RX 480 ile madencilik

Sisteme zararı ekranın kartının ömrünü çok hızlı bir şekilde tüketiyor. Diğer parçalara zararı yok.
5 li RX480 içeren Rig yaklaşık o miktarda elektrik tüketiyor diye biliyorum.

Dün gece yaklaşık 04.00'da başladım. 68 derecede, %47 fan hızında çalışıyor. Şuanda 1.4557696303 $ birikti. Yani yaklaşık 7-8 saatte 5 TL birikti. Günde 15, ayda 450 TL oluyor. Acaba elektrik masrafı ne kadar olur? Sisteme zararı ne olur?
Ether kazıyorsun anladığım kadarıyla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Parayı bölünce yine tek kart parası kalmayacak mı elimizde?:D 5 kart *5'den daha verimli çalışıyorsa olabilir tabi.
Tek kartla kasmakla 4-5 kartla kasmanın getirisi değişir diye düşünmüştüm. Değişmiyorsa haklısın tabii :)
Aklım 4-5 GPU kullanan mining sistemlere gitti. Halbuki onun amacı tek seferde fazla getiri.

Tek kartla kar edilmez diyenler vardı. 20 saatte 4,6 dolar birikti. 24 saatte yaklaşık 5,5 olacak. Bu da günde 19,5 TL yapıyor. Ayda 585 TL. Günlük en fazla 2 TL elektrik masrafı oluyor. Bunu çıkarırsak geriye 525 TL kalıyor. Ne kadar mantıklı orası tartışılır. Kartın ömrü azalıyor. Ama tek kart da zarar ettirmiyor benim hesabıma göre.

Tek kartla kar edilmez diyenler vardı. 20 saatte 4,6 dolar birikti. 24 saatte yaklaşık 5,5 olacak. Bu da günde 19,5 TL yapıyor. Ayda 585 TL. Günlük en fazla 2 TL elektrik masrafı oluyor. Bunu çıkarırsak geriye 525 TL kalıyor. Ne kadar mantıklı orası tartışılır. Kartın ömrü azalıyor. Ama tek kart da zarar ettirmiyor benim hesabıma göre.

Haklısınız. Zarar ettiriyor diyenler ya eskilerden kalma güç canavarı kartlardan kullanıyordur ya da konu hakkında fikri yoktur. Yeni GPU ve CPU'lar eskilerinden belki çok çok fazla performanslı değillerdir. Fakat güç tüketiminde her yıl yeni gelişmeler oluyor.

Ayrıca sanırım kendi normal kullandığınız sistemde kazıyorsunuz. İleride daha fazla ekran kartı almak isterseniz illa aynı modelden almak zorunda değilsiniz. Coin kazanlarda aynı seri ekran kartı kullananları bırakın AMD ile Nvidia kartları aynı anda kullananlar bile var :) Eğer kar sağlıyorsa ileride istediğiniz karttan bir tane daha alıp takabilirsiniz sisteminize. Fakat son birkaç cümleyi okuyup her çeşit ekran kartını takmaya da çalışmayın. RX ile R9 serisinin beraber çalışmadığını okumuştum birkaç yerde. Ama genel olarak farklı ekran kartları aynı sistemde kullanılabilir diyebiliriz.

O kadar yazdım fakat sonradan biraz konu dışına çıkmış gibi hissettim. Yine de umarım birilerine faydalı olur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı