RX 5500 XT fanları sürekli tam yükte çalışıyor

Cankat

Kilopat
Arkadaşlar merhaba,

Yeğenime internette gördüğü bir kasayı sipariş ettik, bugün geldi fakat bir sorun var. Ekran kartının fanı hiç susmuyor ve %100 hızda çalışıyor. Driverları DDU ile kaldırdık yeniyi yükledik, olmadı, eskiyi yükledik olmadı. Driver'dan olduğunu sanmıyorum gerçi, bilgisayarı kapatıyoruz ve aç butonuna basar basmaz bağırmaya başlıyor. Sorun nerede olabilir?

AMD'nin kendi Radeon Software'i açtığımda "fan hızı 0 RPM" yazıyor sanki hiç çalışmıyormuş gibi görüyor ama çalışabileceği en hızlı devirde çalışıyor. Oradaki ayarları bile değiştiriyorum fan için şu kadar hız vs. bölümlerini ama hiç ne yavaşlıyor ne duruyor. Saatlerdir odada kafam şişti yemin ediyorum.

Buna ne gibi bir çözüm bulabiliriz, BIOS'u kurcalıyorum GPU ile ilgili hiçbir şey yok orada. Fan ayarı bölümü var ama CPU ile ilgili. Bir arkadaş MSI Afterburner indir oradan fan ayarı yap dedi ama o program bile fanlara etki etmiyor. Hiç ne azaltabiliyoruz ne durdurabiliyoruz. Ekran kartının fanına hiçbir işlem yapamıyoruz. Daha önce benzer bir şey başına gelen varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Herkese teşekkürler.

Ekran kartı AMD Radeon 5500 XT.
Anakart ASUS B450M-K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef. Sizi çok iyi anlıyorum. Bir de benim tek fan son güç dönüyordu. İki fanın sesini tahmin bile edemiyorum :(
Anlamışsınızdır vallahi...
Hangi model? MSI Afterburner veya üreticinin kendi programı yüklü mü? Olmadı teknik arızadır servise gönder yenisiyle değiştirirler.
XFX AMD RADEON 5500 XT - 4GB modeli hocam. Servise gönder yenisi gelsin muhabbeti çok uzatmaz mı süreyi?

Geri
Yukarı