RX 5500XT sistem oyuna girince yeniden başlıyor

Onurkarakuş

Femtopat
Daha fazla  
PC oyun oynarken kapanır (masaüstü) anlamıyorum. Birçok çözüm denedim internetten ve hiçbiri olmadı. Oyun oynarken Alt+Tab atıyorum PC bir anda kendine restart atıyor. Rust'a giriyorum, restart atıyor. Yardim edebilir misiniz?

PC Özellikler:

5500XT 8 GB GDDR6.
AMD 3.3200G işlemci.
550 Watt Corsair.
16 GB Ballistix RAM.
Anakart B450 Game mother guard.

Sıcaklar gayet normal. Yüksek ısı yüzünden kapanmıyor çok kez kontrol ettim.
Donanımsal bir sorun olup olmadığını kontrol et. Sorun yoksa driver kontrol et. Eskiyse güncelle. Ve sonra imkanın olursa NVIDIA ekran kartı almaya çalış.
Sürüceler tamamen güncel.
Sıcaklıklar ne durumda? Eğer absürt derecede yüksek ise kendini kapatıyor olabilir. Kontrol edin
Sıcaklar gayet normal, yüksek ısı yok. Zaten daha ısılar yukselmeden PC kapanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam herkese,

6 ay önce yeni bir PC kurdum. Sadece PSU ve monitör değiştirmedim. PC kurulumundan sonra herhangi bir sorun yoktu. Monitörüm 60Hz bir monitördu. Birkaç ay sonra 165Hz bir monitöre geçince her oyuna girdiğimde istisnasız bir şekilde PC bir anda restart atıyor. Bunun tamamen nasıl çözüleceğine dair kesin bir çözüm hiçbir yerde maalesef bulunmuyor. Benim kanaatim tamamen ekran kartındaki yazılımsal bir sorun ve henüz bunu firmalar ne olduğunu çözemediği için bununla ilgili bir güncelleme yapamıyorlar.

Herkes PSU kaynaklı diye yazmıştı. Ben de öyle yaptım yeni bir PSU aldım ama sonuç yine aynı oldu. Ben kendi araştırmam sonucu şu bilgiye ulaştım. Ekran kartındaki var olan FreeSync ile monitördeki FreeSync arasında senkron sorunu oluşuyor. Ekran kartı bu işlemi monitör ile aynı sürede gerçekleştiremediğinden ötürü voltaj sorununa dönüştürüp kendini yakacağını düşündüğünden hemen restart attırıyor. Bu da doğal olarak sizlere hata raporunda voltaj hatası var diyor.

Halbuki olay voltaj sorunu değil. Bunun çözümü olarak monitör ayarlarındaki FreeSync'i açıp kapattığımda bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Tek yapmam gereken oyunlara girmeden monitör ayarlarından FreeSync'i acıp kapatmam sonrasında PC'i kapatana kadar sorun ortadan kalkıyor. Tabii monitörü kapatıp ya da uyku modundan cıktıktan sonra da bunu yapmanız gerekir. Monitör ayarlarında açıp kapama yaptıktan sonra FreeSync açık da olabilir kapalı da. Sadece aç kapa yapmamız gerekiyor.

Bunun için ne servise gönderdim ne de iade ettim. Çünkü bu durum yazılımsal bir AMD sorunu ve hangi karta baksam hep aynı şikayeti gördüm. Tabii bu her AMD alanda bu sorun olacak diye bir kural yok. Sadece bizlere denk gelmiş.

Sorunumu tamamen bu şekilde çözdüm. Umarım sizlerin de sorununu çözer.

Saygılar.

Donanım özelliklerim:
  • Radeon RX 5500XT.
  • MSI G27C4 165Hz monitör.
  • 16 GB 3200MHz.
  • Gigabyte B550M.
  • Zalman Bronze 650W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı