RX 5500 XT ve Ryzen 5 3600X sistem toplama

Torahmet

Centipat
Selamlar. Arkadaşım yakında bir bilgisayar alacak. Sistem parçalarını şöyle düşünmüş Sapphire Nitro+ RX 5500 XT SE, Ryzen 5 3600X, Gigabyte B450M S2H, Corsair Vengeance 8 GB 3000 MHz (2x8), XPG sx8200. bu sistemi eleştirebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Selamlar. Arkadaşım yakında bir bilgisayar alacak. Sistem parçalarını şöyle düşünmüş Sapphire Nitro+ RX 5500 XT SE, Ryzen 5 3600X, Gigabyte B450M S2H, Corsair Vengeance 8 GB 3000 MHz (2x8), XPG sx8200. bu sistemi eleştirebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
hocam acelesi yoksa xt islemcileri bekleyin birde 3000mhz yerine 3200 alın bence. ayrıca o işlemciler çok güçlü olduğu için kule tipi bir sogutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum

R5 3600XT modelinin 7 Temmuz'da 3600X ile aynı fiyattan çıkacağı söyleniyor, Türkiye'de fiyatlandırma nasıl olur bilemiyorum ancak acele yoksa beklenebilir.

Hocam acelesi yoksa XT islemcileri bekleyin bir de 3000MHz yerine 3200 alın bence. Ayrıca o işlemciler çok güçlü olduğu için kule tipi bir sogutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum.

Acelem yok parça parça alacağım indirimleri takip ederek.
Hocam acelesi yoksa XT islemcileri bekleyin bir de 3000MHz yerine 3200 alın bence. Ayrıca o işlemciler çok güçlü olduğu için kule tipi bir sogutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum.

R5 3600XT modelinin 7 Temmuz'da 3600X ile aynı fiyattan çıkacağı söyleniyor, Türkiye'de fiyatlandırma nasıl olur bilemiyorum ancak acele yoksa beklenebilir.

Peki ne kadar bir PSU kullanmalıyım bu sisteme 650W olarak düşündüm. ( Ryzen 5 3600 XT için)

200 MHz'in çok fark yaratacağını düşünmüyorum. Yaratabilir mi?

Peki ne kadar bir PSU kullanmalıyım bu sisteme 650W olarak düşündüm. ( Ryzen 5 3600 XT için)

Ve benim anakartıma olur mu bu işlemci?

Son düzenleme:

Ve benim anakartıma olur mu bu işlemci?
Gaming gecelerinde bazı haftalar 3600/3600X modellerinde indirim olabiliyor ancak inanılmaz hızlı tükeniyor, eğer güzel bir indirim yakalarsanız kaçırmayın derim. Ekran kartı ve anakart için belki daha az olumsuz yorum alan satıcı/siteler tercih edilebilir (garanti veya iade süreci bakımından) ama işlemci gibi daha az arıza yapan parçalar için güzel bir fırsat oluyor.

650 Watt yeterli olacaktır, eğer bütçe izin veriyorsa Corsair RM650 modelini öneririm. Özellikle sessizlik bakımından kendi fiyat segmentinde iyi bir ürün. Bunun dışında (link paylaşmak yasak mı bilmiyorum) PsuCultists PSU Tier List şeklinde aratarak piyasadaki pek çok modelle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anakartınız 3600 için tam yeterli görünüyor, (Kaynak: Motherboard Tier List v2) bir üst segmentte dikkat çeken modeller MSI B450M Pro-Vdh Max ve Asrock B450M Pro4. İkincisini stoklarda bulmak şu aralar zor, MSI ise 700 TL altına iniyor indirimlerle, onu takip edebilirsiniz (3600X/XT alırsanız).

500 GB m.2 SSD yerine bütçeyi biraz daha artırarak 1TB SATA SSD alabilirsiniz, ihtiyacınız olan boyutu en iyi siz belirlersiniz, ancak kendi oyun odaklı sistemimdeki kullanımıma bakarak söylüyorum ki 500 GB yeterli olmayabilir (son çıkan AAA oyunlar oynanacaksa).

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı