RX 480 ekran kartı ısınıyor

deepnise

Hectopat
Merhabalar bugün kartın sadece fanında olan tozları almak acıyla temizliğini yaptım ancak geri taktıktan sonra ısınma problemleri başladı.
Aıd64 GPU stress testini başlattığım gibi görüntü gidiyor ve fanlar birden %100 olarak çalışmaya başlıyor. Furmak testi gene aynı şekilde başlattığım gibi görüntü gidiyor. Oyun tarafında ise denediğim zaman (Witcher 3) sinematik açılıştan sonra gene aynı şekilde kapanıyor.

Bana ilginç gelen kısmı ise resimde görüldüğü gibi "31.03.2022" tarihinde başlatmış olduğum 10Dk'lık bir GPU stress testinde en fazla 62 dereceyi görmesi. Yani ısı yönünden bir problemi yoktu kartın ancak anlamadım neden böyle oldu çıkarıp taktığım zaman. Diğer görsel ise şimdiki değerleri masaüstünde.

Son olarak 4 seneden beri kullanmış olduğum kart aldığımdan beri macun değişimi yapmadım hiç. Sizce sorun macun yüzünden mi? Öyle ise neden birden temizleyip taktığım sıra problem göstermeye başladı hâlâ anlayamıyorum. Sizlerin düşüncesi nedir acaba?

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    688,8 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran görüntüsü 2022-04-08 175903.png
    Ekran görüntüsü 2022-04-08 175903.png
    33,3 KB · Görüntüleme: 27
Anladım teşekkürler haklı olabilirsin büyük ihtimal mantığıma yattı bu durumda benim. Yarın macun değişimini yaptıktan sonra deneyeceğim tekrardan stress testi yapmayı. Son olarak MSI 480 Gaming X ve 580 Gaming X modeli aynı diye biliyorum doğru mudur? YouTube üzerinde macun değişimi olarak 480 değil ama 580 modelini bulabildim aynı görünüyor tamamiyle. Ona bakarak yapmayı düşünüyorum ondan sordum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz eski bir video ama işinizi görür sanırım.

Biraz eski bir video ama işinizi görür sanırım.
Hocam tam tahmin ettiğiniz gibi bir durum yaşanmış bu arada. Macun yeniledikten sonra bir problemi kalmadı. Hatta masaüstünde kullanırken 38 dereceyi bile zor görmüyor şimdi. 1 saat tekrar witcher 3 üzerinde denedim (ultra) sıcaklık 62 dereceyi geçmedi bir problemi kalmadı gibi. Ancak tek anlamadığım nokta 11dk'lık AID64 gpu stress testinde fanlar eskisi gibi yüksek rpm değerinde dönmüyor. 2 tane görsel bırakayım durumu daha iyi anlarsanız sanırım.

Macun değişmeden önce 2400rpm civarlarında çalışırken değişim sonrası en fazla 902 gibi bir rakam görmüş. Haliyle 70 derece gibi bir ortalama sıcaklık olmuş. Önceden de fanlar otomatik ayarlı seçeneğindeydi sanırsam. Bu durumu anlamadım şimdi.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    688,8 KB · Görüntüleme: 9
  • Adsız.png
    Adsız.png
    86,5 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı