RX 5500 XT düşük FPS ve ekran kartı düşük güç tüketimi

İşletim sistemi
Windows 10

ecannar

Hectopat
Daha fazla  
İyi geceler cümleten yaşadığım problem şu şekilde.
Dirt Rally 2.0 oynuyorum genellikle normalde High ayarlarda V-Sync açık 75 FPS sabit oynardım fakat 2 gündür bir problem var oyunun FPS değerleri çok aşırı düşük ve sabit değil iki günde 2 defa format atmama rağmen çözülmedi, BIOS ayarlarını olması gerektiği gibi, Radeon ayarlarını olması gerektiği gibi yaptım çok yol denedim fakat bir türlü olmuyor, şu an FPS yerlerde, bilgisayarımda sadece Dirt Rally 2.0 yüklü, formattan sonra sadece AMD chipset driver software ile otomatik driver yüklemesi ve ekran kartı driverı dışında hiçbir şey yüklemedim, az kaldı tutup pencereden atacağım. Normalde güç tüketimi bildiğim kadarıyla 100W+ yken şu an 30-50 arası. Bilen yaşayan yardımcı olabilecek varsa yazarsa sevinirim. 2 hafta içinde 4 defa WattMan hatası verdi.
Ryzen 3 3100.
XFX 5500 XT 4 GB.
Gigabyte B450M S2H V2.
2*8 16 GB 3000 MHz Corsair RAM.
Cooler Master kasa ve 600W PSU.
240SSD.
1TB HDD.

1.png

2.png

3.png

SORUN ÇÖZÜLDÜ
Yaşayan arkadaşlar için söyleyeyim belki yardımcı olur, SSD bozuk çıktı, write hızı 30-40 arasındaydı, değiştirince düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi geceler cümleten yaşadığım problem şu şekilde.
Dirt Rally 2.0 oynuyorum genellikle normalde High ayarlarda V-Sync açık 75 FPS sabit oynardım fakat 2 gündür bir problem var oyunun FPS değerleri çok aşırı düşük ve sabit değil iki günde 2 defa format atmama rağmen çözülmedi, BIOS ayarlarını olması gerektiği gibi, Radeon ayarlarını olması gerektiği gibi yaptım çok yol denedim fakat bir türlü olmuyor, şu an FPS yerlerde, bilgisayarımda sadece Dirt Rally 2.0 yüklü, formattan sonra sadece AMD chipset driver software ile otomatik driver yüklemesi ve ekran kartı driverı dışında hiçbir şey yüklemedim, az kaldı tutup pencereden atacağım. Normalde güç tüketimi bildiğim kadarıyla 100W+ yken şu an 30-50 arası. Bilen yaşayan yardımcı olabilecek varsa yazarsa sevinirim. 2 hafta içinde 4 defa WattMan hatası verdi.
Ryzen 3 3100.
XFX 5500 XT 4 GB.
Gigabyte B450M S2H V2.
2*8 16 GB 3000 MHz Corsair RAM.
Cooler Master kasa ve 600W PSU.
240SSD.
1TB HDD.

Eki Görüntüle 894799

Eki Görüntüle 894803

Eki Görüntüle 894805
SORUN ÇÖZÜLDÜ
Yaşayan arkadaşlar için söyleyeyim belki yardımcı olur, SSD bozuk çıktı, write hızı 30-40 arasındaydı, değiştirince düzeldi.
Sorununuz çözüldüğüne sevindim. Merak ettiğim için soruyorum hocam. Kasanın Cooler Master'ın hangi kasası ve oyunlarda ekran kartınız ortalama kaç derecede ve en fazla kaçı gördü?

Sorununuz çözüldüğüne sevindim. Merak ettiğim için soruyorum hocam. Kasanın Cooler Master'ın hangi kasası ve oyunlarda ekran kartınız ortalama kaç derecede ve en fazla kaçı gördü?
Teşekkür ediyorum. MB311L modeli, fanlar da cooler master mf120 halo argb, oyunlarda, özellikle witcher gibi bir oyunda full ayarlarda averaj 70-75 derece.

Teşekkür ediyorum. MB311L modeli, fanlar da cooler master mf120 halo argb, oyunlarda, özellikle witcher gibi bir oyunda full ayarlarda averaj 70-75 derece.
MB311L'de önde 2 arkada 1 fan geliyor. Siz ekstra fanlar alıp üst tarafa mı eklediniz?

MB311L'de önde 2 arkada 1 fan geliyor. Siz ekstra fanlar alıp üst tarafa mı eklediniz?

Hayır orijinal fanları çöp, 700 devir altında fanları bazen duruyor, güç yetmiyor. Zaten 1000 devir Max. Motorundan ses geliyor ve hava akışı da berbat, aynı sistemden kız arkadaşıma da almıştık onda da aynı sorun var, o fanları 800e sabitleyip kullanıyor. İlk önce 6 tane Dark tornado almıştım bir süre öyle kullandım, yeterliydi ama hava akışını arttırmak için MF120'ye geçtim, öne 2 tane taktım arka 1 üst 2, öne 3 tane takmak için öndeki USB'lerin kablosunu çıkarmak zorunda kalıyorsun çünkü fan USB'nin kablosunun olduğu yere denk geliyordu oraya değdiği için sığmadı. Dark tornadoları öyle kullanıyordum, şu an önde 2 tane takılı idareten taktım, kontrolcü sipariş ettim geldiğinde önü yine 3leyebilirim. Ama şunu da söylüyüm öne 3 fan takarsan en alttaki 3. fanın çok fazla etkisi olmuyor, tabii fana göre değişir ama fanın düz ya da içe doğru hava üflüyorsa direk HDD yuvasını soğutuyor, ama fanın hava akışı düz değil de etrafa yayacak şekildeyse işe yarayabilir. Ben biraz da görünüş için takacağım. Bakalım USB'den vazgeçince de USB portu boş olduğu için gıcık duruyor daha karar vermedim :D

Geri
Yukarı