RX 550 düşük voltaj MOSFET'lerde 002 değeri kısa devre mi?

DeathForYou

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel(R) Core(TM) i3-4130 | 8 Gb DDR3 1600MHZ
Merhaba arkadaşlar benim elimde BIOSTAR RX550 4 GB 128bit bir ekran kartı var. Bu ekran kartını tamir etmek istiyorum. Ekran kartını bilgisayara taktığımda görüntü vermiyordu, bir bilgisayarcıya götürdüm ısı işlem uyguladı yine düzelmedi. Ben biraz inatçıyım bunu yapacağım dedim, ölçü aletini aldım elime, önce kısa devre var mı baktım, yok gözüküyor. Daha sonra normal midir bilmem ama ekran kartının GPU'ya giden 2 adet düşük 2 adet yüksek voltaj MOSFET'leri ölçtüm. Ölçüm sonucunda düşük voltaj MOSFET'lerde Source ve drain bacakları arasında. 002 gibi bir değer görüyorum, bu kısa devre anlamına mı geliyor? Bilen birisi yardımcı olabilir mi? Tamir edebilen bir bilgisayar hastanesi varsa tamir için gönderebilirim. (ekran kartı 2.el olarak arızalı olduğu bilinerek alındı.)

1.jpg 2.jpg

Merhaba arkadaşlar benim elimde BIOSTAR RX550 4 GB 128bit bir ekran kartı var. Bu ekran kartını tamir etmek istiyorum. Ekran kartını bilgisayara taktığımda görüntü vermiyordu, bir bilgisayarcıya götürdüm ısı işlem uyguladı yine düzelmedi. Ben biraz inatçıyım bunu yapacağım dedim, ölçü aletini aldım elime, önce kısa devre var mı baktım, yok gözüküyor. Daha sonra normal midir bilmem ama ekran kartının GPU'ya giden 2 adet düşük 2 adet yüksek voltaj MOSFET'leri ölçtüm. Ölçüm sonucunda düşük voltaj MOSFET'lerde Source ve drain bacakları arasında. 002 gibi bir değer görüyorum, bu kısa devre anlamına mı geliyor? Bilen birisi yardımcı olabilir mi? Tamir edebilen bir bilgisayar hastanesi varsa tamir için gönderebilirim. (ekran kartı 2.el olarak arızalı olduğu bilinerek alındı.)

Eki Görüntüle 1753895 Eki Görüntüle 1753896
En başta ısıl işlem yapılarak hata yapıldığını söylemem gerek. Çoğu tamirci böyle bir işlem gördüyse eline almak istemez parçayı. Konu hakkında çok bilgim yok ama direkt devre üzerinden ölçüm yapılınca hatalı okumalar olabiliyor sanırım. Mosfetleri karttan çıkarıp yine ölçüm yapıyorlardı gördüğüm bir videoda.

En başta ısıl işlem yapılarak hata yapıldığını söylemem gerek. Çoğu tamirci böyle bir işlem gördüyse eline almak istemez parçayı. Konu hakkında çok bilgim yok ama direkt devre üzerinden ölçüm yapılınca hatalı okumalar olabiliyor sanırım. MOSFET'leri karttan çıkarıp yine ölçüm yapıyorlardı gördüğüm bir videoda.

Evet doğru söylüyorsunuz ama burada pek bir bilgisayar hastanesi yok kime götürsem aynı işlemi yapacaktır.

Eki Görüntüle 1753895 Eki Görüntüle 1753896

Voltaj ölçümümde GPU voltaj gitmediğini yazmamışım.

Yüksek voltaj MOSFET'lerin girişinde sonlanıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı