RX 480 i5-6500 Düşük GPU Kullanımı Sorunu

Berkay Kalkan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Üsküdar/Çengelköy
MSI RX 480 4GB
i5-6500
GSkill 8GB 2400 MHz
PUBG'de CPU kullanımı %97-99, GPU kullanımı sabit %17. FPS 40-50-60 çok dalgalı. Darboğaz olacak bir durum yok sistemde. GPU kullanımı CS:GO'da da düşüktü ama rahatsız etmiyordu. Sorun ne olabilir. Sürücüler güncel.
20181228224130_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğiniz ayarları yükseltsem de aynı, düşürsem de aynı durumu tamamen darboğazla alakalıdır. İşlemciniz teoride besleyebilir RX 480'i fakat belli ki işlemcinizi kullanan başka şeyler de var. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? 1080p altındaysa çözünürlük darboğaz gayet doğal.
1080p. VSR ile 2K' da denedim sonuç aynı.

Arka planda işlemciyi kullanan bir şey var mı diye kontrol edin. RAM de yetersiz kalıyor.
Kontrol ettim bir şey görülmüyor. İ5 4460 GTX 1050 DDR3 8GB sistemin 70 FPS civarı alıp benim bu sistemle bu FPS'i almam normal mi hala inanasım gelmiyor. Ayrıca aynı sistemlerin test videolarına bakınca da benim aldığım sonuçların anormal olduğu belli.

Windows ve sürücü güncelliğinden dolayı olabilir. Aklıma başka bir şey gelmiyor. İşlemciniz yüzde yüz kullanılırken ekran kartınızdan daha fazla performans bekleyemezsiniz.

Darboğaz var olan performansı düşürmez. Alabileceğim max. performansı kısıtlar. En düşük ayarda da en yüksek ayarda da aynı FPS'i alıyorum. i5 6500 RX 480 ile darboğaz yapacak bir işlemci değil. Daha kötü sistemler bile benden yüksek FPS alabiliyorsa başka bir sıkıntı var demektir. @Recep Baltaş @BERWAR @Jira @BilgisayarKurdu @Ali Güngör
Kendiniz söylemişsiniz "daha kötü sistemler bile daha iyi fps alıyor" ise orda darboğaz var demektir. İşlemcinizin nesli biraz yeni gibi gözükebilir ama i5 2. Nesil ile arasında fazla bir fark yok ve ekran kartınızın performansı işlemcinizin performansının daha üzerinde.

Son düzenleme:
Radeon programıyla oyun içi değerlere baktığımda GPU kullanımı %100-90 civarlarında. İşlemci de 80-90 civarı. Yani GPU kullanımında sorun yok gibi. Ama bellek frekansı 1900 Mhz' ken GPU frekansı 600-700 MHz seviyelerinde geziyor. Yani GPU kullanımı olması gerektiği gibi ama frekansı normalin altında çalışıyor.

Radeon programıyla oyun içi değerlere baktığımda GPU kullanımı %100-90 civarlarında. İşlemci de 80-90 civarı. Yani GPU kullanımında sorun yok gibi. Ama bellek frekansı 1900 Mhz' ken GPU frekansı 600-700 MHz seviyelerinde geziyor. Yani GPU kullanımı olması gerektiği gibi ama frekansı normalin altında çalışıyor.
Amd radeonun kendi overclock bölümü vardı diye hatırlıyom orda frekansları azaltılmış olabilir ama öyle birşey olsa msı afterburnerda bunu görürdünüz..

Darboğaz olduğunu zannetmiyorum. Arkadaşımda i5 6500 ve GTX 1060 var, 0 darboğaz. Başka bir sorun var, o kart ile 37 FPS alması, hatta darboğaz olsa dahi 60'tan aşağı düşmemeli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı