RX 5500 XT Düşük Frekansta Çalışıyor

isimsizkahraman

Megapat
Makaleler
4
Yer
Akihabara
Merhabalar. ASUS ROG STRIX RX 5500 XT 8 GB OC ekran kartımın frekansı düşük çalışıyor. Sebebi nedir?

1.png
2.png

Görmüş olduğunuz gibi kendi uygulamasından OC veya Gaming modunu seçsem de stres teste maksimum 1886MHz hıza ulaştım, 1920MHz olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben sorun göremedim. Gayet iyi çalışıyor.

Demek istediğim sanki hiç tam performansta çalışmıyor gibi. 15 dakika boyunca stres testine tabii tuttum sonuçlar bu şekilde

5.png

Görüldüğü gibi 1920MHz'e çıkmayı bırakın 1875MHz'de kalıp üstüne 5 dakikada bir 1025MHz'e kadar geriliyor ancak FPS'de düşme veya drop göremiyorum?
Fabrikasyon frekansları ise bu şekilde.

4.png

Ben Radeon yazılımıyla hız aşırtma yaptım, oyun içerisinde 1920 MHz görüyor ve sürekli en yüksek frekansla çalışmıyor. Yani frekans düşüp yükselebiliyor. Benim kartı teste sokmadım ama sizinki için 1875 MHz kötü bir değer değil. Belki biraz ben şanslıyımdır, belki de test programı yeterince yüklenemedi karta, en büyük ihtimal kartın maksimum hızı o kadar.
MSİ Afterburner ile oyun içi frekanslarına da bakabilirsin, belki farklı bir değer görebilirsin. 1865 MHz maksimum hız diye belirtilmiş fabrika frekanslarında, buna rağmen 1875 MHz hıza ulaşmış.
Ufak frekans artışları çok büyük avantaj sağlamayabilir, en önemli olan kısmı kartın GPU'sudur. GPU değişmediği sürece fazla bir fark göremezsin zaten. Bir kaç FPS için kafaya takmaya değmez.
Kartınız oyunlarda takılmadan sorunsuz çalışıyorsa ve ısınmıyorsa gayet iyidir. Düşük güç tüketen bir kart, ona göre ayar çekilmiştir. Öyle kullanın bence fazlasına gerek yok.

Son düzenleme:
Stres testlerini 4X MSAA ile yapınca frekans istediğim değerden birkaç MHz daha altında olmasına karşın 30 FPS altında performans alınca istediğim değere oldukça yakın frekanslara çıkıyor. Sanırım ekran kartının mimarisi bu şekilde, ilginiz için teşekkürler.
Bu arada arkadaşlar PCI 4.0 ekran kartı almak istiyorlarsa almasınlar çünkü ekran kartları X16'da değil X8'de çalışıyor yani 3.0 Arabirimiyle hiçbir fark söz konusu değil, sadece AMD'nin pazarlama taktiği. Hatta PCI 3.0 X16 bir anakartınız varsa da 8X hızında çalışıyor. PCI 4.0 şu anlık sadece M.2 SSD'lerde işe yarıyor gibi.

Geri
Yukarı