RX 480 ve Asus VG245H FreeSync aktif olmama sorunu

Can Çiftçi

Hectopat
Daha fazla  
Yakın bir zamanda yeni bir PC topladım. Ekran kartı olarak Asus Strix RX 480 8 GB, monitör olarak ise Asus VG245H 1ms 75 Hz Freesync modelini aldım. Fakat bütün güncel sürücüleri kurulumları yapmama rağmen "Freesync desteklenmiyor" yazısı ile karşılaşıyorum. Bu bileşenlerde Freesync nasıl aktif edeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum FreeSync için DP bağlantısı ile görüntü aktarmanız gerekir.

Dostum onu bende biliyorum ama bu monitörde dp bağlantısı yok. HDMI üzerinden olması gerekir sanırım. Yoksa adamlar neden freesync özelliği koysunlar ki monitöre dp bağlantısı olmadan. Bir terslik var ama çözemedim.

@Can Çiftçi hocam merhabalar bir yerde denk gelmişti sanırım monitör ayarlarından da aktif etmeniz gerekiyor Freesync i. Durumu bildirirseniz ve görüşlerinizi memnun olurum bende rx480 kullanıyorum ve monitör araştırma aşamasındayım :)

@Can Çiftçi hocam merhabalar bir yerde denk gelmişti sanırım monitör ayarlarından da aktif etmeniz gerekiyor Freesync i. Durumu bildirirseniz ve görüşlerinizi memnun olurum bende rx480 kullanıyorum ve monitör araştırma aşamasındayım :)

Hocam merhabalar, uzun araştırmalarım sonucu sorunu çözdüm :) HDMI 2 portundan bağlandığı zaman freesync açılıyor. HDMI 1 portundan bağlı olduğuı zaman monitör ayarlarında bile çıkmıyordu freesync. Ama şimdi hem monitör ayarlarında hemde ekran kartı sürücü ayarlarında aktif görünüyor. Yani bu monitörde freesync aktif etmek için HDMI 2 portundan bağlamak gerekiyor. Monitör çok iyi tavsiye ederim :)

Not: Başlığa "sorun çözdüldü" diye eklemek istedim ama ekleyemedim. Yöneticilerin bilgisine.

Hocam merhabalar, uzun araştırmalarım sonucu sorunu çözdüm :) HDMI 2 portundan bağlandığı zaman freesync açılıyor. HDMI 1 portundan bağlı olduğuı zaman monitör ayarlarında bile çıkmıyordu freesync. Ama şimdi hem monitör ayarlarında hemde ekran kartı sürücü ayarlarında aktif görünüyor. Yani bu monitörde freesync aktif etmek için HDMI 2 portundan bağlamak gerekiyor. Monitör çok iyi tavsiye ederim :)

Not: Başlığa "sorun çözdüldü" diye eklemek istedim ama ekleyemedim. Yöneticilerin bilgisine.

Bilgilendirme için teşekkürler hocam nereden ve ne kadara aldığınız konusunda da bilgi verebilirmisiniz birde ölü piksel gibi bir sorunla karşılaşmadınız sanırım değilmi :) İyi günlerde kullanın tekrardan.

Bilgilendirme için teşekkürler hocam nereden ve ne kadara aldığınız konusunda da bilgi verebilirmisiniz birde ölü piksel gibi bir sorunla karşılaşmadınız sanırım değilmi :) İyi günlerde kullanın tekrardan.

Hocam ben vatan bilgisayardan yılbaşı indirimi zamanı 930 TL ye aldım monitörü. Ölü piksel gibi bir sorunla karşılaşmadım. Freesync ile ilgili bir sıkıntı yaşadım onuda çözdüm :) Daha uygun fiyatlara 1ms 75Hz monitörler var kuşkusuz ama ben asusun bu modelinden yana kullandım tercihimi. Çünkü monitör çok fazla değiştirilmeyen bir parça bende biraz sağlam tutmak istedim. Tasarımı duruşu felan efsane zaten. Pişman ettirmeyen bir ürün yani kısacası tavsiye ederim :)

Bir önceki mesajlarımda HDMI 1 portundan Freesync desteklenmiyor diye bir bilgi vermiştim ama düzeltiyorum onu. Temel sorun ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyormuş. Crimson ReLive Edition 16.12.2 yüklüydü bende en son çıkan sürüm. Ama bazı sıkıntıları var sanırım o sürücünün. DDU ile silip bir önceki sürüm olan Crimson ReLive Edition 16.12.1 sürücüsünü yükleyince düzeldi. Yani hem HDMI 1 hemde HDMI 2 portundan da destkliyor Freesync. Herkesin bilgisine.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı