RX 550 sistemde GTA V'da hızlı araç kullanırken FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

K709

Decapat
Sistem:
  • Ekran kartı: Sapphire RX 550 4 GB.
  • Işlemci: Intel i3 3220 3.30 GHz.
  • RAM: 12 GB DDR3.
  • Monitör: LG 24inc 1920X1800 75Hz.
GTA V senaryo moduna girdiğimde yaya veya dururken 55-60 FPS, aksiyonda 50 FPS, araç hızlı kullanınca 29 FPS bile olduğu oldu. Sorun nedir çözemedim. Bir arkadaş senin kurduğun HDD (Seagate 1 TB 5900 RPM 16 MB SATA) çok eski dedi, ondan kaynaklanır diyor. Acaba neden bulamadım da. Ona göre SSD alacağım. 120 GB SSD var ama sistem yüklü. Ona göre bir şeyler yapacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Normalde güzel performans alabileceğiniz bir sistem. Ekstra olarak SSD alınırsa oyunlarınız daha da hızlanır. HDD'nin okuma ve yazma hızı düşük olduğu için FPS düşer.

HDD ve SSD FPS'ye doğrudan etki etmez.
Sadece oyunun hızlı açılması oyun arası hızlı geçiş vs.
Sorun kartınızdan kaynaklanıyor olabilir. İşlemciniz de eski.
Onun dışında HDD'niz eski. 7200RPM bakabilirsiniz binlerce lira değil.

Yüksek hızda araba kullandığında çevredeki objeleri daha hızlı işlemesi gerekiyor, bunda garip bir şey yok. Yetersiz gelen parçayı değiştirirsen sorun hafifleyecektir.

Arkadaşım sorun SSD kaynaklıdır, açık dünya oyunlarında hard diskler yetersiz kalmaktadır. Stuttering’e de sebep budur zaten. Normalde 60 FPS alabiliyorsanız 29 FPS'in sebebi HDD’dir.

Zaten problem yetersiz olan parçanın hangisi olduğunun bilinmemesi.
Afterburner ya da benzeri bir programla parçaların kullanım oranlarına ve sıcaklıklarına bakıp yetmeyen parçayı bulacak. En olası ihtimali söyledim ben.

Ortada incelenip yorumlanacak bir tane test yok daha, arkadaşlar körü körüne öneride bulunmuşlar. Ne SSD'ymiş arkadaş, yıllarca 5400 RPM harddisk ile oynadık aynı oyunu, nedense hiç görmedik o stuttering'i, FPS düşmesini...

Afterburner ya da benzeri bir programla parçaların kullanım oranlarına ve sıcaklıklarına bakıp yetmeyen parçayı bulacak. En olası ihtimali söyledim ben.

Ortada incelenip yorumlanacak bir tane test yok daha, arkadaşlar körü körüne öneride bulunmuşlar. Ne SSD'ymiş arkadaş, yıllarca 5400 RPM harddisk ile oynadık aynı oyunu, nedense hiç görmedik o stuttering'i, FPS düşmesini...
Fark ettim hocam zaten, herkes sallamış bir şeyler.

Ortada incelenip yorumlanacak bir tane test yok daha, arkadaşlar körü körüne öneride bulunmuşlar. Ne SSD'ymiş arkadaş, yıllarca 5400 RPM harddisk ile oynadık aynı oyunu, nedense hiç görmedik o Stuttering'i, FPS düşmesini...

CPU %100 oluyor, yetersiz parça CPU sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı