RX 5500 XT 4 GB için anakart ve işlemci önerisi

nazcarieche

Hectopat
Merhaba, RX 5500 XT 4 GB ekran kartı aldım ikinci elden. Fakat sistemimde görüntü alamadım (farklı bir sistemde denedim kartta bir sorun yok) neden bilmiyorum bu yüzden komple sistemimi güncelleme kararı aldım. Aklımda Ryzen 5 3600 veya R5 3600X ve Gigabyte'ın B450 S2H V2 veya B450 DS3h V2 anakartları var. DS3h V2 olan anakart bir tık önde 4 RAM slotu seçeneğinden dolayı. Bir miktar AMD fanboyu olabilirim o yüzden Intel düşünmüyorum. :D
İkinci elde anakart ve işlemciyi yaklaşık 3000₺ civarına alabiliyorum. Sizce uyum olarak nasıl orantılı mı? Sizin de öneriniz varsa alabilirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart modeliniz nedir hocam?
Anakartım bu hocam.

Bence 5500 + B450M-S2H almak daha mantıklı ancak 5500 alacaksan anakartı alacağın yere 5500'e uygun BIOS kurup öyle yollamalarını talep etmelisin. Bu işlemi yapmazlarsa sistem çalışmaz.

1661092303674.png

Hocam bu BIOS'u güncelliyebilyor mu 2020'den kalmış. Özür dilerim biliyorum konuyla alakasız.

Sisteminiz de bir sorun mu var? Nasıl görüntü alamadınız?

Sistemimde bir sorun yok aslında. Anakart Çin anakartı koloe X58 ondan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Xeon X5675 işlemci. Daha güçsüz bir işlemci ile denedim aynı PSU ve SSD ile direkt açıldı herhangi bir sorun olmadı. Çok araştırdım konuda açtım PSU kaynaklı dendi, VRAM sıkıntısı dendi ama ikisi de değil. Garip bir durum :D

Bence 5500 + B450M-S2H almak daha mantıklı ancak 5500 alacaksan anakartı alacağın yere 5500'e uygun BIOS kurup öyle yollamalarını talep etmelisin. Bu işlemi yapmazlarsa sistem çalışmaz.

İşlemci olarak Ryzen 5 5500'den bahsettiğinizi düşünerek cevaplıyorum. Zira ekran kartı olan zaten mevcut bende.

Aklımdaki işlemcilerden biriydi ilk başlarda. Tabii ki daha güncel bir işlemci ama önbellek farkı var hocam yarı yarıya. Biri 32MB diğeri 16MB. FPS oyunlarına ilgim olduğu için önbellek önemli bir rol oynuyor. O yüzden tercihimi 3600-3600X'den yana kullanayım diye düşünüyorum.

Anakartım bu hocam.

Eki Görüntüle 1492764

Hocam bu BIOS'u güncelliyebilyor mu 2020'den kalmış. Özür dilerim biliyorum konuyla alakasız.

Teşekkürler hocam anakart için.

@Conscious bir fikriniz var mı hocam neyden kaynaklanabilir? BIOS güncellemek mümkün olsa keşke ama BIOS yok hiçbir yerde 🤦🏻‍♂️.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı