RX 550 i5 3470 Sistem oyunlarda zamanlı olarak FPS düşmesi

Efe Sen

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, bir sorunumu sizlerle paylaşmak istiyorum bunu çok araştırdım ama sanırsam bir tek bende oluyor ve neden olduğu hakkında bir fikrim yok. Şimdi olayı anlatmadan önce sistemimi yazayım; RX 550 2 GB, i5 3470, 8 GB DDR3 RAM, 250GB SSD, 320GB HDD, anakart hakkında bir fikrim yok ya da diğer teknik donanımlar hakkında. Driver konusuna da dayanacağım tüm her şeylerimi güncelleyebildiğim kadar güncelliyorum. Sorunumun asıl yerine geleyim, yüksek FPS alabildiğim oyunlarda örnek olarak: Valorant, Rainbow Six, GTA 5, Fortnite. Bunlarda saniye başına aldığım kare hızım genellikle 70 80 90 100 110 arası olarak gidip geliyor (oyundan oyuna göre değişiyor tabii ben sıraladım sadece) ben bu FPS değerlerini görürken 10 dakika aralıklarla 20 FPS görüyorum bu saydığım oyunda, yani 80 90 FPS alıyorum 10 dakika boyunca ve o 10 dakika sonra 20 FPS oluyor 10 dakika boyunca her oyun ama anlamadığım bir şekilde ise Forza Horizon 4 gibi yüksek sistem isteyen bir oyunda olmuyor lütfen yardımcı olabilir misiniz? Format denedim olmadı, driverlarımı güncelledim olmadı, hiçbir şekilde çözemiyorum.

Muhtemelen 8 GB bellek yetersiz kalıyor. Oyunları sabit diske kuruyorsan o da takılmalara sebep olabiliyor açık dünya oyunlarında.

8 GB RAM az yetmesini ben de öyle düşündüm hani bir teori gibi gelebilir ya da sallıyorumdur bilmiyorum ama kendini çok zorladığında kullanmayı bırakıyor falan 10 dakika aralıklarla diyorum ama aklımda direkt Forza Horizon 4 oyununda neden kasmadığı aklıma geliyor.

8 GB RAM az yetmesini ben de öyle düşündüm hani bir teori gibi gelebilir ya da sallıyorumdur bilmiyorum ama kendini çok zorladığında kullanmayı bırakıyor falan 10 dakika aralıklarla diyorum ama aklımda direkt Forza Horizon 4 oyununda neden kasmadığı aklıma geliyor.
Kullanmayı bırakması gibi bir durum olduğunu zannetmiyorum, FH4'ün optimizasyonunun iyi olması, oyun içi yaptığın grafik ayarlarının uygun olması gibi nedenlerden dolayı oyunda takılma yaşanmıyor olabilir.

O oyunları SSD'ye kurup bir de öyle dene. Yine sorun yaşanırsa bellek yetersizdir, sorun yaşanmazsa ise takılmalar sabit diskten kaynaklanıyordur.

Tamamdır bir de öyle deneyeceğim biraz uzun sürecek çünkü SSD yer kalmadı ama teşekkürler işe yararsa size bildiririm tekrar.
O oyunları SSD'ye kurup bir de öyle dene. Yine sorun yaşanırsa bellek yetersizdir, sorun yaşanmazsa ise takılmalar sabit diskten kaynaklanıyordur.

Fortnite oyunu için denedim ve sorun az da olsa düzeldi, artık 10 dakikada bir değil de 20 30 dakika düzgün oynayabiliyorum sonrasında 3 4 dakikalığına FPS 30 olup 70 çıkıp tekrar 20 30 düşüyor saniyeler içerisinde.

Şu anda da Discord uygulamasından çıktığımda sorun olmadığını gördüm büyük ihtimal dediğiniz gibi bellek yetersiz kalıyor. Teşekkür ederim cevabınız için.

Dostum sorun RAM değil işlemciymiş, o sorunu yaşamıyorken %50 60 CPU kullanımı yapıyor ama bir anda o FPS düşüşünde bakıyorum CPU %10 15 kullanıyor bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı