tabii yine de şans ama 0 da almam mümkün değil diyorsan hatayı minimize etmek için yapılacaklar;

1- Kendi şehrinden alacaksın.

2- Ürünlerin o çip içindeki blok kalitesini araştıracaksın. Serin çalışan modelleri takibine alacaksın. Misal bir 3080 tablosu. Bu ve buna benzer tablolar bulunabiliyor.

3- Güç girişlerinde erime var mı kontrol edeceksin.

4- Ürünün yanına gitmeden önce garanti etiketi var mı ? varsa neresine hangi renk, hangi yazılar ile yapıştırılmış bir etikete sahip bilip öyle kontrol etmeye gideceksin. Millet bunu kontrol ediyor diye evrensel etiketler alıp yapıştırmak gibi dolandırıcılığa da başlanmış. İçi macun için açılmış olanlar olabiliyor ama tamir de görmüş olabilir. Ben bu riske test edip giriyorum ama herkese tavsiye etmem.

5- Mümkünse birkaç tur 4K Optimized Superpositon test imkanı verenleri tercih edeceksin. Bunu yaparken de MSI Afterburner GPU çekirdek hızı, bellek hızı, fan hızı ve watt değerlerini takip edeceksin. Kıyas yapmak için de almaya gideceğiniz ekran kartı marka,modelini youtubeda oyun oynarken kullanan ve Afterburner değerlerini gösteren 3-5 video izleyip kartın çekirdek hızını, bellek hızını, fan hızını ve kullandığı watt değerini bilerek gideceksin. Etiketi duran fakat videolarda gördüğüne nazaran çok yüksek fan hızlarına çıkıyorsa kart çok kullanılmış demektir. Bu mining olabilir ya da hayatsız şekilde oyun oynayan birisi olabilir. Tercih sana kalıyor.

6- Çok aşırı fark olmadığı müddetçe azıcık fark vererek garanti süresi yarım yıldan uzun kartları tercih edebilirsin. Bunun için kart üstündeki seri numarası etiketi var mı kontrol edeceksin,(kutusu farklı kart farklı olabilir. O yüzden belirleyici olan kart üstündeki seri numarası etiketi olur, kutu değil.) o seri numarası çoğu şirketin kestiği fatura üstünde oluyor artık. Bu numaralar fatura ve kart üstündeki ile aynı mı kontrol edeceksin. Faturada yoksa seri numarası o seri numarasına ait kutu içinden çıkan garanti kime aitse o şirkete mail atarak ya da varsa sitelerinden sorgu atarak süresini öğrenebilirsin.

7- Fanların sesini dinleyeceksin. Bunu bu sene öğrendim. Çünkü mining yüzünden böyle bir problemle karşı karşıya kaldık. Tıslama, belli bir periyotta çıkan tıkırtı vb şeyler var mı diye. Çünkü bu miningciler %100'de kullandıkları için o hızda toz bir yaprakta fazla birikince milimetrik yalpa yaptığından olsa gerek tuhaf sesler çıkarmaya başlayabiliyor. Aldığım xfx 6800xt öyleydi. Dikkat etmemişim. Kumpasla ölçünce fan göbek rulmanını 3x8x4 ölçülerinde olduğunu gördüm. Onun da metrik karşılığı 693zz rulmanlarmış. İlk başta japon alacaktım ama 5 haneli hızlara çıkılmadığı için denemek maksadıyla MOS rulman alıp değiştirdim. Ses mes kalmadı. Tıslama sesi bu şekilde çözülebiliyor. Çözülemeyecek gibi olanları için de alacağın marka modeli aratınca aliexpress fan fiyatlarını görebiliyorsun. Çok uygun fiyatlı, testleri geçen, garanti etiketleri duran ama fan sesi olanları da o gördüğün rakamları ekleyince hala çok uygun kalıyorsa yine alınır.

Benim tecrübelerim bu şekilde. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bu süreçte r9 280x, r9 290, 660ti, hd7850, 970, 1050ti, 5700xt, 6800xt, 6900xt, 3080, 3060 ti, 3060, 3070 vs elimden bu şekilde çeşitli zamanlarda geldi geçti. Bir sorun olmadı çok şükür.

Geri
Yukarı