RX 5500XT WattMan hatası

mertkoc58

Femtopat
Daha fazla  
Oyun oynarken veya bazı oyunlara giriş yaparken ekranım kitleniyor. Ekran kartımı alalı henüz 3.5-4 ay gibi bir süre oluyor ve son 1 haftadır bu sorunu yaşıyorum.

23.png

WattMan hatasının birçok sebebi olabilir ve maalesef net bir tespitini yapılmıyor. WattMan hatasının çözümü için bazı çözüm yöntemlerini denemeniz gerekli. Başlıca çözüm yöntemleri şunlardır:
  • Ekran kartı için çıkan bütün sürücüleri denemek.
  • Frekans MHz ve güç limiti değerlerini değiştirmek ya da düşürmek.
  • Undervolt yapmak.
Bu sorunun sebebi ise genel olarak kart üreticilerin karta kaldırabileceğinden fazla overclock yapmasından dolayı kartın stabil olarak çalışamamasıdır.

Xigmatek Calibre 650W güç kaynağına sahibim. Forest PES2020 gibi oyunlara giriş ekranında kitleniyor ve tek çözüm yolum reset atmak oluyor.
WattMan hatasının birçok sebebi olabilir ve maalesef net bir tespitini yapılmıyor. WattMan hatasının çözümü için bazı çözüm yöntemlerini denemeniz gerekli. Başlıca çözüm yöntemleri şunlardır:
  • Ekran kartı için çıkan bütün sürücüleri denemek.
  • Frekans MHz ve güç limiti değerlerini değiştirmek ya da düşürmek.
  • Undervolt yapmak.

Şu an 20.9.1 sürücüsüne geri çeviriyorum ve MHz ve güç limiti ayarlarını ortlama ne kadar düşürmem gerekiyor.

Direkt gidiyorsa güç kaynağında problem olabilir. PCI-e girişleri tam oturmuş mu? Deneme amaçlı başta power limit kısarak tekrar girmeyi deneyebilirsin.

Xigmatek Calibre 650W güç kaynağına sahibim. Forest PES2020 gibi oyunlara giriş ekranında kitleniyor ve tek çözüm yolum reset atmak oluyor.

Şu an 20.9.1 sürücüsüne geri çeviriyorum ve MHz ve güç limiti ayarlarını ortalama ne kadar düşürmem gerekiyor.
DDU ile kaldırın ve yeniden kurun. -100 MHz düşürmeyi deneyin.

Geri
Yukarı