RX 480 düşük GPU kullanımı sorunu

EmreTu16

Kilopat
Daha fazla  
Oyunlarda sürekli GPU kullanımı düşüşleri yaşıyorum. Örneğin, GTA 5 oyununda 1920x1080 çözünürlükte ve ultra ayarlarda GPU kullanımı sürekli %98 ve %100 arasında değişiyordu fakat bugün oyunda bir gariplik olduğunu fark ettim. MSI Afterburner programı ile değerlere baktım ve GPU kullanımı sürekli düşüyor. %1 oluyor, %4 oluyor, %50-60 aralarında çok dolaşıyor. %99 olduğu da oluyor ama sürekli düşüşler oluyor. GPU düşüşleri olunca FPS düşüşleride yaşıyorum 1-2 kere de takılma ile karşılaştım, oyunun kaplamaları çok geç yükleniyor.
CPU kullanımı önceden %40-70 arası dolaşıyordu şu anda sürekli %80-100 aralarında dolaşıyor genellikle %90 üzeri oluyor.

Sistemim:
  • Ekran Kartı : Msı Rx 480 8 GB
  • İşlemci : Intel Core İ5 6402P
  • Ram : Corsair Vengeance Lpx ddr4 2400 Mhz 8 GB CL14
  • Anakart : MSI B150M Bazooka
  • Harddisk : WD 1 TB Caviar Blue 7200 Rpm 64 Mb
  • SSD : Samsung 120 GB 750 EVO
  • Kasa : Zalman Z3 Plus MidT ATX
  • Güç Kaynağı : Cooler Master RS-600 G 80Plus 600W

Bu sistemde darboğaz olacağını düşünmüyorum zaten önceden böyle bir problem yoktu bugün ekran kartı kullanımı düştü işlemci kullanımı yükseldi.
Bu arada ekran kartı sıcaklığı 68-69 derece, işlemci sıcaklığı 49-51 derece arasında dolaşıyor. Kasada 4 tane fan var kasanın içi gayet serin.
Yardımlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakmayın geç cevap veriyorum yanlış yere konu açmaktan 1 gün mesaj atamama cezası almışım. V-sync ayarı zaten kapalı durumda. GPU kullanımı sürekli dalgalanıyor hiçbir şekilde sabit değil. CPU kullanımı ise sürekli %95-100 arasında değişiyor genellikle %100 oluyor. GPU kullanımının %0 olduğunu bile gördüm. Birkaç örnek fotoğraf paylaşacağım.

2017.02.09-23.46.png 2017.02.09-23.47.png 2017.02.09-23.51_01.png 2017.02.09-23.55_03.png 2017.02.09-23.58_01.png

Sürekli dalgalanmalar var ve %0 bile oluyor ani FPS düşüşleri yaşıyorum bazen kaplamalar geç yükleniyor önceden böyle değildi. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Başlat>Çalıştır açıp msconfig komutunu girin. Önyükleme penceresi altında işlemci sayısı maddesinin önünde tik varsa kaldırın ya da değeri 4 yapın (kaldırmanızı tavsiye ederim). Sorun oradan kaynaklı olabilir. Windows çekirdek sayısını kısıtlamıştır belki bir aralar benim de başıma gelmişti durup dururken. Belki yüklediğiniz birşey ya da yaptığınız bir şey de sebep olmuş olabilir.

Technopat Sosyal de buna benzer bir konu gördüm ve bir arkadaş MSI Afterburner programında unified gpu usage ayarının başına tik koymamız gerektiğini söylemiş. Bu seçeneği aktif hale getirdim ve hemen teste geçtim. GPU kullanımı %70-100 arasında değişiyor hala dalgalanmalar söz konusu fakat %70 altına düştüğünü çok görmedim. Bu arada sizin dediğiniz çözüm tam olarak ne işe yarıyor ve bilgisayara bir zararı olurmu bu konu hakkında bir bilgim yok bu sebeple soruyorum yanlış anlamayın.

Ayarlar zaten ultrada sadece msaa kapalı onuda açınca FPS çok düşüyor oyun oynanmıyor.
Xbox DVR zaten kapalı.
Şu an PC de değilim geçince işlemci sayısını 4 yapmayı deniyecem.
Ayrıca darboğaz yapıcak bir sistem de değil ama neden böyle bir problem var anlamış değilim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı