RX 550 GPU kullanımı düşük

Eyupoxygen

Hectopat
Bilgisayarımın özellikleri iyi olmasına rağmen LoL ve Valorant gibi oyunlarda kasıyor. Diğer oyunlarda da kasıyor. Ayarları düşüğe alsam bile devam ediyor.

Ekran kartım RX 550 4 GB, işlemci i5 3470 yani bu tür oyunlarda kasma yaşamadan 200 FPS almam gerekmez mi? 75'e sabitledim ama 30'a düşüyor, 20'ye düşüyor ve belirli bir kasma yaşanıyor. Başta virüs olduğunu düşündüm. Kaspersky ve Malwarebytes gibi antivirüslerle temizledim. 1-2 tane virüs buldu ama çok tehlikeli virüsler değil. GPU kullanımı %20'lerde, %50'lerde geziyor. Arada bir %100 olunca FPS değerleri düzeliyor. Biraz oynuyorum yine düşüyor.

Sorun nedir acaba?

Evet çoğu teste soktum macunu falan da değiştirildi -75 derecelerde çıktı testte fakatoyun oynarken 57-60 derecelerde galan geziyor yani kendini tamamen kullanmadıgı buradan belli darboğaz oluyor olabilir mi diyeceğim ama öyle bir durum gibi de durmuyor.

200 FPS istedigimi söylemedim ki neden 20 FPS aldıgımı sordum sistemim iyi dememin sebebi bu tür oyunları kaldıracak bir sistem sağ ol yine de.
Sürücünde de sıkıntı yokmuş anladığım kadarıyla, acaba oyun esnasında sistemi kullanan başka bir yazılım olabilir mi?

Bilgisayarınızdaki güç seçenekleri kısmında PCI Express var. Bu açıkken ekran kartında güç tasarrufu uygulanır kapatırsanız tam performans çalışır. Tehlikeli mi değil mi bilmiyorum ama açık mı kapalı mı kontrol edin ve biraz araştırın.Kapatıp açmak size kalmış.Eki Görüntüle 1424632
ben de bu var

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    20,6 KB · Görüntüleme: 22
Sürücünde de sıkıntı yokmuş anladığım kadarıyla, acaba oyun esnasında sistemi kullanan başka bir yazılım olabilir mi?

Bilmiyorum. Dün hiçbir şey yapmazken bile GPU %100 oluyordu, sonra geri %0 oluyordu ama Kaspersky yükledim bu sorun düzeldi. Büyük ihtimalle arkada bir şey kullanılıyorsa bu silindi.

Maksimum performansa alıp dener misin bir de?

Deneyip söyleyeceğim. Sağ olun ilginiz için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu kapalı yaparsanız güç tasarrufu modunu kapatmış olursunuz ve ekran kartına tam güç verirsiniz.
Ama ben yine de bir zararı olup olmadığını bir araştırın derim.

Biraz baktım forumlara, herkes kapalıda kullanılması gerektiğini söylemiş. Böyle deneyeyim gelişmeleri aktaracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı