RX 5500 XT 4 GB FPS sorunu

Apex Tai

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3-4 ay önce İtopya üzerinden RX 5500XT R5 2600 içeren bir sistem aldım. Sen şimdi bu konu hem biraz soru gibi olacak birazda konu yardım tarzında. Öncelikle 144Hz bir monitöre sahibim ve genellikle Valorant CoD Warzone R6S gibi oyunlar oynuyorum. Asıl sorunum şu ben ayarları düşürsemde arttırsamda fark edecek bir performans artışı yaşamıyorum örnek High 140 FPS alıyorsam Low'da 150 FPS hatta düşüş bile yaşıyabiliyorum yani sanki darboğaz varmış gibi ama gelelim Benchmark testlerine çoğu video High ayarlarda 200 FPS altına zor düşerken benim bilgisayarım Low ayarlarda 200 FPS yaklaşamıyor bile. Kısaca sorunum bu şimdi soruma gelelim. Bu kart beni kaç yıl götürür? Performansından hiç memnun değilim internetteki videolarında çok güzel FPS değerlerine sahipti ama ben çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. O FPS değerlerine yaklaşamıyorum bile.
+Not: Fortnite oynuyordum 1080P Low ayarlarda 200 FPS geçemezken videolarda 1080P 250 FPS üstünü bile görüyorlar.
Fortnite bahsettiğim işlemcisi benden daha kötü. Daha fazla video var ama bunu atıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Valorant için örnek. Onun işlemcisi Ryzen 5 3600 diyenler olabilir. Adam 320 FPS görüyor sanki yeni bir ekran kartı almış gibi fark ediceğini düşünmüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kısaca özetliyim başlıca bu kart beni ne kadar götürür ve lütfen çözümü varsa söyleyin destek bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci el olarak satacaksan alabilirim :D sende yeni alırsın :) 4gb ilerisi için yetemeyecek diyorlar bende bu ekran kartını düşünüyordum.

MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartının bellek kullanımını kontrol et 4 GB yeni oyunlar için çok yetersiz. Attığın videolarda RX5500 8 GB.

MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartının bellek kullanımını kontrol et 4 GB yeni oyunlar için çok yetersiz. Attığın videolarda RX5500 8 GB.

Dostum bu Valorant orada videoda 1.5 GB gibi bir şey kullanıyor yani zaten oyun en düşük ayarlarda çok fazla kullanmaz ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bende 2 GB kullanıyorum ortalama.

Anladığım kadarıyla ilk videodaki sistemden daha iyi bi işlemci olmasına rağmen videodaki sistemden daha düşük fps alıyorsunuz. Driverlarda sorun olabilir internetten araştırıp karta en uygun driverı bulup temiz kurulum yaparak yükleyin bir de öyle deneyin.

Siz ayarları düşündüğünüz zaman yük GPU'dan CPU'ya biner yani ayarları düşürmek doğrudan FPS artışı sağlamaz zaten fpsnizde yüksek olduğu için ne CPU ne de GPU yük altına girmek ister. Bunu teorik olarak anlatmak biraz zor kendi tecrübelerimle konuşuyorum. 4 GB gelecek vadede yetersiz gelebilir. Sizin yapacağınız MSI Afterburner ile kullanım değerlerine bir bakın. AMD'nin kontorol panelinde bütün ayarları yüksek performansa alın. Denetim masasındanda yüksek performans seçeneğini kullanın. Bu ayarları yapmak şudur. GPU'ya ne kadar yüksek FPS versende yük altına gir demektir. Böyle bir deneyin.

Siz ayarları düşündüğünüz zaman yük GPU'dan CPU'ya biner yani ayarları düşürmek doğrudan FPS artışı sağlamaz zaten fpsnizde yüksek olduğu için ne CPU ne de GPU yük altına girmek ister. Bunu teorik olarak anlatmak biraz zor kendi tecrübelerimle konuşuyorum. 4 GB gelecek vadede yetersiz gelebilir. Sizin yapacağınız MSI Afterburner ile kullanım değerlerine bir bakın. AMD'nin kontorol panelinde bütün ayarları yüksek performansa alın. Denetim masasındanda yüksek performans seçeneğini kullanın. Bu ayarları yapmak şudur. GPU'ya ne kadar yüksek FPS versende yük altına gir demektir. Böyle bir deneyin.

4 GB ekran kartının yanında 16 GB RAM olsa bir şey fark eder mi gelecekte çıkcak oyunlar için konuşuyorum

4 GB ekran kartının yanında 16 GB RAM olsa bir şey fark eder mi gelecekte çıkcak oyunlar için konuşuyorum.

Siz zaten o ekran kartı ile oynadığınız hiçbir oyunda 16 GB RAM kullanımına erişemeyeceksiniz. Tabi eğer arkada bir ton program çalıştırırsanız o ayrı, normal kullanım için söylüyorum. Bir de ekran kartının gücü GB'tan bitten öğrenilmez. O mevzu çok başkadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı