RX 470 Sistem Oyunlarda Donma Sorunu

Katil Tekir

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarda oyun oynarken oyuna girdikten rastgele bir süre sonra donuyor. Gri ekran veriyor ve ses takılıyor. Çok canımı sıkmaya başladı, yeni parça topladım oyun oynamak için oynayamadan takılıyor... Çoğunlukla oyunlar yüklenirken ya da bir çok olay bir anda olduğunda oluyor, bazen de hiç olmuyor tüm gün oynayabiliyorum...

Sistem Özellikleri:

Anakart: ASUS Z97-PRO GAMER Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart

Ekran Kartı: Sapphire RX470 GDDR5 4GB 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

PSU: THERMALTAKE LITEPOWER 550W GÜÇ KAYNAĞI

Soğutucu: COOLER MASTER HYPER T4 1155/1156/1366/2011&AM2+AM3/AM3+/FM1/AM4 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

İşlemci: Intel Core i7 4770 Soket 1150 3.4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci

RAM: 8 GB

Birkaç kişiye sordum her şey olabilir dediler. PSU yetmiyor olabilir diyen oldu internetten parçalara bakarak karşılaştırdım yetiyordu. Sürücüler güncel değildir dediler ama güncel. Parçalarda sıkıntı olabilir gibi geliyor bana. Bir de ben bu parçaları alalı bir süre oldu (yaklaşık 2+ ay.) Ben bunları sıkıntılı parça diye garantiye göndersem yenisiyle değiştirirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücüleri komple kaldırıp tekrar yüklemenizi tavsiye ederim. Güç kaynağı sorun yapacakmış gibi durmuyor.

En son olarak baştan bir kurulum ile yapıcam eğer hiçbir şey işe yaramazsa, sağol.

Dostum oyun orijinal mi?

Evet, korsan oynamıyorum yani oyunlarda sıkıntı yok, oyunlar dediğim GTA V, Witcher 3, Hearts of Iron 4, World of Tanks vs. nerdeyse her oyunda donma sıkıntısı var.

Oyun oynarken bile kapanma değerlerinin çok altında, zaten sıkıntı sıcaklıkta olsaydı muhtemelen eski parçalarda da yapardı aynı problemi.

Yardım edebilecek yok mu ? Sorun ısınma değil, PSU değil, 2 farklı bilgisayarcıya götürdüm ikisi de baktı oyun falan açtık bir şey olmadı eve getirdim yine donmaya başladı...

Aynı sorun zaman zaman bendede oluyor ama sizinki gibi sık değil sanırım Rx470 lerin bir kısmında bu sıkıntılar var çünkü bu sorunu yaşayan bizim gibi onlarca kişi okudum. Tavsiyem formattan sonra düzelmezse aldığınız yere geri götürmeniz.

Bu ve benzeri problemler anakarttan tutunda güç kaynağı , ram , harddisk gibi bileşenler de neden oluyor olabilir belki de donanımsal değil de tamamen yazılımsal bir problem de olabilir. Dolayısı ile kesin olarak tanı koymak çok zor.

Windows 10 ile temiz bir kurulum yaptınız mı ?
Sürücü kaynaklı olabilir bazı sürücüler sorunlu oluyor. İsterseniz birde daha önceki bir sürücüyü yükleyin.

Windows 10 ile temiz bir kurulum yaptınız mı ?
Sürücü kaynaklı olabilir bazı sürücüler sorunlu oluyor. İsterseniz birde daha önceki bir sürücüyü yükleyin.

Kurulum pek temiz denemez, parçalar değiştikten sonra okutulup sürücüler yüklendi sadece, format atılmadı yani ama hiçbir şey işe yaramazsa sağlam bir sıfırlama yapmayı planlıyorum.

Aynı sorun zaman zaman bendede oluyor ama sizinki gibi sık değil sanırım Rx470 lerin bir kısmında bu sıkıntılar var çünkü bu sorunu yaşayan bizim gibi onlarca kişi okudum. Tavsiyem formattan sonra düzelmezse aldığınız yere geri götürmeniz.

Planımda zaten full bir format işe yaramazsa garantiye gönderip baktırmak yada iade ettirmek, en azından çok kişide olduğunu öğrenmek iyi oldu, parçada sıkıntı olsun da düzeltme şansımız olsun.

Bu ve benzeri problemler anakarttan tutunda güç kaynağı , ram , harddisk gibi bileşenler de neden oluyor olabilir belki de donanımsal değil de tamamen yazılımsal bir problem de olabilir. Dolayısı ile kesin olarak tanı koymak çok zor.

Benimde sinirimi bozan bu işte, her şey olabilir. Bugün götürdüm bilgisayarcıya, 30 dakika falan oyun açtık oynadık hiçbir şey yok, afalladım resmen ben evde 5 dakika açık tutamıyorum oyun oynarken... Elektrik kablolarında ya da prizde sıkıntı olabilir dendi, priz değiştirdim bir şey değişmedi, kablodan emin değilim ama sıkıntı çıkarsaydı parçalar değişmeden öncede çıkarırdı diye düşünüyorum, birde dondurmaz idi herhalde direk kapanırdı bilgisayar, kapanmıyor, donup ses çıkarıyor bızzzzz diye. İşin garibi sıkıntı donanımsal veya yazılımsal diyemiyorum kesin olarak çünkü bilgisayarcı da çatır çatır çalıştı. Ama dışarıya baktığımda elektrik kabloları ve prizden başka bir sebep göremiyorum, onlarda eleniyor çünkü 1) Her oyunda olmuyor. 2) Priz değiştirdim bir şey fark ettirmedi. 3) Emin değilim ama kabloda veya prizde sıkıntı olsa direk kapanmaz mı ? Birde ben yeni parça takınca mı oldu bu sıkıntılar prizde/kabloda ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı